Reklama

BBN: Szwecja to kluczowy partner

Fot. Jorchr/Wikimedia/CC BY-SA 3.0
Fot. Jorchr/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

Szwecja to jeden z najważniejszych partnerów Polski w basenie Bałtyku. Mamy wspólną ocenę zagrożeń związanych z agresywną polityką rosyjską - powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch po polsko-szwedzkim „okrągłym stole” w BBN.

W poniedziałek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie zorganizowane przez BBN, Ministerstwo Obrony Szwecji oraz szwedzką ambasadę w Polsce - "okrągły stół" poświęcony sprawom bezpieczeństwa.

Jak poinformował rzecznik BBN Marcin Skowron, w spotkaniu wzięli udział ambasadorowie obu państw, przedstawiciele MSZ, MON, ministerstwa sprawiedliwości Szwecji, Sił Zbrojnych RP, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz ośrodków analitycznych, takich jak Polski Instytut Spraw Zagranicznych, German Marshall Fund i Szwedzki Instytut Spraw Zagranicznych. Delegacji szwedzkiej przewodniczył sekretarz stanu w ministerstwie obrony Szwecji Jan-Olof Lind.

Szef BBN Paweł Soloch po spotkaniu powiedział PAP, że Szwecja to jeden z najważniejszych partnerów Polski w basenie Morza Bałtyckiego. "Mamy przede wszystkim wspólną ocenę zagrożeń, związanych z agresywną polityką rosyjską" - zaznaczył. Soloch poinformował także, że wątkiem przewodnim wtorkowej dyskusji było "aktywne, a nie jedynie reaktywne przeciwdziałanie zagrożeniom", a uczestnicy dyskusji koncentrowali się na czterech obszarach: bezpieczeństwie w basenie Morza Bałtyckiego, zagrożeniach hybrydowych, współpracy w ramach NATO i UE oraz relacjach dwustronnych.

"Szwecja, tak samo, jak Polska i NATO, podejmuje konkretne działania, związane, chociażby z dyslokacją swoich wojsk. Razem zabiegamy także o utrzymanie silnych więzi transatlantyckich oraz zwiększenie wojskowej obecności USA w regionie. Zależy nam także na uwzględnieniu perspektywy regionalnej, zarówno w nowej koncepcji strategicznej NATO, jak i kompasie strategicznym Unii Europejskiej, nad którymi obecnie trwają prace" - powiedział szef BBN.

Soloch zaznaczył, że było to "trzecie takie spotkanie w ciągu ostatnich lat". "W czasie poprzedniego okrągłego stołu z uczestnikami spotkał się Prezydent Andrzej Duda, co pokazuje wagę, jaką przykładamy do naszych relacji w sprawach bezpieczeństwa" - dodał.

Reklama
Reklama

Źródło:PAP
WIDEO: Szef Sztabu Generalnego dla Defence24: Musimy móc uderzać na odległość nawet 3000 km
Reklama

Komentarze (6)

  1. Kot

    Szwecją tak jak kierunki północ południe to .są kierunki naszej niepodległosći.Dlatego trzeba od Szwedów kupować technologię okręty samoloty radary a południe Czechy Słowacja traktować jako zaplecze dla naszej armii czyli lotniska dole .Gdzie ukryte za karpatami jest wstanie kontrolować naszą przestrzeń powietrzną bez pytania niemiec o zgodę.W ten sposób zyskujemy głębię operacyjną i mamy szansę w starciu z Rosją.Ale żeby mieć chociaż jedno lotnisko na Słowacji potrzebna jest współpraca a my z tym mamy problem

  2. Wojtekus

    Jakies konkrety Panie Soloch?

  3. thrawn

    Nazwałbym taki sojusz "egzotyczny". W stylu czy rosną gruszki na wierzbie. Chwilowo Szwecja ma interes aby wciągnąć Polskę w swoją orbitę wpływów. Raczej szukałbym partnerów niemieckich i ukraińskich. Postawić na szerszą współpracę wojskową, wymianę informacji.

  4. E tam...mamy usa i fort trumna. I 500 mln na jankesow...co 3 lata to tyl,o 4 baterie Narwi. Jest dobrze. Podobno da(łn)vienko leci z anchorage z dwoma eskadrami f22 i jedną f35 by cofnąć rosje do czasów pierwotnych

  5. Dr House

    No to przytwierdzmy sojusz zakupem Gripenów i OP.

  6. Przytomny

    Kluczowy. Aha. Okręty podwodne - nic z tego. Gripeny - woleliśmy amerykańskie. Granatniki carl gustaf - też nam nie pasowały. No to gdzie ta współpraca?

Reklama