Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątkowy przegląd prasy: odchodzi wiceminister MSW, Polacy pojadą do Syrii? Kowal recenzuje Sikorskiego, wojsko zna sposób na stres, Brunon K. w psychiatryku?

Ustawa o świadczeniach ograniczy niektóre prawa mundurowych
Ustawa o świadczeniach ograniczy niektóre prawa mundurowych

Najważniejsze artykuły z zakresu bezpieczeństwa w piątkowym przeglądzie prasy.



- Dziennik Gazeta Prawna - Roszady w MSW. Pierwsza kadrowa decyzja nowego ministra - Robert Zieliński o nowych porządkach w resorcie : "Zmiana na stanowisku wiceministra spraw wewnętrznych, odpowiedzialnego za informatyzację - to pierwsza decyzja kadrowa nowego gospodarza resortu Bartłomieja Sienkiewicza. Odchodzi Roman Dmowski, nazwisko następcy jest jeszcze utrzymywane w tajemnicy. Kadrową roszadę potwierdziliśmy w dwóch niezależnych od siebie źródłach. Sam minister Sienkiewicz miał wczoraj pierwsze spotkanie z prezydium sejmowej komisji spraw wewnętrznych. (...) Dmowski przyszedł z Cichockim, w ślad za nim odchodzi. Nowy minister potrzebuje osoby zaufanej, gdyż rejestry państwowej znajdują się w krytycznej sytuacji - komentuje inny z posłów, którzy byli na spotkaniu z Sienkiewiczem."

Czytaj także: Kontynuacja z charakterem

- Super Express - Polska jak Westerplatte. Pawłem Kowal recenzuje wyznaczniki polityki ministra spraw zagranicznych: "Bartłomiej Nakonieczny: – Jak ocenia pan wizję polskiej polityki zagranicznej zapowiedzianą w środowym przemówieniu ministra Sikorskiego Paweł Kowal: – Po 1989 r. osiągaliśmy sukcesy, kiedy walczyliśmy o wielkie, wydawałoby się nieosiągalne cele. Gdy uprawiamy politykę małych kroczków i naszym celem jest ciepła woda, drobiazgi takie jak przyjazd Władimira Putina do Polski, to było gorzej. Dziś takiego wielkiego, ambitnego planu nie ma. (...). To element realizmu, nowa rzecz u Sikorskiego. Widząc to, co działo się na Cyprze i w Grecji, zauważył, że obywatele potrafią wierzgnąć, kiedy Unia zaczyna dotykać ich kieszeni. Ale przy dzisiejszym stanie polskiej gospodarki lepiej będzie dla Polski, jeśli przyjmiemy euro. Dziś nasze rezerwy, w przypadku zagrożenia złotówki, wystarczyłyby na 10 dni, mniej więcej tyle, co obrona Westerplatte.

Czytaj także: Exposé Radosława Sikorskiego: „Poczucie bezpieczeństwa nie może stać się mitem, który rozbroi nas psychicznie”

- Rzeczpospolita - Huta: kraby do poprawki na koszt Bumaru: Czy wart pół miliarda złotych kontrakt na haubice w Hucie Stalowa Wola jest zagrożony? W sześciu krabach stwierdzono wady kadłubów. W pierwszej partii przekazanych wojsku samobieżnych haubic na ich pancerzu wykryto mikropęknięcia. Sprawę ujawnił tygodnik „Polityka". Wady blachy pancernej użytej do budowy haubic przez Zakłady Mechaniczne Bumar Łabędy odkryto już w 2010 roku. - HSW wymieni je na nowe, wykonane ze sprawdzonej stali na koszt Bumaru zapewnia Krzysztof Trofiniak, prezes huty. – HSW uzgodniła z MON, że wymiana pancerzy będzie połączona z zainstalowaniem w haubicach nowych, mocniejszych silników – twierdzi Waldemar Skrzypczak, wiceminister obrony ds. modernizacji.

Czytaj także: Armatohaubica kalibru 155 mm Krab

- Rzeczpospolita – Krótsze zwolnienie funkcjonariuszy - Gazeta przybliża projekt ustawy zmieniający świadczenia żołnierzy: "Mundurowi częściej będą poddawani rehabilitacji i aktywizacji zawodowej. Rzadziej otrzymają rentę. Funkcjonariusz będzie mógł chorować tylko 182 dni w ciągu roku, zamiast 12 miesięcy. Dłuższa nieobecność pociągnie za sobą pożegnanie ze służbą. Komisja lekarska będzie jednak mogła zdecydować o przedłużeniu urlopu zdrowotnego, gdy stan zdrowia rokuje poprawę. Takie zmiany dla mundurowych przewiduje projekt ustawy o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, który jest obecnie na etapie konsultacji.

Czytaj także: Reforma systemu dowodzenia i kierowania SZ coraz bliżej – niestety

- Fakt - Polscy żołnierze pojadą na wojnę domową do Syrii? - Tabloid spekuluje udział polskich żołnierzy w hipotetycznej misji stabilizacyjnej: Naszych żołnierzy czeka kolejna niebezpieczna misja Możliwe, jeśli tylko ONZ zgodzi się na interwencję w Syrii. Możemy walczyć w ogarniętym wojną domową afrykańskim kraju. – Jeśli doszłoby do interwencji w Syrii bez zgody ONZ, to Polska na pewno nie weźmie w tym udziału. W innym przypadku sprawa udziału polskich żołnierzy nie jest przesądzona – zaznaczył w radiowej Trójce szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej

Czytaj także: Konsorcjum do budowy Tarczy Polski już powstało: znamy zadania i harmonogram prac

- Nasz Dziennik - System rakietowy bez uwag - Nowelizacja ustawy o finansowaniu modernizacji technicznej wojska została przyjęta przez Senat bez jednej poprawki: "Znowelizowana ustawa o finansowaniu modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych gwarantuje, że na obronę przeciwrakietową co roku będzie przeznaczana kwota wynikająca wprost ze wzrostu PKB. W taki sam sposób określany jest budżet resortu obrony, który może liczyć na wpływy w wysokości 1,95 proc. PKB. Nowela zastrzegła też dolną granicę nakładów MON na ten cel. Powinny one wynosić nie mniej niż 20 proc. funduszy na modernizację techniczną wojska. Projekt ustawy we wrześniu ubiegłego roku skierował do Sejmu prezydent Bronisław Komorowski. Rozwiązanie ma obowiązywać w latach 2014-2023. Za wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek zagłosowało 85 obecnych na sali senatorów. Nowela czeka na podpis prezydenta."

Czytaj także:Ratownictwo bojowe na kursie IKA Polska 

- Dziennik Gazeta Prawna - Będzie trudniej o świadczenie w policji : "Tylko do 31 grudnia teg o roku funkcjonariusze będą mogli się ubiegać o przyznanie renty trzeciej grupy, która podwyższa emeryturę dając jednocześnie prawo do pracy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce też skrócić prawie o połowę czas, jaki funkcjonariusz może przebywać na zwolnieniu lekarskim. - Nie zgodzimy się na to, żeby policjant tylko przez 182 dni mógł chorować. Obecnie może być nieobecny w pracy przez 12 miesięcy – ujawnia Grzegorz Nems. Autor: Bożena Wiktorowska

 Czytaj także: Ratownictwo bojowe na kursie IKA Polska

- Polska Głos Wielkopolski – Żołnierze ćwiczą relaksację, by walczyć ze stresem- Krzysztof Kaźmierczak o tym jak wojskowi w praktyczny sposób radzą sobie z presją psychiczną: "Aby nauczyć radzić sobie ze stresem, żołnierze ze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu ćwiczą techniki relaksacyjne. Służba wojskowa wiąże się ze wzmożonym stresem, który wpływa na zdrowie. W celu ograniczania jego negatywnych skutków od kilku lat w programie szkolenia żołnierzy prowadzone są zajęcia psychologiczne na ten temat. Mają one charakter teoretyczny. W poznańskiej SPWL zaproponowano słuchaczom szkoły praktyczną naukę technik relaksacyjnych. Leżąc na materacach żołnierze poznają pod okiem psychologa m.in. zasady regulowania i uspokajania oddechu, rozluźniania mięśni, wyciszania się. - Istnieje stereotyp żołnierza twardziela, ale stres dotyka wszystkich bez wyjątku. Oczywiście najbardziej uczestników wojskowych misji zagranicznych, ale prezentowane techniki relaksacyjne są przydatne dla każdego, bez względu na jego obowiązki - uważa chor. Marcin Szubert z SPWL.

Czytaj także: BONDaryk zbyt dobry by utrzymać stanowisko?

- Fakt – Brunon K. trafi do psychiatryka? - Gazeta o wydłużeniu obserwacji psychologicznej niedoszłego zamachowca: Brunon K. (451.), podejrzany o przygotowywanie zamachu na Sejm i Senat, może trafic na obserwację psychiatryczną do szpitala. Śledczy chcą, by lekarze sprawdzili, czy niedoszły zamachowiec jest poczytalny. Jednodniowa obserwacja to za mało, chemik powinien być dłużej pod okiem psychiatrów – uważają śledczy zajmujący się sprawą. Skierowali już wniosek do sądu w tej sprawie. Decyzja ma zapaść we wtorek. Przypomnijmy. Brunon K. został zatrzymany przez ABW w listopadzie ubiegłego roku. Był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

JG
Reklama

Komentarze

    Reklama