Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: Zapad 2013 - memento dla cięć w budżecie polskiego MON; Kontrwywiad nurkuje w GROM; Zabawka za 3mln dla marynarki

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Andrzej Talaga, Rzeczpospolita, Rosja ostrzy bagnety- Rosja i Białoruś rozpoczęły wspólne manewry wojskowe Zapad 2013, które w części będą rozgrywane przy polskiej granicy. To memento dla zwolenników cięć w naszym budżecie obronnym. Moskwa nie tylko zakłada w planach strategicznych wojnę z Polską, ale też od lat konsekwentnie ją ćwiczy (...) Po nowelizacji budżetu państwa w roku 2013, wbrew zapisowi ustawowemu, Polska po raz pierwszy od wprowadzenia tej reguły wyda na obronę mniej niż 1,95 procent PKB. Budżet MON został obcięty o 3 miliardy złotych (...) W tym roku - podobnie jak w poprzednich - budżet obronny Rosji wzrośnie i spora jego część zostanie wydana na modernizację sprzętu. Moskwa tym samym utwierdza swoją silną pozycję w klubie pesymistów, choć lepiej byłoby ich nazwać realistami, czyli państw uznających, że twarda siła wojskowa gwarantuje im bezpieczeństwo i wpływy w świecie.

Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, Kontrwywiad nurkuje w GROM- Służba Kontrwywiadu Wojskowego bada okoliczności zakupu profesjonalnych aparatów nurkowych, tzw. rebreatherów dla jednostki specjalnej GROM. Przetarg był rozpisywany trzykrotnie i dwukrotnie unieważniany. W końcu wygrała go firma Płetwiaki z Białegostoku, która jako jedyna złożyła ofertę (...) GROM tak rozpisał wymogi, że mogły go spełnić aparaty wyłącznie jednego producenta, w tym wypadku marki Dive Optima - tłumaczy "Rz" Adam Wysoczański, właściciel Centrum Nurkowego Diving Extreme, który chciał zaproponować w ofercie aparaty jakich używa US Navy MK28 (...) Jak ustaliła "Rz", SKW prowadzi śledztwo z kilku powodów. Jedynym dystrybutorem na Polskę aparatu, który kupił GROM, jest warszawska firma Scuba Training, której właścicielem jest Jacek Lubowiecki. Kilka tygodni po zakończeniu przetargu na liście instruktorów IANTD (międzynarodowa organizacja nadająca uprawnienia nurkowe) został umieszczony Wojciech W, który odpowiada w GROM za sprawy nurkowe. "Rz" sprawdziła w bazie, że przy nazwisku W. jest podany adres firmy Scuba Training, a certyfikacji instruktorskiej GROM-owca dokonał Jacek Lubowiecki.

Wojciech Kamiński, Gazeta Polska Codziennie, Zabawka za 3mln dla marynarki- MON tnie nakłady na armię, a lekką ręką wydaje pieniądze na luksusową łódź motorową, w której są ekskluzywnie wyposażona kuchnia, łazienki i miejsca do spania. Ministerstwo twierdzi jednak, że marynarze uczą się na niej "manewrowania łodzią w porcie" (...) Ekskluzywna łódź motorowa Targa 44, za którą MON zapłacił 2,7 mln zł, została wcielona do składu Marynarki Wojennej w maju tego roku. - Nie rozumiem, w jakim celu zakupiono luksusową łódź - dziwi się Michał Jach, były oficer marynarki, a obecnie poseł PiS-u. -Ta jednostka nie jest przeznaczona do szkolenia marynarzy. To doskonały sprzęt dla amatorów motorowodniactwa, dysponujących sporą kwotą. Można nią popłynąć na ryby czy wybrać się na nurkowanie na ciepłych morzach - przekonuje (...) Ministerstwo twierdzi, że luksusowa łódź ma być wykorzystana do "zabezpieczenia szkolenia motorowodnego kadry Sił Zbrojnych RP". Ma być..., bo "w obecnym sezonie załoga etatowa i łódź jest przygotowywana do przyszłego roku szkoleniowego".

Gazeta Polska Codziennie, Marcel Reich- Ranicki: W środę zmarł niemiecki, polsko-żydowskiego pochodzenia krytyk literacki. Był on bardzo niejednoznaczną postacią. W 1938 r. został wydalony z III Rzeszy do Polski z powodu żydowskich korzeni. Po wojnie pracował dla komunistycznych służb specjalnych (kryptonim operacyjny "Albin"), m.in. w Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie w latach 1948-1949 (jako rezydent wywiadu UBP) na stanowisku konsula RP w Londynie. Publikował m.in. na łamach "Trybuny Ludu". Miał 93 lata.

Rzeczpospolita, Łatwiej się dostać do wojska-  Ochotnicy złożą wniosek o powołanie do służby przygotowawczej przez Internet. Dzisiaj wchodzi w życie nowela rozporządzenia ministra obrony narodowej w sprawie służby przygotowawczej. Zainteresowani łatwiej dostaną się na przeszkolenie do Narodowych Sił Rezerwowych. Umożliwi im to elektroniczna platforma ePUAP.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, Miliardy złotych na nowe uzbrojenie- Tylko do 2016 roku armia wyda na nową broń i sprzęt 16 mld zł - zaplanował w tym tygodniu rząd. Ale 14 operacyjnych programów, wśród których są wielomiliardowe inwestycje w przeciwlotniczą tarczę, kontrakty na śmigłowce, nową broń pancerną i okręty, to nie wszystko. Do 2022 roku, mimo niepewnych prognoz gospodarczych, przewidziano jeszcze 40 mld zł na pozostałe, nieuwzględnione w programach, wydatki modernizujące potencjał obronny RP. Wszystkie więc nakłady wzmacniające siły zbrojne mają kosztować podatników ponad 130 mld zł (...) MON spróbuje też przekonać brukselskich strażników dyrektywy obronnej nr 81 UE (otwiera ona rynek zamówień wojskowych w krajach Wspólnoty i ogranicza praktyki protekcjonistyczne) do zaakceptowania naszych planów maksymalnej polonizacji importowanych technologii i stawiania zagranicznym producentom wymagań offsetowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama