Polityka obronna

BBN: Szwecja to kluczowy partner

Fot. Jorchr/Wikimedia/CC BY-SA 3.0
Fot. Jorchr/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

Szwecja to jeden z najważniejszych partnerów Polski w basenie Bałtyku. Mamy wspólną ocenę zagrożeń związanych z agresywną polityką rosyjską - powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch po polsko-szwedzkim "okrągłym stole" w BBN.

W poniedziałek w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się spotkanie zorganizowane przez BBN, Ministerstwo Obrony Szwecji oraz szwedzką ambasadę w Polsce - "okrągły stół" poświęcony sprawom bezpieczeństwa.

Jak poinformował rzecznik BBN Marcin Skowron, w spotkaniu wzięli udział ambasadorowie obu państw, przedstawiciele MSZ, MON, ministerstwa sprawiedliwości Szwecji, Sił Zbrojnych RP, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz ośrodków analitycznych, takich jak Polski Instytut Spraw Zagranicznych, German Marshall Fund i Szwedzki Instytut Spraw Zagranicznych. Delegacji szwedzkiej przewodniczył sekretarz stanu w ministerstwie obrony Szwecji Jan-Olof Lind.

Szef BBN Paweł Soloch po spotkaniu powiedział PAP, że Szwecja to jeden z najważniejszych partnerów Polski w basenie Morza Bałtyckiego. "Mamy przede wszystkim wspólną ocenę zagrożeń, związanych z agresywną polityką rosyjską" - zaznaczył. Soloch poinformował także, że wątkiem przewodnim wtorkowej dyskusji było "aktywne, a nie jedynie reaktywne przeciwdziałanie zagrożeniom", a uczestnicy dyskusji koncentrowali się na czterech obszarach: bezpieczeństwie w basenie Morza Bałtyckiego, zagrożeniach hybrydowych, współpracy w ramach NATO i UE oraz relacjach dwustronnych.

"Szwecja, tak samo, jak Polska i NATO, podejmuje konkretne działania, związane, chociażby z dyslokacją swoich wojsk. Razem zabiegamy także o utrzymanie silnych więzi transatlantyckich oraz zwiększenie wojskowej obecności USA w regionie. Zależy nam także na uwzględnieniu perspektywy regionalnej, zarówno w nowej koncepcji strategicznej NATO, jak i kompasie strategicznym Unii Europejskiej, nad którymi obecnie trwają prace" - powiedział szef BBN.

Soloch zaznaczył, że było to "trzecie takie spotkanie w ciągu ostatnich lat". "W czasie poprzedniego okrągłego stołu z uczestnikami spotkał się Prezydent Andrzej Duda, co pokazuje wagę, jaką przykładamy do naszych relacji w sprawach bezpieczeństwa" - dodał.

Reklama
Reklama
Źródło:
PAP

Komentarze