Reklama

Polityka obronna

BBN: Szwecja to kluczowy partner

Fot. Jorchr/Wikimedia/CC BY-SA 3.0
Fot. Jorchr/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

Szwecja to jeden z najważniejszych partnerów Polski w basenie Bałtyku. Mamy wspólną ocenę zagrożeń związanych z agresywną polityką rosyjską - powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch po polsko-szwedzkim „okrągłym stole” w BBN.

W poniedziałek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie zorganizowane przez BBN, Ministerstwo Obrony Szwecji oraz szwedzką ambasadę w Polsce - "okrągły stół" poświęcony sprawom bezpieczeństwa.

Jak poinformował rzecznik BBN Marcin Skowron, w spotkaniu wzięli udział ambasadorowie obu państw, przedstawiciele MSZ, MON, ministerstwa sprawiedliwości Szwecji, Sił Zbrojnych RP, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz ośrodków analitycznych, takich jak Polski Instytut Spraw Zagranicznych, German Marshall Fund i Szwedzki Instytut Spraw Zagranicznych. Delegacji szwedzkiej przewodniczył sekretarz stanu w ministerstwie obrony Szwecji Jan-Olof Lind.

Szef BBN Paweł Soloch po spotkaniu powiedział PAP, że Szwecja to jeden z najważniejszych partnerów Polski w basenie Morza Bałtyckiego. "Mamy przede wszystkim wspólną ocenę zagrożeń, związanych z agresywną polityką rosyjską" - zaznaczył. Soloch poinformował także, że wątkiem przewodnim wtorkowej dyskusji było "aktywne, a nie jedynie reaktywne przeciwdziałanie zagrożeniom", a uczestnicy dyskusji koncentrowali się na czterech obszarach: bezpieczeństwie w basenie Morza Bałtyckiego, zagrożeniach hybrydowych, współpracy w ramach NATO i UE oraz relacjach dwustronnych.

"Szwecja, tak samo, jak Polska i NATO, podejmuje konkretne działania, związane, chociażby z dyslokacją swoich wojsk. Razem zabiegamy także o utrzymanie silnych więzi transatlantyckich oraz zwiększenie wojskowej obecności USA w regionie. Zależy nam także na uwzględnieniu perspektywy regionalnej, zarówno w nowej koncepcji strategicznej NATO, jak i kompasie strategicznym Unii Europejskiej, nad którymi obecnie trwają prace" - powiedział szef BBN.

Soloch zaznaczył, że było to "trzecie takie spotkanie w ciągu ostatnich lat". "W czasie poprzedniego okrągłego stołu z uczestnikami spotkał się Prezydent Andrzej Duda, co pokazuje wagę, jaką przykładamy do naszych relacji w sprawach bezpieczeństwa" - dodał.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. Kot

  Szwecją tak jak kierunki północ południe to .są kierunki naszej niepodległosći.Dlatego trzeba od Szwedów kupować technologię okręty samoloty radary a południe Czechy Słowacja traktować jako zaplecze dla naszej armii czyli lotniska dole .Gdzie ukryte za karpatami jest wstanie kontrolować naszą przestrzeń powietrzną bez pytania niemiec o zgodę.W ten sposób zyskujemy głębię operacyjną i mamy szansę w starciu z Rosją.Ale żeby mieć chociaż jedno lotnisko na Słowacji potrzebna jest współpraca a my z tym mamy problem

 2. Wojtekus

  Jakies konkrety Panie Soloch?

 3. thrawn

  Nazwałbym taki sojusz "egzotyczny". W stylu czy rosną gruszki na wierzbie. Chwilowo Szwecja ma interes aby wciągnąć Polskę w swoją orbitę wpływów. Raczej szukałbym partnerów niemieckich i ukraińskich. Postawić na szerszą współpracę wojskową, wymianę informacji.

 4. E tam...mamy usa i fort trumna. I 500 mln na jankesow...co 3 lata to tyl,o 4 baterie Narwi. Jest dobrze. Podobno da(łn)vienko leci z anchorage z dwoma eskadrami f22 i jedną f35 by cofnąć rosje do czasów pierwotnych

 5. Dr House

  No to przytwierdzmy sojusz zakupem Gripenów i OP.

 6. Przytomny

  Kluczowy. Aha. Okręty podwodne - nic z tego. Gripeny - woleliśmy amerykańskie. Granatniki carl gustaf - też nam nie pasowały. No to gdzie ta współpraca?

Reklama