Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

W rosyjskiej bazie lotniczej na Białorusi będą stacjonowały, m.in. samoloty Su-27SM3 – fot. wikimedia

Piątek z Defence24.pl: Rosja szkoli cyberarmię; Związek Przedsiębiorców i Pracodawców negatywnie o przetargu na śmigłowce; Rosyjskie lotnictwo bojowe na Białorusi; Reforma służb specjalnych coraz bardziej potrzebna.

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Helikopter do sądu": Prawnicy reprezentujący w Polsce konsorcjum Sikorsky, złożyli do Sądu Rejonowego Warszawa - Śródmieście, wniosek o zabezpieczenie dokumentacji przetargowej w obawie przed zniszczeniem po zakończeniu procesu zamawiania sprzętu wojskowego. Postępowania sądowe trwają wyjątkowo długo i w tym konkretnym przypadku zanim zapadną ewentualne wyroki, do Polski mogą trafić już pierwsze Caracale.


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, "Jak zrezygnować z kontraktu na ćwierć miliona złotych": Kolejna afera w resorcie obrony narodowej. Szkolenia dla organizacji paramilitarnych miała zorganizować była synowa pani Poseł Jadwigi Zakrzewskiej - posłanki z sejmowej komisji obrony narodowej. "Po publikacji 'Gazety Polskiej Codziennie' fundacja, która mimo braku doświadczenia wygrała konkurs na organizację szkolenia dla instruktorów organizacji paramilitarnych, wycofała się z podpisania umowy z Ministerstwem Obrony Narodowej".


Krzysztof Krystowski, Polska, "Każdy ma prawo służyć Polsce": Dyrektor zarządzający WSK "PZL Świdnik" S.A. przedstawia analizę zagadnienia tematu polskości w przemyśle zbrojeniowym. Podstawowym kryterium wyboru sprzętu oczywiście musi być jakość i technologia, jednakże w tle przebrzmiewają echa dotyczące narodowego aspektu firm biorących udział w ostatnim przetargu na śmigłowce wielozadaniowe. "Czy wystarczającym kryterium jest własność? A jeśli własność, czy są różnice między własnością państwową i prywatną?"


Andrzej Stankiewicz, Rzeczpospolita, "Dżihad bliżej Polski", wywiad z szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - Dariuszem Łuczakiem: Działania rosyjskich służb na terenie Polski nasiliły się jak nigdy dotąd, ich działalność operacyjna przestała być rutynowa i przewidywalna. Jedynie cele zainteresowań pozostały te same.


Polska - Głos Wielkopolski, "ZPP o raporcie śmigłowcowym - To polityczna decyzja. Przestańmy ludziom mydlić oczy": Opublikowano raport stworzony przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, który krytycznie ocenia przetarg na śmigłowce wielozadaniowe. "[...] błędne założenie o potrzebie oparcia wszystkich, tak bardzo różniących się konstrukcji, na jednej platformie bazowej. Chodzi o to, by trzy rodzaje śmigłowców opierały się na tej samej podstawie. Eksperci wielokrotnie podkreślali, że takiego rozwiązania nie stosuje nikt na świecie."


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Armia Putina zaatakuje w sieci": Armia Federacji Rosyjskiej rozpoczyna programy szkoleniowe dla swoich kadetów z zakresu robotyki, oprogramowania sieciowego oraz zwalczania cyberprzestępczości. Na jedno miejsce w programie ubiegało się 7 młodych Rosjan. Takie działania są podyktowane rosnącymi potrzebami sił zbrojnych Rosji w obecnej rzeczywistości polityki międzynarodowej.


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, "Trzeba uzdrowić polskie oczy i uszy": Nowe, powyborcze rozdanie kart, wymusi na nowym rządzie gruntowną reformę służb specjalnych. Skonfliktowane i niewydolne służby, zwłaszcza cywilne, nie są w stanie wykonywać swoich ustawowych zadań. "Dwie kadencje rządów  PO - PSL doprowadziły do przetrącenia kręgosłupów części wysokich rangą funkcjonariuszy służb specjalnych. Muszą oni nie tylko odejść ze stanowisk, ale po przeprowadzeniu szczegółowych audytów reprezentowane przez nich instytucje należałoby gruntownie zreformować."


Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, "Rosyjskie myśliwce coraz bliżej Polski": W następnym tygodniu, w Grodnie na Białorusi - zostaną podjęte rozmowy między Rosją, a Białorusią w sprawie utworzenia lotnisk wojskowych armii rosyjskiej. Prawdopodobna lokalizacja lotniska to Bobrujsk, a stacjonować mają tam myśliwce typu Su - 27 SM3. Rosyjscy komentatorzy wskazują również możliwość skierowania na Białoruś bombowców strategicznych Tu - 22, w razie rozszerzenia konfliktu na linii NATO - Rosja.

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. Obi

    "Czy wystarczającym kryterium jest własność? A jeśli własność, czy są różnice między własnością państwową i prywatną?" I zapytajmy dalej - czy jest różnica między własnością polską a włoską? I czy jest różnica jak zysk trafia do Polaka albo Włocha? I zapytajmy dalej - czy jest różnica czy brzuch polski czy włoski konsumuje dobra nabyte za zysk polski czy włoski?

    1. Ja

      Poziom wpisu dyskwalifikuje treść. Brak wiedzy plus agresja = bzdury

  2. Gottard

    Brawo Sikorsky. gonić przetargowiczan, zawlec ich przed sądy i nie odpuszczać. Polska czeka na high-tech nowoczesne H-92 Superhawk ( moje ulubione heli) MW RP czeka na Seahawki a specjalski na Blackawka. Niech ta caracalowa kamaryla się wreszcie skończy

    1. karibu

      Przecież to nie pozew, tylko wniosek o zabezpieczenie dokumentacji przetargowej. Że niby coś robią nic nie robiąc... Za co niby te brawa dla "lidera", że nas olał próbując wcisnąć "niepełnosprawną" ofertę?

    2. Obi

      Gottard, twoja głębia patriotyzmu poraża. Wspierasz działania obcych przedsiębiorców aby podsycali wewnętrzny konflikt w Polsce? Masakra.

    3. Tatuś

      Przez takie wpisy powinna być wymyślona technologia dająca możliwość trzaśnięcia autora takiegoż post w ryj przez Internet.

  3. Obi

    "ZPP o raporcie śmigłowcowym - To polityczna decyzja. Przestańmy ludziom mydlić oczy" To wojsko a nie ZPP definiują kryteria. Trzeba panowie z ZPP było pójść do wojska i robić karierę

    1. sam wiesz kto

      Ale argumentacja... Po prostu powalająca.

  4. Drzewica

    Szefowie NATO powinni zrozumieć że Rosja bez przetrącenia jej kręgosłupa militarnego będzie czyhać do skutku na odpowiednią chwilę słabości struktur NATO by zaatakować. Metody Rosji są skuteczne przez wykorzystywanie różnic między członkami NATO i UE, a nawet celowe budowanie konfliktów interesów. Najlepsze zabezpieczenie nas przed Rosją to utworzenie z Ukrainy silnego państwa włączonego do NATO i związanego gospodarczo z UE i USA, przyjaznego Polsce i Polakom sąsiada. W innym przypadku Putin nie odpuści.

Reklama