Wojsko pomoże szczepić Polaków

9 grudnia 2020, 18:30
Zrzut ekranu 2020-12-9 o 19.29.15
Fot. MON via Twitter

W czasie dzisiejszego posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej dyskutowano nad udziałem polskich żołnierzy w zwalczaniu epidemii koronawirusa. Przedstawiona na ten temat informacja szefa MON była jednoznacznie pozytwana. Zdaniem opozycji jest dokładnie odwrotnie…

Informację w imieniu MON przedstawił sekretarz stanu Wojciech Skurkiewicz, który na wstępie ocenił, że działalność wojska była zdecydowana i ograniczyła rozmiar katastrofy. Jak poinformował każdego dnia w działania walki z epidemią bezpośrednio zaangażowanych jest 10 tys. żołnierzy, a drugie tyle pozostaje w gotowości do natychmiastowego udzielenia im wsparcia”. W działaniach bierze udział codziennie 2500 członków wojskowego personelu medycznego. W celu przeciwdziałania skutkom pandemii rozpoczęto dwie operacje: Tarcza, prowadzoną przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych (większość działań przypadła na pierwszą połowę br.) i Odporna Wiosna, zastąpioną potem przez Trwałą Odporność, prowadzoną przez Wojska Obrony Terytorialnej.

Żołnierze wspierają obecnie budowę 17 szpitali tymczasowych, zbudowali ponad 50 izolatoriów i ponad 20 polowych izb przyjęć. Na terenie 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie budowany jest szpital polowy dla 250 pacjentów, dwa kolejne szpitale kontenerowe pozostają w gotowości, a przy Wojskowym Instytucie Medycznym powstaje halowy szpital, w którym wszystkie łóżka będą wyposażone w respiratory.

image
Reklama

Jak podkreślił wiceminister, żołnierze odciążają z pracy personel medyczny na terenie kraju i pomagają policji w egzekwowaniu przestrzegania kwarantanny. Obecnie wspierają łącznie 700 szpitali i 173 stacje sanitarno-epidemiologiczne – w centrach krwiodawstwa, przy prowadzeniu wywiadów epidemiologicznych, transporcie krwi i osocza, wspierają 21 centrów krwiodawstwa. W 400 szpitalach żołnierze WOT pomagają przy wprowadzaniu danych do systemu komputerowego ELC, co – jak powiedział Skurkiewicz  było ciężką pracą i zostało niesłusznie wyśmiane przez „polskojęzyczne” media. Poinformował też, że nadal ponad 20 szpitali „wzbrania się” przed pomocą wojskową „obciążając swój personel”.

Żołnierze pobierają ponadto ok. 55 tys. wymazów tygodniowo w 200 punktach przyszpitalnych i działając w ponad 300 mobilnych zespołach wymazowych. Prowadza też kilkadziesiąt punktów kontrolnych typu drive thru.

Skurkiewicz poinformował też, że wojsko gotowe jest zaangażować się w akcje szczepienia polskiej populacji. „Wojsko Polskie gotowe jest do tego zadania i ma odpowiednie doświadczenie, kompetencje i zasoby” – powiedział.

Poinformował też, że powołana zostanie na nowo – zlikwidowana w 2002 roku – Wojskowa Akademia Medyczna. Pytania zadawali poseł Paweł Krutul i Czesław Mroczek. Pierwszy z nich pytał o doniesienia nt. złych warunków bytowych żołnierzy 1. Brygady Pancernej z Wesołej na poligonie. „20-30” jej żołnierzy miało zarazić się koronawirusem i poseł otrzymał doniesienia o złych warunkach bytowania i wyżywienia żołnerzy oraz niewystarczającej opiece dla tych którzy zachorowali. Wiceminister Skurkiewicz odniósł się do kwestii warunków bytowych mówiąc, że wojsko ma być zdolne do działania niezależnie od panującej pogody i to jest jego zadaniem. Zapewnił też, że chorzy zostali odizolowani i są traktowani zgodnie z procedurami przewidzianymi przez prawo. Poinformował też, ze obecnie chorych na COVID-19 jest około 930 żołnierzy, wliczając w to WOT. Ocenił, ze nie zagraża to funkcjonowaniu sił zbrojnych.

Poseł Czesław Mroczek zarzucał rządzącym, że nie przygotowali Sił Zbrojnych do walki z epidemią, na co ripostował Wojciech Skurkiewicz mówiąc, że zrobiono bardzo wiele. Powstał spór, a główna kością niezgody było to czy wojsko powinno stworzyć 1000 dodatkowych szpitali wojskowych czy nie. Obaj politycy zarzucali sobie brak kompetencji. Mimo to sam wysiłek żołnierzy został oceniony wysoko.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Reklama
DrHouse
sobota, 12 grudnia 2020, 09:06

Dla porównania to szczepionkę na ospę, uchodzącą za jedną z najbezpieczniejszych opracowywano 20 lat. A i tak daje powikłania. Grypowa, nad którą pracuje cały swiat daje masę (czasem aż do 18%) powikłań i odczynow niepożądanych. A jej skuteczność wg niektórych badań to zaledwie 40%. Tu oferują nam szczepionkę genetyczną, której jeszcze nikt nigdy na człowieku nie wypróbował, co wyklucza szansę na jej wiarygodne wieloletnie bezpieczeństwo. Po drugie opracowano ją w kilka miesięcy, a badania trwają jak dotąd tylko 3 do 4 miesięcy . Gdy sam producent wyklucza swoją jakąkolwiek odpowiedzialność za jej efekty??? W Polsce brak jest - obecnego w każdym innym europejskim państwie Funduszu odszkodowawczego - dla poszkodowanych po szczepieniach. I na koniec : Chiny poradziły sobie BEZ szczepionki. A w Ugandzie, gdzie ze względu na masowe występowanie malarii praktycznie wszyscy otrzymują lek Cyklochlorochinina, od początku roku zidentyfikowano CZTERY ofiary koronawirusa.

Aaaa
czwartek, 31 grudnia 2020, 14:19

1, producent szczepionki pfizer jest oficjalny komunikar ze zarzad spolki juz sie zaczepil tym preparatem. 2 szczepuonka nie bedzie mutowala w naszym organizmie przypominam ze w skladzie szczepionki jest tylko jedno bialko ktore ma za zadanie powstrzymac namnazanie sie wirusa , w szczepionka ta jest zupelnie innna niz do tej pory poniewaz nie ma w niej pelnej sekwencji wirusa , takze radze ci sie trolu schowac w bloto z tym gownianym fejkiem

+/-
środa, 16 grudnia 2020, 18:24

Wystarczy wyłączyć prąd na tydzień i nie działają media, banki, lodówki, wysiadają baterie w telefonach, szlag trafia cud-szczepionki wraca spokój ze zdrowym rozsądkiem

asd
wtorek, 15 grudnia 2020, 21:19

Nie masz pojęcia o szczepionkach.

Piotr
czwartek, 10 grudnia 2020, 19:25

Nie mieszajcie wojska do szczepień! Broń was Panie Boże od wprowadzenia przymusu szczepien i wykorzystania do tego wojska, w tym Wot! Ludzie zaczną rezygnować ze służby! Wiem że pomimo propagandy wielu ludzi nie chce się szczepić niepewna szczepionka! I nawet jakby mieli to zrobić to wola zrezygnować ze służby niż być królikami doświadczalnymi.

Rex
czwartek, 10 grudnia 2020, 18:11

Dużo podróżuję wiec przyjmuję przynajmniej kilka szczepionek rocznie. Szczepionkę na Covid przyjmuję od razu jak będzie taka możliwość. A jak ktoś chce siedzieć zabunkrowany w domu przez kilka kolejnych lat ..to niech sobie siedzi :)

...
wtorek, 22 grudnia 2020, 09:12

A szczep się szczepionką stworzoną i przetestowaną w... Kilka miesięcy

Antyfan
poniedziałek, 14 grudnia 2020, 10:24

A kto ci powiedział że będę siedział zabunkrowany?

Ciemny Lud
czwartek, 10 grudnia 2020, 09:58

A jak Polacy nie będą chcieli to wojsko też pomoże ich szczepić?

tyle
środa, 9 grudnia 2020, 22:47

Zapewnić powszechną dostępność amantadyny produkowanej na całym świecie i skończyć z covidowym szaleństwem. Natychmiast odblokować placówki medyczne, gospodarkę i oświatę.

Wojciech
czwartek, 10 grudnia 2020, 12:37

Nie mogą skończyć bo by wylądowali na latarni. Jak już zacząłeś to szaleństwo to musisz brnąć do końca tym bardziej, że stoi za tym cała potęga rynków finansowych i medialnych.

Wojtek
czwartek, 10 grudnia 2020, 18:40

Czyli będą brnąć aż do załamania.

Guy Fawkes
środa, 9 grudnia 2020, 22:45

Tylko nie wojsko. Bo straci autorytet, jak się pokażą skutki uboczne.

Sternik
środa, 9 grudnia 2020, 20:10

Sami niech się szczepią a ode mnie z daleka.

January
czwartek, 10 grudnia 2020, 16:55

W razie nie zaszczepienia sie na Covid kiedy wylądujesz w szpitalu ponosisz z własnej kieszeni koszty leczenia.Chodzi o korono wirusa gwoli wyjaśnienia.

Niemedialny
piątek, 25 grudnia 2020, 09:52

Za głupotę też powinny być koszty ponoszone z własnej kieszeni.Gwoli wyjaśnienia.

Antyfan
poniedziałek, 14 grudnia 2020, 10:27

Dopóki place składki ze swoich pieniędzy możesz sobie jedynie pokrzykiwać.

Śmiech na sali
sobota, 12 grudnia 2020, 08:53

Bzdura. Zero jakiejkolwiek otwartej merytorycznej dyskusji nt. czy epidemii, czy procedur, czy samej szczepionki. Przypomnę, że przez pół roku mi i Szumowski nie wymienił nazwiska ani jednego "eksperta" ani jednego laboratorium, ani jedneego instutyitu naukowego doradzającego czy weryfikujacego dane nt epidemii. Tak się tego n i e robi! I sugeruje to albo celowe czyjeś działanie albo totalna ignorancję. A twój wpis świadczy o braku znajomości Konstutucji i prawa.

czwartek, 10 grudnia 2020, 22:58

To niech wracają składki zdrowotne które ludzie całe życie płacili. Czy ty chcesz likwidacji systemu ubespieczeń?

Ciekawy
czwartek, 10 grudnia 2020, 12:03

A ktoś cię zmusza?

Tweets Defence24