Reklama

Polityka obronna

Szef BBN: jesteśmy w bardzo intensywnym kontakcie z kluczowymi sojusznikami

Fot. BBN.
Fot. BBN.

Jesteśmy w bardzo intensywnym kontakcie z kluczowymi sojusznikami - zapewnił we wtorek wieczorem szef BBN Jacek Siewiera.

Reklama

Po zakończeniu narady w BBN rzecznik rządu Piotr Müller poinformował na wspólnym z szefem BBN briefingu, że na terenie powiatu hrubieszowskiego doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch polskich obywateli.

Reklama

"W związku z poważną sytuacją, jaką mamy do czynienia, pan prezydent przed chwilą zakończył rozmowę z sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego" - powiedział Siewiera. "Weryfikujemy przesłanki wykorzystania art. 4 Sojuszu, czyli konsultacji wszystkich wszystkich członków Sojuszu dotyczących właściwej odpowiedzi" - poinformował.

"Jesteśmy w bardzo intensywnym kontakcie z kluczowymi sojusznikami" - powiedział Siewiera. Dodał, że on jest w stałym kontakcie z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'iem Sullivanem. "Mieliśmy dzisiaj kilka rozmów na temat bieżącej sytuacji" - dodał.

Reklama

"Natomiast każdy komunikat wymaga dużej ostrożności, stąd też ograniczamy się do tej informacji, którą państwu przekazuję" - zaznaczył.

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan rozmawiał z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jackiem Siewierą na temat ostatnich doniesień - podała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson. Zaznaczyła, że nie może potwierdzić żadnych dotyczących ich szczegółów.

"Widzieliśmy doniesienia z Polski i współpracujemy z polskim rządem, by zebrać więcej informacji. Tuż po otrzymaniu tych doniesień, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan rozmawiał z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Polski Jackiem Siewierą" - napisała Watson w oświadczeniu.

Dodała, że nie może "potwierdzić doniesień, ani żadnych szczegółów" dotyczących zdarzeń na Lubelszczyźnie.

"Dotrzemy do tego, co się stało i jakie będą odpowiednie następne kroki" - zaznaczyła.

Z kolei szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot poinformował na Twitterze, że prezydent Andrzej Duda zdecydował o zwołaniu w środę na godz. 12.00 Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Wcześniej we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że zostanie zweryfikowane, czy zachodzą przesłanki, by uruchomić procedury wynikające z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego.

Artykuł 4 Traktatu Północnoatlantyckiego stanowi, że "strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".

Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym prezydenta RP w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szef MON, szef MSWiA, szef MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny lub poselski (lub przewodniczący tych klubów), szef kancelarii prezydenta i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Posiedzenia Rady zwołuje prezydent, określając jednocześnie ich tematykę.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (6)

 1. Mondry015

  Podsumowując który z urzędników państwowych jest odpowiedzialny za alert pogodowy? W tym wypadku to huragan rakiet ruskiej cywilizacji za miedzą. BBN, kancelaria Premiera, sztab generalny, szef wojsk lotniczych, generał koordynator wsparcia Ukrainy, generał ochrony granicy czyli 18 dywizji Mam jechać dalej?

 2. patriota39

  Pytanie, cz Redzikowo pzygotowane jest na wykrywanie i śledzenie pocisków balistycznych i/lub pocisków manewrujacych wystrzeliwanych w kierunku państw NATO z obszarów będących intensywnie bombardowanych pociskami tego rodzaju. Pytanie dlaczego nasz polski system obrony przeciwlotniczej, który właśnie zaczęliśmy budować okazał się nieskuteczny. To miliardy złotych. Wreszcie-choć nastawione są one na zupelnie inne zadania-zawiodly posterunki radiolokacyjne na wschodniej granicy. Pytań jest mnóstwo. Można spokojnie grać na społecznych emocjach.

 3. Jaszczur

  Możliwe że to USA bądź nasi strącili ta rakietę ale Tera głupio się przyznać bo zginęło dwóch ludzi albo Ukraina.... Ludzie gadają że dwa wybuchy to pewnie jeden przeciw rakiety drugi głowicy s300 Ruskiej. Ludzie gadają że spadały dwa obiekty pewnie resztki tych rakiet jeden wybuchł na ziemi .... Gdyby nie działanie p-lot ruska rakieta by nam nad Polska latała dalej . Jeżeli tak to nie ma co się kryć bo to nie my strzelamy bądź UA tylko ruskie i to ich wina tak czy siak

 4. Ogame

  PIS dalej w bezpiecznym śnie i nie odwiesza ZSW nawet na 3 miesiące dla WSZYSTKICH mężczyzn. Widocznie nic nam nie grozi.

 5. PatriotW

  Art. 5! Art 5!

 6. Jaszczur

  To jest jedyną i nie powtarzalna szansa uratowania Ukrainy !! Wykorzystać to jako pretekst do zamknięcia nieba nad UA bez tego kacapy stracą jedyna narzędzie dające im wygrana czyli możliwość niszczenia systemu energetycznego Ukrainy. Wiem wiem stratedzy z forum powiedzą że jak to dająca im wygrana jak Ukraina wygrywa .... Bo odbija tereny itp .... Odpowiem historia z I WŚ.... Największe zdobycze terytorialne państwa osi miały w 1918 roku .... I co ? Przegrali ... A czemu ? Bo ich tyły przegrały i już nie wytrzymały.... To samo dzieje się na Ukrainie wojownicy dzielnie walczą ale tyły dostają druzgoczące ciosy długo ich nie wytrzymają morale wojowników wielkie ale narodu szybko spada do życia w tym kraju

Reklama