Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Wywiad z wiceszefem MON; Dwie interpretacje decyzji Trumpa ws Jerozolimy; UE stawia na projekty obronne
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Igor Szczęsnowicz, Gazeta Polska Codziennie, "Polska Armia będzie coraz lepsza": W wywiadzie dla GPC Bartosz Kownacki, wiceminister obrony narodowej wypowiedział się na temat różnicy w wyposażeniu Sił Zbrojnych RP w ciągu ostatniego roku "Na pewno poprawiła się kwestia środków uzbrojenia i sprzętu i jest to proces, który będzie trwał. Ogólnie jednak odbudowa potencjału obronnego po wieloletniej stagnacji wymaga czasu. Po polskich poligonach nadal jeżdżą wozy bojowe z lat 60., a w magazynach są karabiny, o których lepiej nie wspominać.". Kownacki odniósł się także do zakupów dokonanych przez MON w ostanim roku, w tym samolotów VIP czy moździerzy. "Kamień spadł mi z serca, kiedy odbieraliśmy pierwsze samobieżne moździerze Rak" - powiedział wiceszef MON.
Zdaniem Bartosza Kownackiego najpilniejsza jest obecnie obrona powietrzna ponieważ "dzisiaj nasze niebo jest niemalże bezbronne". W kwestii programu Orka Kownacki potwierdził, że wybór partnera zagranicznego zostanie dokonany na przełomie tego i przyszłego roku. Odnosząc się do oferty pocisków manewrujących dla tych jednostek możemy przeczytać w wywiadzie Kownackiego dla GPC: "jest zupełnie inna zasada użycia pocisków francuskich pocisków manewrujących i amerykańskich tomahawków. Inny jest zasięg takiego pocisku. Inne ryzyko ingerencji w ten pocisk, zakłócenia tego pocisku. To są dwie różne filozofię działania".
W dziedzinie programu zakupu nowych śmigłowców wiceszef MON powiedział Gazecie Polskiej Codziennie: "Gdyby wszystko zależało od MON-u to już pewnie z pół roku temu wszystkie programy byłyby zakończone. W trakcie tego roku firmy zbrojeniowe kilka razy prosiły o wydłużanie postępowań".
Dawid Warszawski, Gazeta Wyborcza, "Po co Trumpowi uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela", Autor zakłada dwie interpretacje przyczyny decyzji Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. Pierwsza zakłada, że jest ona związana z przygotowanym przez Arabię Saudyjską planem pokojowym: "Decyzja Trumpa miała uświadomić Palestyńczykom, że niesłusznie odrzucali poprzednie dużo korzystniejsze oferty Izraelskie, a jeśli odrzucą i tą to następna będzie jeszcze gorsza." Druga interpretacja zakłada, że Trump już wie, że jego plan pokojowy się nie uda, a winę za niepowodzenie prezydent USA chce poprzez swoją decyzję zrzucić na arabską ulicę.
Anna Słojewska, Rzeczpospolita, "Wojskowe projekty Unii": Zgodnie z informacjami Rzeczpospolitej w ramach wspólnej polityki obronnej zgłoszono 17 projektów. Polskie podmioty będą uczestniczyć tylko w dwóch z nich. W poniedziałek ogłoszona zostanie pierwsza lista projektów. "Żadnego własnego projektu nie zgłosiła na razie Polska". Niemcy, Włochy i Francja mają tymczasem zgłosić po kilka projektów.
Piotr Wójcik, Dziennik Gazeta Prawa, "Miraż oazy bezpieczeństwa": "To prawda, że w Polsce prawdopodobieństwo śmierci w wyniku zamachu jest niemal zerowe. Także prawdopodobieństwo śmierci w wyniku zabójstwa jest u nas niskie. Problem w tym, że nawet w Belgii, w której wskaźnik morderstw jest dwa i pół raza wyższy to nadal margines. Tymczasem wskaźniki śmiertelności najpowszechniejszych rodzajów przedwczesnej śmierci są w Polsce kilka razy wyższe."
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie