Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątkowy przegląd prasy: W Kielcach o bezpieczeństwie i broni; Premier stracił okazję, by milczeć w sprawie Syrii; Talibowie atakujący polską bazę nie mieli szans
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.  
Rzeczpospolita, W Kielcach o bezpieczeństwie i broni- Przez dwa pierwsze dni MSPO polityczni decydenci, przedstawiciele wojska i prezesi największych firm zbrojeniowych Europy spotkają się na Kieleckiej Konferencji Bezpieczeństwa, aby dyskutować o najważniejszych wyzwaniach stojących przez politykami, wojskowymi i biznesem m.in. w obliczu zagrożeń asymetrycznych (…) Na poniedziałek zaplanowano też dyskusję o przygotowaniach do budowy systemów polskiej i sojuszniczej obrony przeciwlotniczej i antyrakietowej (…) Drugi dzień konferencji zdominuje tematyka regionalnej współpracy gospodarczej w przemyśle zbrojeniowym. Przedstawiciele Polskiego Holdingu Obronnego i prezesi kluczowych firm branży specjalnej, w tym europejskich koncernów, będą się zastanawiać, czy da się skoordynować ważne projekty modernizujące armie, m.in. państw Trójkąta Weimarskiego czy krajów grupy Wyszehrad 4 plus.
Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, Premier stracił okazję, by milczeć- Tak jak Polska gorliwie wysyłała wojska do Iraku, tak teraz premier Donald Tusk gorliwie deklaruje, że nasz kraj nie weźmie w żadnej formie udziału w operacji militarnej w Syrii (…) Sytuacja polityczna wyglądała jednak wtedy inaczej. Przeciwko interwencji była większość europejskich sojuszników NATO, w tym Francja i Niemcy. Wstrzemięźliwa była Turcja. Udział Polski w operacji „Irak" nie służył jedności i pogłębiał podział w NATO. Z tego podziału Sojusz politycznie do tej pory się nie podźwignął (…) Teraz interwencję w Syrii popierają Wielka Brytania i Fr ancja, nawet pacyfistyczne Niemcy zdają się nie zajmować jednoznacznego stanowiska (…) W polityce często ważne jest nie tylko to, co się mówi, ale też to, jak i kiedy się mówi.
Fakt, Zamachowcy nie mieli szans- Wiemy więcej o zamachu na polską bazę w Afganistanie. Według najnowszych doniesień, w ataku zabito 20 talibów. Zginęło też 15 osób po stronie wojsk koalicyjnych i ludności cywilnej. Jeden z rannych Polaków jest w stanie ciężkim. Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych poinformowało, że zamachowcy zaatakowali bazę w Ghazni z dwóch stron. Użyli samochodów wyładowanych materiałami wybuchowymi. Do bazy próbowali wedrzeć się również zamachowcy samobójcy, jednak polscy żołnierze natychmiast ich zlikwidowali.
Paweł Puzio, Dziennik Wschodni, W Chełmie powstaje akademia Eurocoptera- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie podejmuje współpracę z jednym z największych producentów helikopterów na świecie. – Lada dzień podpiszemy umowę o utworzeniu Akademii Eurocoptera przy naszej szkole. Będzie to pierwsze w naszym kraju centrum szkolenia mechaników certyfikowane przez Eurocoptera. W zamyśle ma to być baza szkoleniowa dla Polski i Ukrainy – mówi dr inż. Arkadiusz Tofil, prorektor do spraw rozwoju i kontaktów z zagranicą w PWSzZ. W Polsce brakuje mechaników lotniczych. – A ci certyfikowani przez Eurocoptera są na wagę złota.
Dziennik Gazeta Prawna, Optyczna przewaga innowacyjności, Rozmowa z Ryszardem Kardaszem, prezesem zarządu PCO SA.- Najnowszy projekt, który ostatnio ukończyliśmy, to miniaturowy monokular noktowizyjny M U-3M. Charakteryzuje go bardzo wysoka jakość wykonania oraz niezawodność w trudnych warunkach klimatycznych. Najważniejszą zaletą tego modelu jest jego waga – to najlżejsze urządzenie tego typu dostępne na rynku. Masa MU-3M bez baterii to jedynie 250 gramów (…) Tarcza Polski to najważniejszy projekt z zakresu obronności naszego kraju. Zakłada on stworzenie systemu będącego swoistą tarczą antyrakietową nad terytorium Polski. W przypadku ataku bronią dalekiego zasięgu odpowiednie urządzenia zneutralizują zagrożenie. PCO pełni ważną rolę w realizacji prac związanych z tym planem, dostarczając niezbędne podzespoły optoelektroniczne. Prócz tego przewodzimy zespołowi badawczemu 13 przedsiębiorstw przy wykonaniu prototypowego, kompleksowego systemu wyposażenia żołnierza o kryptonimie „Tytan". Ma on dostarczyć najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu umundurowania, ekwipunku, broni i optoelektroniki. Wszystko to tworzyć ma zunifi kowane i funkcjonalne wyposażenie żołnierza przyszłości (…) Obecnie naszym sprzętem zainteresowane są armie Armenii, Kazachstanu, Malezji oraz Wietnamu.
(PAM)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie