Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątkowy przegląd prasy: AJT po włosku, Krym chce do Rosji. Jak zachowa się Moskwa, Rosyjska armia przy granicy z Ukrainą, Związki krytykują MON za kupno samolotu bez offsetu, Polska Miedź bez nowych złóż
Przegląd prasy
Dziennik Polski, Włodzimierz Knap, Krym chce do Rosji. Jak zachowa się Moskwa: Rosjanie nie walczcie z nami. Jesteśmy waszymi przyjaciółmi i partnerami-mówiłwczoraj w parlamencie Arsenij Jaceniuk. Apel nowego szefa rządu ukraińskiego w dużym stopniu ma związek z sytuacją na Krymie. A ta jest bardzo napięta. Wczoraj nad ranem kilkudziesięciu dobrze wyszkolonych i doskonale uzbrojonych osób wkroczyło do siedziby krymskiego parlamentu oraz rządu w Symferopolu i przejęło we władanie gmach. Wywieszono na nim rosyjskie flagi. W tym czasie tuż przy granicy z Ukra-inąrozpoczęły się ćwiczenia rosyjskich wojsk z udziałem 150 tysięcy żołnierzy. Parlament Autonomicznej Republiki Krymu, w której mieszka około 60 proc. Rosjan, 24 proc. Ukraińcowi 11 proc. Tatarów, na wczorajszej nadzwyczajnej sesji postanowił, że 25 maja odbędzie się referendum w sprawie rozszerzenia kompetencji autonomii Krymu. Za taką decyzją opowiedziało się 61 na 64 obecnych na głosowaniu deputowanych (wszystkich jest 100).
Rzeczpospolita, Zbigniew Lentowicz, Związki krytykują MON za kupno samolotu bez offsetu: Włoska Alenia Aermacchi podpisała w czwartek z MON wart 1,2 mld zł kontrakt na dostawę 8 samolotów. Włosi obiecują współpracę z polskimi firmami. 346 to obecnie najnowszy konstrukcyjnie, lekki dwusilnikowy odrzutowiec treningowy na świecie. MON skrytykowane zostało przez związkowców zbrojeniówki za rezygnację z inwestycji offsetowych. - Offset miał kompensować rodzimym firmom wydawanie publicznych pieniędzy na zakupy broni w zagranicznych koncernach. Miał też umożliwić polskiej zbrojeniówce dopływ nowych technologii i rozwój - przypomina cel offsetu Stanisław Głowacki, szef Solidarności w przemyśle obronnym. Wojsko tłumaczy, że procedura zakupu zintegrowanego systemu szkolenia zaawansowanego pilotów (AJT) została wszczęta 25 lutego 2013 r. na podstawie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, która nie przewiduje zastosowania offsetu.
Gazeta Polska Codziennie,Olga Alehno, Rosyjska armia przy granicy z Ukrainą: Alarm bojowy dla wojsk rosyjskich na granicy z krajami bałtyckimi oraz Ukrainą. Niezapowiedziane ćwiczenia rosyjskich żołnierzy w basenie Morza Czarnego. Wszystko to według urzędników Kremla "nie ma żadnego związku z wydarzeniami na Ukrainie". Tymczasem według rosyjskich mediów Wiktor Janukowycz, który nadal uważa się za prezydenta Ukrainy, zwrócił się do Moskwy o pomoc. Wczoraj o godz. 4 nad ranem prezydent Rosji Władimir Putin niespodziewanie zarządził zorganizowanie ćwiczeń wojskowych na dużą skalę w rejonie Morza Czarnego. Według rzecznika Putina Dmitrija Pieskowa udział w nich bierze 36 okrętów stacjonujących w ukraińskim Sewastopolu i rosyjskim Noworosyjsku, jak również żołnierze wojsk powietrznodesantowych i marynarki oraz oddziały specjalne podlegające Zarządowi Głównego Wywiadu (GRU, wywiad wojskowy) oraz Sztabowi Generalnemu Sił Zbrojnych Rosji.
Rzeczpospolita, Tomasz Deptuła, USA wobec Ukrainy: ostrzeżenia i obietnice: Ostrzeżenia dyplomatyczne, konsultacje z sojusznikami i obietnice pomocy materialnej to narzędzia, po jakie sięga Departament Stanu, reagując na wydarzenia na Ukrainie. Po kilku tygodniach milczenia media w USA przypomniały sobie o Ukrainie, tym bardziej że sytuacja w tym kraju zaczęła się przekładać na zachowania indeksów giełdowych. Komentują także ostrzeżenia, jakie popłynęły zarówno z Departamentu Stanu, jak i z Białego Domu. Resort dyplomacji przypomniał głośno o ustaleniach, jakie miary zapaść kilka dni temu podczas rozmowy telefonicznej Baracka Obamy i Władimira Putina na temat integralności terytorialnej Ukrainy. Rozdrażnienie Amerykanów wzbudziły przede wszystkim sygnały mogące świadczyć o przygotowywaniu rosyjskiej interwencji militarnej na Krymie. Takie pomysły sekretarz stanu John Kerry nazwał "poważnym błędem". Naruszenie integralności Ukrainy wywołałoby "międzynarodowe reperkusje", zmuszające do reakcji Stany Zjednoczone, ONZ i inne kraje.
Nasz Dziennik, Marcin Austyn, AJT po włosku: Resort obrony podpisał z włoskim producentem samolotów M-346 umowę na dostawę kompleksowego systemu szkolenia zaawansowanego lotników. - System, który kupujemy, to nie tylko samoloty, symulatory, pakiet logistyczny. To niezwykle ważny element systemu szkolenia, który budujemy od wielu lat - mówił wczoraj w Dęblinie Czesław Mroczek, sekretarz stanu w MON. Umowa na dostawę dla Sił Zbrojnych RP Zintegrowanego Systemu Szkolenia Zaawansowanego AJT (Advanced Jet Trainer) została zawarta z włoską firmą Alenia Aermacchi, która ma w swojej ofercie samoloty typu M-346 Master. To maszyny z dwoma silnikami turboodrzutowymi, które powstały przy współpracy z rosyjskim Jakowlewem. Później Włosi wykupili od Rosjan pełną dokumentację techniczną i opracowali swoją wersję samolotu. M-346 w polskiej armii ma zastąpić wysłużone samoloty TS-11 Iskra.
Polska, Polska Miedź bez nowych złóż, Urszula Romaniuk: Decyzja ministra środowiska o nie przyznaniu KGHM koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż miedzi w okolicach Bytomia Odrzańskiego była zaskoczeniem nie tylko dla zagłębia miedziowego, ale całego regionu. Konsternacja była tym większa, że koncesję na złoże Bytom Odrzański otrzymało Leszno Copper, spółka-córka Miedzi Copper Corporation należącej do kanadyjskiego kapitału. A reprezentował ją Stanisław Speczik, były prezes KGHM. Dla przyszłości lubińskiej spółki sprawa ma znaczenie strategiczne. Wspomniany obszar przylega do złóż, które miedziowy holding już eksploatuje i graniczy z Głogowem Głębokim Przemysłowym, gdzie niedługo rozpocznie się wydobycie. Gotowy jest już projekt zagospodarowania tego rejonu z szybem wentylacyjnym, który umożliwiłby przesunięcie się z wydobyciem rudy miedzi na północ i północny zachód.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie