Reklama

Polityka obronna

Baza w Redzikowie powstanie do końca roku

Fragment dziobowej pionowej wyrzutni Lockheed Martin Mk 41 VLS
Fragment dziobowej pionowej wyrzutni Lockheed Martin Mk 41 VLS
Autor. Jarosław Ciślak/defence24.pl

Ukończenie budowy bazy tarczy antyrakietowej w Redzikowie planowane jest pod koniec obecnego roku - powiedziała PAP rzeczniczka Agencji Obrony Przeciwrakietowej (MDA) Nancy Jones-Bonbrest. Instalacja zostanie następnie poddanie ostatniej fazie testów amerykańskiej Marynarki Wojennej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"MDA planuje ukończyć konstrukcję Aegis Ashore Poland i dostarczyć te techniczne zdolności pod koniec 2023 r. dla testów akceptacyjnych US Navy" - powiedziała PAP rzeczniczka, zapytana o planowany termin oddania do użytku bazy w Redzikowie. "Kiedy to się zakończy, Aegis Ashore Poland będzie drugą lądową lokalizacją obrony przeciwrakietowej w Europie i wyznaczy zakończenie ostatniej fazy European Phased Adaptive Approach (EPAA)" - dodała.

Czytaj też

EPAA to część NATO-wskiego systemu obrony przeciwrakietowej i jest głównie zaprojektowana, by chronić kontynent przed pociskami balistycznymi krótkiego, średniego i pośredniego zasięgu z Iranu. Oprócz bazy w Polsce, składa się na nią inny system Aegis Ashore w Deveselu w Rumunii, a także radar wczesnego ostrzegania w tureckim Kurecik i centrum dowodzenia w Ramstein w Niemczech. Dodatkowo, morska wersja Aegis zainstalowana jest na niszczycielach US Navy stacjonujących w hiszpańskiej bazie Rota.

Reklama

Instalacja w Redzikowie, składająca się z radaru AN/SPY-1, wyrzutni Mk 41 VLS oraz antybalistycznych pocisków SM-3 (Standard Missile-3), jest ostatnim nieukończonym elementem tego systemu. EPAA zastąpiła pierwotne plany administracji George'a W. Busha, która zakładała umieszczenie w Polsce systemu Ground-Based Midcourse Defense (GMD), systemu przeznaczonego do przechwytywania rakiet o zasięgu międzykontynentalnym w środkowej fazie ich lotu (tj. w przestrzeni kosmicznej), którego elementy istnieją w bazach w Kalifornii i na Alasce. Drugi z lądowych elementów tarczy, baza w rumuńskim Deveselu funkcjonuje od 2016 r.

Czytaj też

W rozmowie z PAP ekspert systemów obronnych i założyciel amerykańskiego Missile Defense Advocacy Alliance (MDAA), Riki Ellison wskazał, że "System Obrony Przeciwrakietowej Aegis Ashore (AAMDS) odstrasza ograniczone pierwsze uderzenie przeciwnika. Po osiągnięciu zdolności operacyjnej ochroni Polaków i infrastrukturę krytyczną.

Ellison wyszczególnił, że system odstrasza ograniczone pierwsze uderzenie i zmienia kalkulację przeciwnika. „System stanowi zarazem element odstraszania ze strony Stanów Zjednoczonych, ponieważ obsługuje go nasz personel. Każdy atak na siły zbrojne USA będzie miał znaczące konsekwencje" – dodał szef MDAA.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

  1. duzygrzesio

    Pożyjemy, zobaczymy! Miała być oddana w kwietniu, a teraz kolejne przesunięcie. Normalnie Benny Hill :D

    1. Tomasz

      Ojej, przecieź zbudowanie takiej bazy to pestka! Nic tylko rury pospawać! :-D

    2. Essex

      Tomasz ...a co tam takiego niesamowitego??? to nie budowa bazy na Księzycu....

  2. gregoz68

    Instalacja zostanie 'poddanie' . Dobry żart. Zakładam: Wilkowyje!

  3. gnagon

    "EPAA to część NATO-wskiego systemu obrony przeciwrakietowej i jest głównie zaprojektowana, by chronić kontynent przed pociskami balistycznymi krótkiego, średniego i pośredniego zasięgu z Iranu" A ktoś w ogóle wierzy w to irańskie zagrozenie dla UE ?

  4. Thorgal

    No i dlatego nasz rząd musi ciągle cisnąć resztę Europy i sprawdzać czy spełniają warunki NATO 2% PKB czy znowu inwestują pieniążki gdzieś indziej...Chociaż jestem przekonany iż Niemcy liczą na swoich, wtedy nie będą musieli się tłumaczyć z wydatków na armię bo będą chronieni...

  5. gregoz68

    Fajny poślizg:)

Reklama