Reklama

Siły zbrojne

Plany MON na 2018 r.: śmigłowce, Rosomak BMS, Orlik, Mustang, Odra i Supply

Fot. por. Piotr Płuciennik, st. chor. szt. Cezary Popko
Fot. por. Piotr Płuciennik, st. chor. szt. Cezary Popko

Dostawy śmigłowców dla sił specjalnych i sił morskich, systemu Rosomak BMS, taktycznych bezzałogowców Orlik, samochodów Mustang, radarów Odra, zbiornikowca Supply oraz modernizacja okrętów typu 151 – takie umowy w 2018 r. MON planuje podpisać w ramach realizacji priorytetowych zadań Planu Modernizacji Technicznej.

Ponadto MON zamierza w 2018 r. podpisać trzy ważne umowy offsetowe – dwie związane z dostawą wspomnianych śmigłowców specjalistycznych oraz jedną dotyczącą pozyskania systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Wisła (resort zapowiada pierwszy etap zakupu w 2017 r.).

Informacje te ministerstwo przekazało w odpowiedzi na pytanie Defence24.pl. Resort poinformował, że "Inspektorat Uzbrojenia w zakresie realizacji priorytetowych zadań Planu Modernizacji Technicznej planuje podpisać w 2018 r. umowy na dostawę":

 • śmigłowców w wersji bojowego poszukiwania i ratownictwa – CSAR SOF, w wariancie specjalnym dla pododdziałów wojsk specjalnych;
 • śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych wyposażonych dodatkowo w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych CSAR;
 • zbiornikowca paliwowego Supply;
 • systemu zarządzania walką szczebla batalionu Rosomak BMS;
 • bezzałogowych statków powietrznych klasy taktycznej Orlik;
 • samochodów ciężarowo-osobowych wysokiej mobilności Mustang;
 • trójwspółrzędnych radarów średniego zasięgu Odra;
 • modernizację okrętów typu 151 (czyli małych okrętów rakietowych projektu 660; w Marynarce Wojennej są trzy takie jednostki: ORP Orkan, Grom i Piorun – przyp. red.)

Ponadto, MON poinformowało, że na 2018 r. planowane jest podpisanie umów offsetowych związanych z:

 • dostawą przeciwlotniczego i przeciwrakietowego zestawu rakietowego średniego zasięgu Wisła;
 • pozyskaniem śmigłowców w wersji bojowego poszukiwania i ratownictwa – CSAR w wariancie specjalnym – dla pododdziałów wojsk specjalnych – CSAR SOF;
 • pozyskaniem śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) wyposażonych dodatkowo w sprzęt medyczny pozwalający na prowadzenie akcji poszukiwawczo-ratowniczych CSAR – bojowego poszukiwania i ratownictwa.

Czytaj więcej: Wydatki bieżące na obronność w 2018 r. wzrosną dwa razy szybciej niż majątkowe [ANALIZA]

Jeszcze w lipcu resort, również w odpowiedzi na pytania Defence24.pl, informował, że umowy na dostawy śmigłowców specjalistycznych dla Wojsk Specjalnych oraz Marynarki Wojennej zamierza podpisać w 2017 r. Jednak zaproszenie do składania ostatecznych ofert na maszyny dla sił specjalnych wysłano dopiero 7 września, zaś termin składania ofert wyznaczono do 28 grudnia. Natomiast zaproszenie w postępowaniu na śmigłowce morskie wciąż nie zostało wysłane.

Czytaj więcej: Rok po rezygnacji z Caracali. Kiedy nowe śmigłowce dla wojska? [OPINIA]

Również w 2017 r. miała zostać zawarta umowa na system zarządzania walką szczebla batalionu Rosomak BMS.

Czytaj więcej: Rosomaki ze Spike i BMS. MON: Kontrakty do końca roku

W mijającym roku podpisany miał być także kontrakt na dostawę dronów klasy taktycznej krótkiego zasięgu Orlik. W lipcu MON informowało ponadto, że w odniesieniu do cięższych maszyn średniego zasięgu Gryf i klasy MALE Zefir, w 2017 roku przewidywane jest zakończenie fazy analityczno-koncepcyjnej.

Czytaj więcej: Drony dla Wojska Polskiego. Pierwsza umowa w tym roku

Ostatnią z umów jeszcze niedawno planowanych do podpisania na 2017 r. jest dostawa samochodów ciężarowo-osobowych wysokiej mobilności Mustang. W połowie września Inspektorat Uzbrojenia poinformował, że do postępowania zgłosiło się 12 podmiotów.

Czytaj więcej: 3,7 tys. terenówek dla wojska? Dwunastu chętnych do przetargu

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.