Efekt Putina. Niemiecki pancerz zdobywa Europę [KOMENTARZ]

8 lutego 2018, 12:11
Boxer 1
Wersja litewskiego Boxera | Fot. kam.lt
  • Słowenia jest kolejnym użytkownikem transporterów Boxer;
  • Niemiecki przemysł obronny otrzymał szereg nowych zamówień po rosyjskiej aneksji Krymu;
  • Szanse Niemców mogą jeszcze zwiększyć instrumenty współpracy obronnej w ramach UE.

Słowenia planuje pozyskać nieokreśloną liczbę kołowych transporterów opancerzonych 8x8 Boxer. Mają być podstawowym uzbrojeniem tworzonej batalionowej grupy bojowej. To już kolejny przykład zakupu niemieckiego sprzętu pancernego przez państwo NATO po rosyjskiej aneksji Krymu. Berlin korzysta na zwiększonych budżetach obronnych, ale też na kształcie instrumentów powstających w ramach UE.

Zobacz także
Reklama

Ministerstwo Obrony Słowenii poinformowało w komunikacie prasowym z 2 lutego, że jeszcze w tym roku planuje podpisać umowę na zakup kołowych transporterów opancerzonych 8x8 Boxer. Zgodnie z komunikatem w zakupie ma pomóc międzynarodowa organizacja zarządzania programami OCCAR, zaś już teraz ministerstwo zapewniło środki na zakup kołowych transporterów opancerzonych na lata 2018-2019.

Kołowe transportery opancerzone Boxer mają stać się podstawowym elementem dla nowo formowanej centralnej batalionowej grupy bojowej. Będą stanowiły element wsparcia dla czołgów i zastąpią używane obecnie do tej roli gąsiennicowe transportery M-80. Obecnie słoweńska armia posiada 54 sztuki tych bwp.

Boxer to transporter opancerzony w układzie 8x8 produkowany przez konsorcjum ARTEC GmbH, w skład którego weszły spółki Krauss-Maffei Wegmann oraz Rheinmetall. Maszyna została skonstruowana w układzie modułowym, pozwalającym na jej dostosowywanie do wymagań użytkowników oraz w celu ułatwienia potencjalnych modernizacji. Transportery z rodziny BOXER obejmują wersje odpowiadające roli bojowych wozów piechoty, transporterów opancerzonych, opancerzonych ambulansów, pojazdów saperskich, pojazdów dowodzenia itd. 

Czytaj też: 400. Boxer dostarczony. Nowe kontrakty

Program Boxer to efekt współpracy Niemiec i Holandii zarządzany przez organizację OCCAR. Obecnie kołowe transportery opancerzone Boxer znajdują się na uzbrojeniu sił zbrojnych tych dwóch państw, dodatkowo pierwsze pojazdy zostały dostarczone Litwie. Mają za sobą również test bojowy w Afganistanie.

Decyzja Słowenii może oznaczać kolejny sukces niemieckiego przemysłu zbrojeniowego, jaki miał miejsce po aneksji Krymu. Pierwotnie na zakup Boxerów zdecydowały się Bundeswehra (272 wozy) i Holandia (około 200 transporterów). Jeszcze w 2015 roku Niemcy kupili dodatkowych 131 maszyn w zmodernizowanej wersji, aby zwiększyć ukompletowanie swoich jednostek piechoty zmotorzyzowanej.

W 2016 roku Litwini podpisali natomiast kontrakt na dalszych 88 Boxerów. Większość z nich zostanie dostarczonych w wersji bojowego wozu piechoty, z izraelskimi wieżami z armatami 30 mm i wyrzutniami ppk Spike. Litewskie wozy nazwane "Wilk" będą silniej uzbrojone, niż maszyny używane w Niemczech czy Holandii. Do grona użytkowników Boxerów obecnie dołączy Słowenia. Pojazdy te prawdopodobnie zostaną uzbrojone w armaty automatyczne, gdyż mają zastąpić klasyczne bojowe wozy piechoty. Boxery uczestniczą też w brytyjskim przetargu na nowe transportery, a wśród kooperantów firm niemieckich może znaleźć się m.in. BAE Systems. 

Niemiecki przemysł pancerny po rosyjskiej aneksji Krymu otrzymał też zamówienie na przywrócenie do służby i modernizację łącznie 104 czołgów Leopard 2, które mają uzupełnić wyposażenie Bundeswehry. Na modernizację Leopardów zdecydowały się też Szwecja i Dania, przy czym w obu państwach liczbę czołgów zwiększono w stosunku do wcześniejszych planów.

Pojazdy tego typu są też oferowane w ramach programu Europejskiej Agencji Obrony, obejmującgo odkup i następnie modernizację nadwyżkowych Leopardów pomiędzy państwami UE. Program ten ma obejmować jednak jedynie czołgi modernizowane do wersji 2A7, której głównym wykonawcą jest niemiecki koncern KMW. Nie przewiduje się, aby Leopardy z "puli" mogły być modernizowane do innych wersji, na przykład 2PL (powstająca we współpracy polskiego przemysłu i Rheinmetall). Również w komunikacie słowackiego resortu obrony, dotyczącym zakupu Boxerów, wspomina się o europejskiej współpracy w ramach PESCO.

Widać wyraźnie, że niemiecki przemysł jest jednym z beneficjentów wydatków obronnych zwiększanych w Europie w następstwie rosyjskiej aneksji Krymu. Z kolei inicjatywy UE (choćby ta dotycząca Leopardów) kształtowane w dużej mierze są w taki sposób, aby wesprzeć właśnie przemysł wiodących państw. Można więc mówić o "efekcie Putina", na którym korzysta zbrojeniówka z Republiki Federalnej.

Rafał Surdacki, Jakub Palowski

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 50
Reklama
Terrierred
poniedziałek, 12 lutego 2018, 15:22

A niech kupują. Gratuluję bo to wzmacnia naszych sojuszników My natomiast mamy Rosomaka i jestem z tego faktu zadowolony. Obecnie 3mam kciuki za Borsuka. Pozdrawiam szlachtę wiecznie narzekająca

Pozdrawiam fanów pedagogiki wstydu
piątek, 9 lutego 2018, 15:44

Wszystkim wytwórcom fake newsów, przypominam, że użytkownikiem naszych Rosomaków są Zjednoczone Emiraty Arabskie (40 szt.) . Nie wiem jak potoczyły się losy projektu Scipio, ale obejmował on 30 szt. dla Słowacji. To ilustruje poziom wypowiedzi forumowiczów na temat jakoby beznadziejności polskich produktów i ich małych szans eksportowych Rosomaka. A może nasi decydenci maja filozofie \"Polska first\" a nie wyprzedawanie wszystkiego na potęgę i pozbawianie Wojska Polskiego możliwości nabycia wartościowego polskiego sprzętu? Tak, tak wiem.Najlepszy na świecie jest tylko rosyjski sprzęt, potem długo długo nic a potem amerykański. Polacy przecież produkują same buble.A ile jest innych dobrej jakości produktów rosyjskich na świecie? Takich które mogą konkurować choćby z produktami polskimi? Przykład? Proszę bardzo: nasz przemysł stoczniowy jest właściwie bezkonkurencyjny w produkcji jachtów pełnomorskich. I zarabiamy na tym NAPRAWDĘ grube miliony.Cały świat kupuje te jachty w Polsce.Wiedzieliście o tym? I to jest tylko jeden z przykładów jak mało wiemy o własnym kraju.

PolExit
piątek, 9 lutego 2018, 19:02

Brawo, PiS w ciągu dwóch lat odbudował przemysł stoczniowy.

vic
piątek, 9 lutego 2018, 23:44

Gdzie? W Radomiu?

DSA
piątek, 9 lutego 2018, 12:53

artykuł z bardzo dziwna tezą - rozumiem gdyby chodziło o zbrojenia w ogóle ale \"niemiecki pancerz zdobywa Europę\"? Autorzy wspominają o Dani w kontekście modernizacji Leopardów ale dziwnym trafem \"zapomnieli\" dodać że zamawia 309 szt Piranha V.

Stirlitz
piątek, 9 lutego 2018, 09:25

Rosja sama się rozpadnie jak ZSRR, bo jest molochem na glinianych nogach. Podstawą gospodarki tego kraju jest grabież terenów innych państw i grabieżcza gospodarka taki system państwa nie wytrzyma długo a wtedy byle Słowenia będzie wstanie dać im łupnia.

boxer
czwartek, 8 lutego 2018, 23:39

bo od 2003 jak kupili licencje to 15 lat wierze opracowywuja i amunicje i co roku blaszke przykleja i mowia nato sf. ,600 zmian w rosomaku a niemcy zrobili jedna czyli modulowosc. Szkoda pisac lata przespane nie obserwuja rynku boxer 9 lat juz jest produkowany a ci dalej spia i mysla ze swiat sie zartrzemal na tej blaszcze.

Ukit
czwartek, 8 lutego 2018, 22:40

Gdyby UE zależało na integracji uzbrojenia państw członkowskich to powołałaby europejski koncern a la Airbus który wyprodukowałby nowy czołg czwartej generacji który zastąpiłby u niemców Leo u francuzów leclerca i u nas T 72, wtedy wszystkie państwa UE mogłyby go wyprodukować u siebie i dowolnie modyfikować wg swoich potrzeb.

iryda
czwartek, 8 lutego 2018, 21:10

Niemcy rozmontowując Jugosławię zbierają plony.Bardzo mądre posunięcia po rozpadzie Związku Radzieckim.

Podbipieta
czwartek, 8 lutego 2018, 18:21

500 transporterow a Polska tylko 900 Roskow Ale potega

dlaczego
czwartek, 8 lutego 2018, 18:13

Czy KTO Rosomak także startował w przetargu ? czy w ogóle takiego przetargu nie było ? Dlaczego Litwa nie kupiła Rosomaków?

dimitris
czwartek, 8 lutego 2018, 19:40

Do pytań dopisz ile lat trwa \"dodawanie\" bezzałogowej wierzy ? \"dodawanie\" ppk ? \"dodawanie\" systemu zarządzania walką ? Z tak niepoważnym dostawcą (i co kogo obchodzi, że to nie jedna firma jest winna ?) nikt normalny (w kategoriach branży obronności) w ogóle nie powinien rozmawiać inaczej, niż czysto grzecznościowo. Obcy postrzegają nas jako całość i [...] obchodzi ich, kto u nas wewnątrz jest winien tej totalnej niemocy o skutkach głębokiego sabotażu.

Kozi
czwartek, 8 lutego 2018, 19:01

Bo wszystkie produkty PGZ mają słaby stosunek cena\\jakość

Xyz
czwartek, 8 lutego 2018, 16:42

Mnie zastanawia czy np MON lub PGZ lobbują chociażby w krajach Afryki, Ameryki Płn czy Azji żeby sprzedać swój sprzęt. Jeśli nie sprzedaje się w Europie to może warto szukać gdzie indziej i zacząć od małych kroków. Chyba, że się mylę i podobne negocjacje trwają.

Harry 2
czwartek, 8 lutego 2018, 20:19

A co chcesz sprzedawać jak wszystko niemalże na licencji i drogie dla wskazanych przez ciebie? Trochę działek 2x23mm, Beryli i tyle.

redneck
czwartek, 8 lutego 2018, 16:22

a co ze słoweńskimi Patriami?

pl 68 !
czwartek, 8 lutego 2018, 15:00

Co za belkot , Co ma wspolnego powrot Krymu do macierzy i kbwp Slowenii ?

xawer
czwartek, 8 lutego 2018, 20:43

A to, że Rosja ma gdzieś podpisane przez siebie traktaty międzynarodowe(Memorandum Budapesztańskie) i rezerwuje sobie prawo do \"obrony\" poprzez agresję i aneksję na dowolny kraj:-) Rozbijanie ładu światowego przez Rosję powoduje zdziczenie polityki i zniszczenie bezpieczeństwa. Każdy kraj jest zagrożony!

Kowalskiadam154
czwartek, 8 lutego 2018, 14:50

Jesteśmy wstającym z kolan mocarstwem i liderem międzymorza ba nawet drugim po Ameryce najważniejszym krajem NATO a nikt nie chce kupować rosomaków czy grotów

Zbys
czwartek, 8 lutego 2018, 14:42

Ostatnio (z powodu zmasowanej nagonki) miewam taka mysl - a czemu nie bylo takiego wrzasku w 1991 kiedy Ukraina zaanektowala CALA Ukraine ??!! Wciskana teoria, ze caly Swiat kocha Ukraine a nie kocha Rosji jest jakims czystym kitem nie trzymajacym sie zadnej kupy !

Boczek
czwartek, 8 lutego 2018, 19:00

Czy to była na pewno myśl? ### Ukraina nie nie zaanektowała. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ!

zxxc
czwartek, 8 lutego 2018, 14:18

Paradoks krajów liczących na ochronę USA (Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia, Czechy) polega na tym że kupują broń u Niemców stawiających na relacje z Rosją. Kupując rosyjski gaz wspierają natomiast rozwój sił ofensywnych Rosji.

dim
czwartek, 8 lutego 2018, 19:50

Wskazani przez Ciebie nabywcy wierzą (i to jak najwyraźniej), że Rosja do syta naje się Ukrainą. Jasne, że tak być nie musi. Niemniej wierzą też, że wpływy Niemiec obronią ich lepiej, niż amerykańskie obietnice. I tu byłbym nawet z nimi zgodny. Natomiast my nie mamy na co liczyć i powinniśmy naprawde, ale to naprawdę poważniej potraktować wszystko, co zawadza w realizacji obronności. Wszystko i wszystkich zawadzających, a już znzny i \"sprawdzony w działaniu\" zespół biurokratów \"analizowych\" - to po pierwsze.

yaro
czwartek, 8 lutego 2018, 13:59

Jeśli niemiecki pancerz ma być taki jak w Leopard 2A4 które od czoła są niszczone w Syrii przez stare radzieckie zestawy Fagot (zniszczenia potwierdzone przez armię turecką a leopardy nazwano \"bombami na gąsienicach\") projektowane jeszcze w latach 70 ubiegłego wieku to trzeba się zastanowić czym jest niemiecki pancerz i czy to przypadkiem nie jest wielki PR a potem długo długo nic.

Kazz45
czwartek, 8 lutego 2018, 19:17

Jak by co to leopard 2a4 ma prawie 30 lat..

yaro
piątek, 9 lutego 2018, 09:48

Fagot został zaprojektowany i wprowadzony na uzbrojenie przed Leopard 2A4 ....

Boczek
czwartek, 8 lutego 2018, 19:01

Co to znaczy w tym przypadku zniszczony. Można konkretniej?

yaro
piątek, 9 lutego 2018, 09:50

trafiony od czoła wieży, amunicja eksplodowała, wieża czołgu odleciała od konstrukcji, załoga zginęła (5 osób), mamy efekt starych T72 z tzw. latającymi wieżami ....

Tani
czwartek, 25 czerwca 2020, 10:14

Musieli miec nadprogramowa amunicje w przedziale zalogi. Gdyby mieli tam gdzie powinna byc eksplozji by nie bylo, lub poszly by panele bezp nad mag amunicji. To nie jest wina czolgu tylko zalogi. Leo jest czolgiem wzorcowym do ktorego trudno sie czepic. Nie jest niezniszczalny.

gosc
niedziela, 11 lutego 2018, 16:40

latajace wieze pojawiaja sie gdy w czolgu jest amunicja burzaca.

Davien
sobota, 10 lutego 2018, 12:22

Oj Yaro, tyle łedów w jednym zdaniu, ale po kolei:) Pancerz wieży Leo2A4 wynosi 700mm RHA min, penetracja 9M111 Fagot to \"zabójcze\" 400mm wiec ... Załoga Leo2A4 to 4 osoby, ten piaty to skąd się wziął?? Przy trafieniu od czoła wieży eksplozja amunicji jest praktycznie niemozliwa, a nawet jakby jakims cudem do niej doszło( ciekawe jak) to wieża by nie odleciała tylko wysadziłoby panele bezpieczeństwa na do magazynem amunicyjnym. jednym słowem, zero prawdy i taka wpadka panie Yaro:)

czwartek, 25 czerwca 2020, 10:23

Davien nie pisz jak nie wiesz. Piszesz teoretycznie. Praktycznie jest to mozliwe bo ja je pamietam z 6 PDPD. Mysmy je mieli do walki z Abramsami i Leo 2. Czyli musialy byc skuteczne. RHA to jest czysta teoria, czesto tak jest ze powinien a nie przebija lub nie powinien i przebija, Po prostu zaloga miala nadprogramowa amunicje w przedziale zalogi i za glupote zaplacila wlasnym zyciem. Nie oni pierwsi i nie ostatni.

Obserwator
czwartek, 15 lutego 2018, 10:49

W dniu 02.02.2018 roku bojownicy kurdyjscy z Powszechnych Jednostkek Ochrony (YPG) zniszczyli kolejny czołg Leopard 2A4 armii tureckiej. Użyty został prawdopodobnie przeciwpancerny pocisk kierowany (ppk) Fagot lub Konkurs. Z opublikowanych zdjęć wynika, że rakieta trafiła w lewą przednią część kadłuba. Spowodowało to wybuch magazynu amunicji, co kompletnie zniszczyło pojazd. Armia turecka potwierdziła utratę Leoparda 2A4 w w pobliżu miejscowości Heftar w syryjskim kantonie Afrin. Z wojskowego komunikatu wynika, że w wyniku tego zdarzenia śmierć poniosło 6 tureckich żołnierzy. Poza czteroosobową załogą czołgu zginęło także 2 żołnierzy w samochodzie terenowym, który znajdował się w pobliżu miejsca eksplozji. Warto wspomnieć, że w okresie grudzień 2016 -luty 2017 w walkach w rejonie syryjskiego miasta Al-Bab dżihadyści zniszczyli co najmniej 10 wozów bojowych tego typu. Wówczas główną przyczyną również był wybuch amunicji umieszczonej w słabo chronionej części kadłuba. Od tego czasu Leopardy 2 są na Bliskim Wschodzie nazywane \"bombami na gąsienicach\".

Nikt
piątek, 28 czerwca 2019, 02:26

Trafienie w amunicję w Kadłubie zawsze kończy aię tak samk

errgrgrgervervb
czwartek, 8 lutego 2018, 13:58

co się dziwić, kto z NATO poza Germany USA i GB produkuje własne tanki na poziomie ? tyle ze challengery są specyficzne a abramsy drogie, więc zostaje Leopard.

Pln
piątek, 9 lutego 2018, 05:10

Francja

Roman
czwartek, 8 lutego 2018, 13:50

A czyj przemysł jak nie wiodących państw ma być wsparty, inne posiadają tak rozwiniętą technologię wojskową? Polska ma jakieś czołgi do sprzedania? A, zapomniałem o PL-01.

gru
czwartek, 8 lutego 2018, 17:24

A jest w Polsce jakis przemysl?

Polak
czwartek, 8 lutego 2018, 16:53

Dlatego trzeba z UE wyjść i chronić polski rynek, do czasu aż zaczniemy być konkurencyjni.

Saracen
czwartek, 8 lutego 2018, 21:36

A od momentu wyjścia z UE do momentu aż nasz przemysł stanie się konkurencyjny co chcesz z nim robić aby stał się konkurencyjny?

dim
czwartek, 8 lutego 2018, 19:57

Czyli na zawsze pozbawić się szansy na konkurencyjność ? Dziś produkt /podzespół rozchodzić się musi na dziesiątki krajów, by dana produkcja wytrzymała konkurencję. Komu, po wylocie z UE, sprzedasz te wszystkie, w Polsce wytwarzane pralki, kuchenki, telewizory, samochody i podzespoły motoryzacyjne, elektrotechnikę i elektronike profesjonalną, żywność ? Przykładowo, dzięki uczestnictwu w dostawach na rynek UE mamy dziś pierwsze miejsce w AGD w Europie ! W każdy razie mieliśmy/mieliście je, nie wiem jak ostatnie dane, bo nie sprawdzałem, ale sam też kupuję w Grecji zawsze to, co polskie.

aloalo
czwartek, 8 lutego 2018, 15:41

a czemu porównujesz czołgi do niemieckich kto? Celowo, czy nie masz pojęcia? Jeżeli już to nasz przemysł może zaoferować rosomaki ale nie mamy wieży, bo tylko izraelskie hitfisty, które są dosyć drogie przez co przegrywamy.

bęcki
czwartek, 8 lutego 2018, 13:37

patrząc na kolor wozu na zdjęciu to chyba \"składak\" z dwóch :-D

1234
czwartek, 8 lutego 2018, 17:43

bęcki, to zasługa modułowości systemu.

Kane65
czwartek, 8 lutego 2018, 16:45

To podstawowa cecha tego pojazdu. Część bazowa i wymienne moduły.

pipi
czwartek, 8 lutego 2018, 16:22

tak, na tym polega modułowość

Viper
czwartek, 8 lutego 2018, 15:27

Boxer ma modułową konstrukcję i tylną część można zdemontować jak kontener z ciężarówki po czym zamontować inny

trhththtrwt
czwartek, 8 lutego 2018, 13:20

Mam pomysła ! żeby rosomaki miały wreszcie ppk- trzeba przenieść wyrzutnie malutka z bwp-1 i już !

Lol
czwartek, 8 lutego 2018, 17:00

Żebyś się nie zdziwił.

Rafal
czwartek, 8 lutego 2018, 16:27

Lepiej tak nie wow bo jeszcze MON to zrobi :)

Tweets Defence24