Reklama

Geopolityka

Pływający wóz techniczny dla Japonii

Fot. US Navy
Fot. US Navy

Koncern BAE Systems otrzymał kontrakt o wartości ponad 10 mln dolarów, na dostarczenie dla Japonii amfibii gąsienicowej AAVC7A1 oraz wozu zabezpieczenia technicznego AAVR7A1 wraz z niezbędnymi częściami, wsparciem technicznym oraz pomocą w testowaniu sprzętu.

Nowe pojazdy dla Japonii mają być wyprodukowane w fabryce w Anniston do końca 2019 roku. Ich dostarczenie dla japońskiej armii wraz z materiałami i częściami zapasowymi obejmującymi również uzbrojenie, a także wsparcie techniczne i testy sprzętu, wraz z szkoleniem, usługami inżynieryjnymi, logistycznymi, oparte jest na amerykańskim programie Foreign Military Sales (FMS).

Zakup dwóch amfibii w wersji dla dowódcy oraz wozu zabezpieczenia technicznego jest rozszerzeniem umowy zakupu przez Japonię 30 pływających transporterów opancerzonych podpisanej w kwietniu br. Wówczas rząd japoński zamówił wariant AAV-7A1 RAM/RS, który jest wyposażony w silnik o zwiększonej mocy i ulepszony układ napędowy, a także zmodernizowany system zawieszenia, dzięki czemu - zgodnie z informacją BAE Systems - nowe transportery dorównują lub przewyższają pojazdom w bazowym wariancie AAV7A1.

Czytaj także: Zmodernizowana amfibia AAV dostarczona US Marines

AAV-7 to pływający, gąsienicowy transporter opancerzony, przeznaczony do szybkich operacji desantowych. Charakteryzuje się on bardzo dobrymi właściwościami pływającymi, może operować w warunkach wzburzonego morza (nawet przy falach o 3 m wysokości). Jego skuteczny zasięg działania to 480 km na lądzie lub 20 mil morskich. Pojazd może przewozić 25 żołnierzy desantu lub 4,5 t zaopatrzenia. Na wyposażeniu USMC znajduje się od 1972 r. Ich użytkownikami było też osiem innych państw, w tym Brazylia, Argentyna, Włochy czy Hiszpania.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Realista33

    Zamowic od razu 300 szt a potem moderka naszych bwp i mamy sprawne brygady do przeprawianiu sie przez wołgę !

Reklama