Ukraina: F-16 walczą jak w II wojnie światowej

Autor. Siły Powietrzne Ukrainy
Ukraińscy piloci myśliwców F-16 nadal wykorzystują pokładowe działka do zwalczania rosyjskich dronów Szahed. I czasem odnoszą sukcesy, choć jest to bardzo ryzykowne dla myśliwców i załóg.
Ukraina jest niemal codziennie atakowana nawet kilkuset dronami Szahed. Do ich zwalczania, obok wojsk obrony przeciwlotniczej z zestawami rakietowymi z pociskami ASRAAM, Sparrow czy R-73, mobilnych grup ogniowych dysponujących bronią strzelecką, armatami 23 mm i przenośnymi zestawami rakietowymi, nielicznych, choć skutecznych, zestawów artyleryjskich w rodzaju Geparda i Skynex oraz od niedawna dronów przechwytujących, używane są też załogowe statki powietrzne.
Wśród tych ostatnich są myśliwce MiG-29, śmigłowce Mi-8/17 i Mi-24, ale też samoloty zachodnie, w tym F-16. Do zwalczania irańsko-rosyjskich dronów wykorzystują one przede wszystkim rakiety powietrze-powietrze krótkiego zasięgu w rodzaju Sidewinderów, ale — jak się okazuje — nie tylko.
Video of an F-16 shooting down a live Shahed strike UAV with its M61A1 six-barrel 20mm Gatling gun. Wait for the audio to reach the ground -- gun first then warhead detonation.#OSINT #UkraineRussiaWar pic.twitter.com/PZYgHnqKHp
— OSINT Intuit 🇺🇸 🇨🇦 🇬🇧 🇺🇦 🇮🇱 🇬🇪 (@UKikaski) July 13, 2025
W Internecie pojawiło się nagranie, na którym najpierw widać zniszczenie drona Szahed, a następnie słychać ostrzelanie go z działka wielolufowego i silnik samolotu odrzutowego. Niemal na pewno jest to zaangażowanie myśliwca F-16 (bo Kijów nie ma innych samolotów myśliwskich z działkami systemu Gatlinga).
Czytaj też
Stanowi to potwierdzenie, że Ukraińcy – chcąc ochronić swoją infrastrukturę i ludność – nadal uciekają się do bardzo ryzykownej taktyki zwalczania dronów z działek. Ryzykownej, bo manewrowanie w celu trafienia wolnego bezzałogowca niesie ze sobą ryzyko porażenia samolotu bojowego, także odłamkami jego głowicy. Ukraina straciła już w ten sposób co najmniej dwa myśliwce F-16. Na nagraniu widoczne jest zwalczanie drona w dzień, co powinno być łatwiejsze niż w nocy.
Ukraińskie F-16 niemal na pewno nie zostały zintegrowane z kierowanymi laserowo rakietami APKWS, tak jak niektóre amerykańskie samoloty tego typu (dostawy rakiet zostały przekierowane na Bliski Wschód). Gdyby Ukraińcy mieli APKWS w wersji powietrze-powietrze, F-16 mogłyby zabierać nie maksymalnie sześć, a 18 rakiet, w dodatku 14 z nich byłoby tanich w produkcji (około 50 tys. dolarów za sztukę, prawie 10 razy mniej niż Sidewinder i ponad 20 razy mniej niż AMRAAM).

Autor. Staff Sgt. William Rosado/ USAF
Braki w uzbrojeniu kierowanym powodują, że ukraińscy piloci są zmuszeni zwalczać zwane – podobnie jak niemieckie V1 – „latającymi bombami” Szahedy z pomocą uzbrojenia podobnego do tego, jakie wykorzystywali piloci brytyjscy (i polscy) w czasie odpierania ataków na Wielką Brytanię w trakcie II wojny światowej. Chodzi tu oczywiście o sam fakt użycia działek.

Autor. Crown Copyright/MOD UK
Sposób zwalczania Szahedów nawet z pomocą nowoczesnego M61 Vulcan ma wiele wspólnego z tym, który stosowali piloci odrzutowych Gloster Meteorów, a także turbośmigłowych samolotów Hawker Tempest, również zwalczających V1 za pomocą starszej konstrukcji działek Hispano-Suiza 20 mm. I wtedy również niszczenie V1 przy użyciu działek uznawano za niebezpieczne. Oby więc pakiety pomocowe, jakie zapowiada prezydent Trump dla Ukrainy, objęły nie tylko broń dalekiego zasięgu, ale i prostsze defensywne uzbrojenie rakietowe dla F-16, by ukraińscy piloci nie musieli się uciekać do taktyki z II wojny światowej.
DanielZakupowy
"Ukraińscy piloci walczą jak podczas II wojny światowej" - tak to powinno brzmieć :)
lukaszpustelnik1984
Zastanawiam się czy technicznie podwieszony zasobnik ktory nie strzela pod siebie . Tylko np 30st w dół z kamerą nie daje bezpieczeństwa pilotowi. Chodzi jednak o koszt . Seria z działka jest tania i szybka do uzupełnienia. Rakieta droga - czesto droższa niż dron. Myślę tez o naszych f czy właściwie Fa50
radziomb
niedługo będą tysiące przeciwdronów. na razie Ukraina stosuje F16 do strącania dronów shehed jako rozwiązanie tymczasowe