Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

Zmasowany ostrzał Ukrainy

Fot. Sztab Generralny Ukrainy

Podczas zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę wojska rosyjskie wystrzeliły we wtorek rekordową liczbę ok. 100 rakiet, z których 20 jest jeszcze w powietrzu – powiadomił rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat. To najbardziej zmasowany atak rakietowy od początku pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę - dodał.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

„Rosyjscy terroryści przeprowadzili kolejny zaplanowany atak na obiekty infrastruktury energetycznej. Sytuacja jest krytyczna" – napisał Tymoszenko

„Obrona powietrzna działa, są zestrzelenia. Wystrzelono już 80 rakiet, leci jeszcze ok. 20. To oznacza, że blisko 100 rakiet wystrzelono w terytorium Ukrainy. Okupanci przewyższyli liczbę z 10 października, kiedy wystrzelili 84 rakiety" – powiedział Ihnat, cytowany przez portal Suspilne.

Akcja ratownicza jest kontynuowana. Wcześniej Kliczko informował, że rosyjskie rakiety trafiły w budynki mieszkalne w stolicy. Celem są przede wszystkim obiekty krytyczne infrastruktury energetycznej; niestety, rakiety trafiają także w budynki mieszkalne - dodał.

Jak powiadomił urzędnik na Telegramie, ratownicy znaleźli ciało ofiary pod gruzami trafionego rakietą budynku w dzielnicy peczerskiej w Kijowie.

Najtrudniejsza sytuacja jest w środkowej i północnej części kraju. Jak dodał Tymoszenko, w Kijowie sytuacja jest „skrajnie ciężka", wprowadzone zostają awaryjne odłączenia prądu. Podobne środki zostaną zastosowane w szeregu innych regionów.

Źródło:
PAP
/ Defence24

Komentarze (15)

 1. Jerzy

  Ten atak pokazuje istotę problemów z jakimi zmaga się Ukraina w nierównej wojnie z Rosją. Rosjanie nawet jak ponoszą klęski na froncie, utracili Chersoń, albo 1000 czołgów, to pozostaje to bez wpływu na ich produkcję przemysłową i codzienne życie cywilów, natomiast utrata przez Ukrainę sieci energetycznej oznaczać będzie dramatyczny spadek PKB i niemożność normalnego życia.

  1. papa lebel

   Jaszczur - ile razy można to powtarzać?

  2. Dada81

   Tak, tak sobie tłumacz, albo pocieszaj się, że wojna nie ma wpływu na ruską produkcję przemysłową.

 2. Szwejk85/87

  Gdzie jest polska obrona przeciwlotnicza !?!? Dlaczego rakiety spadają na terytorium Polski!?!?! Dlaczego giną cywilni obywatele Polski!?!? Jak długo niekompetentny starzec będzie grasował po Polsce opowiadając banialuki !?!? Kiedy ktoś z tego rządu zajmie się bezpieczeństwem Polaków !?!?!

  1. Jaszczur

   Nie wychodzi niekompetencja Polaków ale co najbardziej boli USA .... To że my nie wiemy co się dzieje to za pewnik można przyjąć ale USA ....

  2. Dada81

   Żaden kraj nie ma takiej obrony przeciwlotniczej, co choiniłaby pola i łąki.

  3. Dada81

   @Jaszczur. To co, Amerykanie odpowiadają za obronę przecielotniczą naszego kraju?

 3. Alsecco

  Od dobrej lub złej woli USA zależy czy Ukraina będzie w stanie zniszczyć infratrukturę w Rostowie, Orle, Kursku , Woroneżu, Sewastopolu, Symferopolu, Doniecku i Ługańsku. . 100-200 rakiet o zasięgu 300 km pokazałoby Rosjanom charakter problemu z infrastrukturą. . No ale Amerykanie skalkulują i wyjdzie, że nie warto. Chyba, że zamierzają poczekać do naprawdę dużych mrozów w Rosji.

  1. Mikołaj

   Tylko że jest taki "mały problem " , rakiet GMLRS do Himarsów produkuje się w USA 100 sztuk ale rocznie . A żeby zrobić dym i paraliż to potrzeba 100 dziennie. A na dodatek Rosja dysponuje najsprawniejszymi systemami przeciwlotniczymi/ przeciwrakietowymi na świecie . To są dane wg USA.

 4. piter4440

  Do tych co psioczą na OPL. Nawet jeśli nasze radary to wykryły a podejrzewam że wykryły to OPL nie miała szans na reakcję. Prawdopodobnie nie było też pewności po której stronie ostatecznie rąbnie. Musiała by zadziałać na terytorium UA a tu już wchodzą kwestie prawa między Narodowego traktaty itp. Osobiście nie mam pojęcia jak to działa i czy daje taką możliwość.

 5. pitR

  Czy zbudowaniw wyspowych - rozproszonej sieci energetycznej w pare tygodni jest możliwe w oparciu o stopnie wodne i wiatraki? Bredzę ?

  1. Jaszczur

   Nie możliwe

 6. rwd

  A my dostaliśmy przypadkowo czy przy okazji?

  1. Jaszczur

   Jeżeli już to przyoadkowo - ruskie nie są na tyle głupie bo wiedzą co się może stać po czymś takim .... Wystarczy blokada nieba a bez tego nie rozwala im energetyki co jest kluczem do zwycięstwa kacapów.... Jak NATO zabierze im ta możliwość zostanie im tylko powołanie pod broń 5mln mobików jeżeli chcą liczyć na zwycięstwo. Podejrzewam że największą rozpacz po tym co się stało poza domami zmarłych jest wlasnie w gabinecie Putina

 7. Jaszczur

  Co do samego zdarzenia to jak manna z nieba dla Ukrainy to wydarzenie może ich uchronić przed klęska . Tak klęska bo mimo że na froncie dają radę tyły są ich druzgotane między innymi dziś , długo tak nie wytrzymają ... Dzięki temu co się stało NATO ma okazję i pretekst zamknąć niebo nad Ukraina chociaż w najsłabszym scenariuszu nad zachodnią ale ja bym nad całą zamykał by takie ataki były bez skuteczne jak dziś

 8. Chyżwar

  Dwie rakiety wystrzelone przez ruskich bandziorów spadły na Przewodów. Zginęli obywatele Rzeczpospolitej. A to już jest poważny incydent międzynarodowy wywołany przez tych troglodytów.

  1. bc

   Póki co to spokojnie, nie ma potwierdzenia, na pewno wiadomo że była eksplozja i prawdopodobnie od jakiejś rakiety.

 9. Mondry015

  100 rakiet kh101/kh 505 i kalibr M z 400 które pozostało ruskiej cywilizacji wystrzelono z Astrachania Czekamy na potwierdzenie zestrzeleń

  1. rwd

   Dwie osoby z Przewodowa w powiecie hrubieszowskim potwierdzają.

 10. wert

  w Przydaczowie dwie kacapskie rakiety uderzyły w suszarnię ziarna. Zginęło dwych Polaków. Wyrazy współczucia dla rodzin. 4 zbiorniki na ziarno + pracująca obecnie przy kukurydzy suszarnia to dobra sygnatura i termiczna i radarowa.

 11. Grawing

  Zdaje się, że 2 pociski trafiły w przygraniczny powiat. Pytanie, czy to naprawdę rakiety - będą szczątki. I czy to ruski szrot poleciał nie tam gdzie trzeba, czy testowanie NATO

 12. bc

  No i chyba złom się trochę zagalopował(nagrzana suszarnia?), można było się tego kiedyś spodziewać. Także spokojnie.

 13. Gandharwa

  No a jak tam nasze Patrioty, Narew, mała Narew czy Wisła czy co tam jeszcze miało bronić naszego nieba nad Hrubieszowem?

 14. ALB

  Jeżeli to co m mówią Ukraińcy czyli 73 ze 90 rakiet zostało zestrzelonych to mimo wszystko dla ruskich to jest porażka

 15. Ma_XX

  73 rakiety zestrzelone i 11 dronów