Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Rekordowe targi w Kielcach; MEADS przyszłością Wisły?; Ekspert o kondycji Państwa Islamskiego; Niemiecka policja i wojsko wspólnie przeciw terroryzmowi; Ostre słowa Ławrowa; Zmiany w PMT bez rozmachu; Szef Interpolu przestrzega
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Marcin Sztandera, Gazeta Wyborcza, "Kierunek zbrojenia": W XXIV Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach, weźmie udział ponad 600 firm. To znacznie więcej niż w ubiegłym roku. "Pewna jest już prezentacja siedmiu śmigłowców, w tym wszystkich trzech typów wielozadaniowych walczących o polskie zamówienie - obok Airbus H225M Caracal będzie brytyjsko-włoski AW149 i amerykański Black Hawk. Prezentowane też będą bojowe śmigłowce walczące o zamówienia w ramach wartego 9 mld zł programu Kruk - Airbus Tiger już wylądował w Kielcach, a pewna jest też prezentacja amerykańskiego Apache oraz makiety tureckiego T129 ATAK."
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "MEADS proponuje tarczę": W redakcji Rzeczpospolitej odbyła się debata z udziałem ekspertów. Debata dotyczyła wyboru systemu przeciwlotniczego w programie Wisła. Podczas debaty wskazywano przyszłe zagrożenia powietrzne oraz możliwości techniczne konsorcjów, które ubiegają się o kontrakt.
Adam Willma, Polka The Times, "Nie kontrolujemy islamu w Europie": Wywiad z dr. Wojciechem Szewko, ekspertem Narodowego Centrum Studiów Strategicznych. Ekspert wypowiada się na temat obecnej kondycji Państwa Islamskiego oraz przygotowania do walk na terenie Syrii i Iraku.
JK, Gazeta Polska Codziennie, "Nowy bat na terrorystów": Niemieckie wojsko oraz policja wspólnie przeciw terroryzmowi. "W środę szefowie resortów spraw wewnętrznych oraz obrony narodowej porozumieli się w sprawie współpracy policji i wojska podczas ataków terrorystycznych. Niemiecki minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere spotkał się w środę z minister obrony narodowej Ursulą von der Leyen i przedstawicielami kilku niemieckich landów. Po spotkaniu ministrowie ogłosili porozumienie w sprawie organizacji szkoleń antyterrorystycznych, w których udział wezmą funkcjonariusze policji i żołnierze. Pierwsze wspólne manewry służb ruszą w lutym 2017 r."
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Ławrow grozi Zachodowi": Ostrą krytykę Zachodu zaprezentował szef rosyjskiej dyplomacji - Siergiej Ławrow - podczas uroczystości rozpoczęcia roku akademickiego w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych. Słowa dotyczyły izolacji Federacji Rosyjskiej na arenie międzynarodowej oraz wg jego opinii, nieetycznego zachowania Zachodu względem Rosji. "Ostre słowa Ławrowa łączy się ze zbliżającym się szczytem G20 w chińskim Hangzhou z udziałem m.in. prezydentów Władimira Putina i Baracka Obamy. Jednak wypowiedzi europejskich i amerykańskich polityków nie wskazują na gotowość do wsłuchiwania się w retorykę taką, jak w wystąpieniu Ławrowa"
Marek Meissner, Puls Biznesu, "Przezbrajanie armii nie imponuje rozmachem": Zestawienie planów modernizacji Sił Zbrojnych RP, jej finansowe wyliczenia oraz plany cięć wydatków wprowadzane prze nowe kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej. W artykule przedstawiono między innymi negocjacje w programie Wisła, zakup karabinów z fabryki Łucznik oraz pozyskanie trzech okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej.
Dziennik Trybuna, "Uchodźcy - dżihadyści": "Dyrektor unijnej agencji policyjnej Europol, Rob Wainwright ostrzegł, że Państwo Islamskie podjęło strategiczną decyzję o wysyłaniu do Europy dżihadystów, by dokonywali zamachów dla odwrócenia uwagi świata (zwłaszcza zapewne islamu) od ponoszonych ostatnio klęsk. Wainwright ujawnił, że coraz więcej dżihadystów przedostaje się do Europy dzięki fałszywym dokumentom podróżnym, głównie syryjskim, a także państw UE."
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie