Reklama

Polityka obronna

Pilne spotkanie w BBN. Chodzi o "zaistniałą sytuacją kryzysową"

Autor. Defence24

Jak poinformował, we wtorek 15 listopada br., rzecznik rządu Piotr Müller, w „związku z zaistniałą sytuacją kryzysową” premier Mateusz Morawiecki w porozumieniu z prezydentem Andrzejem Dudą zarządzili zwołanie spotkania w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z członkami Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.

Reklama

We wtorek 15 listopada w godzinach wieczornych doszło do eksplozji w suszarni zbóż w Przewodowie (pow. hrubieszowski), w wyniku której zginęły dwie osoby. Informację o ofiarach potwierdził rzecznik prasowy Powiatowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie.

Reklama
Reklama

W związku z zaistniałą sytuacją o godz. 21 w dniu 15 listopada odbędzie się posiedzenie rządu - poinformowało we wtorek wieczorem PAP Centrum Informacyjne Rządu. Wcześniej we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że "związku z zaistniałą sytuacją kryzysową" premier Mateusz Morawiecki w porozumieniu z prezydentem Andrzejem Dudą zarządzili zwołanie spotkania w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego z członkami Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.

W sieci pojawiły się różne niesprawdzone informacje o przyczynach eksplozji, którą miały spowodować m.in. "zbłąkane" rosyjskie rakiety wykorzystane we wtorkowym intensywnym ataku na Ukrainę.

Czytaj też

Zostały one szybko wykorzystane przez rosyjskie organy medialne zależne od państwa, jak i podmioty zaangażowane w dystrybucję propagandy i działania z zakresu dezinformacji.

Kontrą dla rosyjskiej narracji utrzymanej w prowokacyjnym tonie jest oficjalny komunikat prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który na swoim kanale na Telegramie napisał wprost, że to rosyjskie pociski spadły na Polskę.

Autor. Telegram

"Dziś Rosja przeprowadziła kolejny potężny atak rakietowy, w którym użyto łącznie 90 pocisków. Dotknął on system energetyczny, przedsiębiorstwa i budynki mieszkalne. Przed tym, co dziś się stało, ostrzegaliśmy już od dawna; terror nie jest ograniczony wyłącznie do naszych granic. Rosyjskie pociski uderzyły w Polskę." - napisał na swoim kanale na Telegramie prezydent Ukrainy

Do sytuacji w Polsce odniósł się m.in. rzecznik Pentagonu. Nie możemy potwierdzić informacji o rosyjskich rakietach na terytorium Polski - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Dodał jednak, że podchodzi do doniesień poważnie i podkreślił, że USA będą bronić każdego centymetra terytorium NATO.

"Nie mamy w tej chwili informacji, by potwierdzić te doniesienia" - powiedział Ryder podczas konferencji prasowej, komentując informacje m.in. agencji AP o tym, że dwie rosyjskie rakiety spadły na terytorium Polski. AP podała te informacje powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela amerykańskiego wywiadu.

Ryder podkreślił jednak, że podchodzi do doniesień poważnie i przypomniał, że USA jasno deklarowały, że będą bronić każdego centymetra terytorium NATO. Odmówił jednak spekulacji na temat ewentualnej odpowiedzi USA.

Z kolei wicerzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Vedant Patel powiedział - "Współpracujemy z Polską, by ustalić, co się stało i jakie będą kolejne odpowiednie kroki". Zastrzegł jednak, że wciąż nie wie, co się stało w związku z doniesieniami o rosyjskich rakietach, które spadły na Polskę.

"Pracujemy z polskim rządem, by zebrać więcej informacji na temat tego, co dokładnie się stało, jakie podjąć odpowiednie następne kroki" - powiedział Patel podczas konferencji prasowej. Taką samą odpowiedź przekazała PAP rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson.

Jak zaznaczył, USA są w bezpośrednim kontakcie z polskimi władzami. Podkreślił jednak, że USA nie mają pełnych informacji na temat wydarzeń w Przewodowie. Odmówił też spekulacji na temat potencjalnej odpowiedzi.

Pytany przez PAP, czy słowa prezydenta Bidena o bronieniu każdego centymetra terytorium NATO nadal są aktualne, Patel powiedział: "Oczywiście stoimy przy naszych sojusznikach NATO i partnerach, to jest jedno z naszych najważniejszych sojuszy, ale nie chcę wchodzić w hipotetyczne sytuacje".

Pytany przez PAP o komentarz do rosyjskiego ostrzału rakietowego Ukrainy, Patel potępił rosyjskie ataki, zaznaczając że doszło do nich w czasie, kiedy ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski mówił o potrzebie sprawiedliwego pokoju podczas szczytu G20. Zapowiedział, że USA w reakcji będą nadal wspierać Ukrainę.

Odnosząc się do rosyjskich oskarżeń o to, że wybuchy w Polsce były "prowokacją", Patel odrzucił te sugestie, twierdząc, że "Stany Zjednoczone z pewnością nie starają się eskalować sytuacji".

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (16)

 1. Stealthy

  Czy Macierewicz juz powołał podkomisję? Czy byla tam pancerna brzoza? Czy ten ostrzrlany traktor odpowiedział ogniem rakietowym i odlecial w nieznanym kierunku?

  1. Box123

   Dzięki Macierewiczowi masz dzisiaj w Polsce 10 tys żołnierzy USA i NATO, 30 tys WOT i zwiększone finansowanie wojska. A gdyby nie jego dymisja pod wpływem zmanipulowanego tłumu to miałbyś też ze 200 krabow, ciezkiego borsuka i kilka tysięcy dronow/amunicji krążącej zamiast stu z których większość pewnie już na Ukrainie. Idź sobie pooglądaj tvn - tam Ci powiedzą co masz myśleć i będziesz jeszcze mądrzejszy niż jesteś

  2. Chyżwar

   Wy koledzy nie wiecie co to jest przyzwoitość. W Przewodowie zginęło dwóch Polaków a ty i tobie podobni macie to głęboko gdzieś.

 2. Smilingcat

  Jak zareagować? Pocisk okazał się Ukraiński. Jak znalazła się w polskiej przestrzeni powietrznej? Gdyby Rosjanie wystrzelili swoje pociski przez Polske, NATO już dawno udzieliłoby odpowiedzi

 3. Edmund

  Gdzie są teraz ci komentujący na defence24.pl, że Rosja jest osłabiona i przez najbliższe 10 lat nic nam nie grozi? Gdzie są ci krytykujący, że zakupy są za szybko i za dużo, a w ogóle nie ma offsetu?

  1. Davien One

   Edmund a co ci pomoga te zakupy na taki incydent jak ten? Nawet jakbys kupił 10x tyle czołgów, haubic czy MLRS to nie zatrzymasz Ch-101 a to podobno ten pocisk spadł . Wiec skończ już żerowanie na tragedii.

 4. Furlong

  Wojna trwa od 9 miesięcy a my dalej nieprzygotowani na taki scenariusz chociaż wiadomo było że to kwestia czasu.

 5. Strusiu-73

  A gdzie był AWACS?

  1. Bingo

   AWACSy od jakiegoś czasu latają okazyjnie.

  2. Furlong

   Sorry, ale trwa faza analityczno-koncepcyjna więc na razie nie ma.

 6. Fabian_0200

  Polska powinna w odpowiedzi zbombardować ruskie bazy w Kaliningradzie. Całe NATO powinno włączyć się i sprowadzić Rosję tam gdzie jest jej miejsce. Dość tych kpin z ONZ , konwencji genewskich, praw człowieka i bezpłatnego mordowania ludności w Ukrainie a teraz już w POLSCE❗ NATO powinno wyposażyć czym prędzej w rakiety o zasięgu 300km i zacząć szkolić ukraińskich pilotów na myśliwcach F16. Obrócić w perzynę Kaliningradzkie bazy wojskowe na początek w odpowiedzi na rakietowy atak kacaoów na nasz kraj. Zginęli ludzie, Polacy, zostaliśmy zaatakowani i nieistotne czy celowo czy przypadkowo. Kacapy chcą wojny z całym NATO to będą ją mieć skoro tak sobie pogrywają❗

  1. Mikołaj

   Po pierwsze na Twitterze jest znany i ceniony i sympatyzujący z UA koleś UAWeapons który od razu porównał fotografie resztek i wyszło mu ze to S300 serię 5V55 używany przez wojska ukraińskie. Nie wiem czy te rakiety S300 mają jakieś naprowadzanie termiczne ale nikomu nie trzeba tłumaczyć że suszarnia zboża ma wysokie tło termiczne. Jeśli chodzi o bombardowanie Rosji ATACAMSami o zasięgu 300 km, to jest to nierealne z tego względu że roczna produkcja rakiet ATACMS to sztuk czuło jedno nocne zużycie. Do tego wg badań usa rosyjskie wojsko ma najlepsze na świecie systemy przeciwrakietowe.

 7. Kaspian2012

  Do tych ktorzy zastanawiaja sie dlaczego nasza (Natowska) OPL nie zareagowala.... To byl KH-101 o obnizonej wykrywalnosci. Od granicy do miejsca upadku jest kilka km. Taki KH pokonuje taka odleglosc w kilka sekund. Nie bylo jak zareagowac. Byl widoczny na radarze ale nie bylo mozliwosci (przede wszystkim czasu) zestrzelic go nad terytorium Polski. A nad terytorium Ukrainy - nie mozna bylo z przyczyn oczywistych. Przynajmniej przez nasz OPL.

 8. Strusiu-73

  Tak na chłodno.Jesli pocisk przyleciał znad Ukrainy to sądząc po wielkości szkód w grę wchodzi tylko irański dron ,wszystko inne spowodowałoby o wiele większe zniszczenia .Nie sądzicie?

 9. Tomek72

  Zakładam, że Polska JUŻ DAWNO WIE, co się stało, ale "ma problem z decyzją" co i jak zakomunikować Polakom ...

  1. bc

   Ukraina dzielni broni siebie i dużej części Europy musi mieć jeszcze większe wsparcie, awarie się zdarzają.

  2. piter4440

   Nie tylko Polska. NATO także doskonale wie. Obecnie jednak politycy nasi i zagraniczni zastanawiają się który wariant wybrać...

 10. Zygazyg

  Jedyna. możliwa odpowiedz to pełne zerwanie stosunków dyplomatycznych , całkowite zamknięcie granic z obwodem Królewieckim (a jeśli rakiety były wystrzelone z terytorium Białorusi to także tej granicy), konfiskata mienia ambasady Rosji, (która po zerwaniu stosunków dyplomatycznych. nie ma żadnego statusu) na poczet odszkodowania rodzinom ofiar. Wszystko inne to byłaby porażka naszych polityków (niezależnie od politycznych sympatii)

 11. Niezorientowany

  Zakładając, że jest to ruskie ustrojstwo, to raczej jest to przypadek, ale całkowicie obciążający ruskich. Wielokrotnie ryzykowali atakując tuż przy granicy i się dochrapali. Czytałem wypowiedzi różnych możliwościach reakcji. Wiadomo: więcej sankcji, więcej dostaw, ograniczony atak. OK, ale jak dla mnie najlepszą (choć najtrudniejszą) opcją byłoby ustanowienie strefy wykluczenia np. 100 km wzdłuż granicy (oczywiście w uzgodnieniu z Ukrainą). Szczegóły o uzgodnienia, ale każdy lot, a nawet atak w strefie wykluczenia upoważniałby do użycia siły. Co więcej, obrona przeciwlotnicza mogłaby objąć część Ukrainy zakresem działania. Dzięki temu, zwiększylibyśmy własną strefę bezpieczeństwa, a jednocześnie zapewnilibyśmy względne bezpieczeństwo kluczowej części szklaków zaopatrzeniowych Ukrainy.

 12. Jaszczur

  Jakim cudem NATO nie wie czy taka rakieta spadła czy nie ? Co oni ich na radarach nie widzą ? AWACKS-y satelity , radary , samoloty w powietrzu a oni nie wiedzą czy rakiety spadły.... Nie mogą potwierdzić.... Co do samego zdarzenia to pewnie ruska rakieta zabłąkała sie .... W to że specjalnie uderzyli nie uwierzę bo na tym akurat najwięcej stracą a może o przez to wojnę przegrają jak NATO niebo zablokuje nad Ukraina. Ci zabici mieli pecha nie z tej ziemi ..... By zabłąkana rakieta zabiła na tak odludnych terenach gdzie trafienie w człowieka bądź nawet budynek graniczy z cudem 95% w tamtych terenach to pola i lasy

 13. Dekrek

  Czy w obecnej sytuacji - wojna przy naszej granicy - Polska jako członek NATO nie ma ustawionych radarów przy granicy z Ukrainą ? Nie wiemy co do nas się zbliża, wlatuje i w jakim celu ? Nie możemy tego natychmiastowo zestrzelić ? Strasznie słabo to wygląda.

 14. bc

  Pozbierają pozostałości to się wyjaśni co to spadło i skąd przyleciało, na razie nie ma co robić afery na pół świata z powodu najprawdopodobniej zabłąkanej rakiety.

 15. papa lebel

  Adolf też odpalał V1 i V2 na Londyn, ile tylko się dało, choć wiadomo było, że to już jego ostatnie podrygi.

 16. Ma_XX

  https://defence24.pl/sily-zbrojne/polska-tarcza-ma-trzy-nowe-radary

Reklama