Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Niemiecki TKMS wybuduje w Polsce stocznię?; Rosyjski wywiad dokonał kolejnego zamachu na ukraińskiego oficera; 8 państw NATO podpisało deklarację o gotowości grup bojowych

fot. HDW
fot. HDW

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Niemcy kuszą U-bootami ze stoczni w Szczecinie”: Niemiecki oferent jest gotowy w Polsce wybudować stocznię lub zaadaptować istniejącą na potrzeby produkcji w konsorcjum zbrojeniowym. „Jeśli Polska wybierze niemieckie okręty podwodne, grupa ThyssenKrupp Marine Systems z Kilonii jest gotowa zbudować tu stocznię.”


Gazeta Polska Codziennie, „Kolejny zamach na ukraińskiego oficera”: Ukraińska prokuratura jest zdania, że ostatnich zamachów na ukraińskich oficerów mogła dokonać ta sama komórka rosyjskiego wywiadu, która w marcu br. zastrzeliła w centrum Kijowa - Denisa Woronienkowa - byłego rosyjskiego deputowanego i krytyka władz Kremla. „[…] Do zamachu doszło zaledwie kilkanaście godzin po wybuchu w centrum Kijowa, w którym śmierć poniósł szef jednej z komórek ukraińskiego wywiadu (GUR). Jak podają ukraińskie media, samochód kierowany przez płk. Woznyja eksplodował w okolicach wsi Iljionowka w rejonie Donbasu. Wstępne ustalenia śledczych wskazują, że pod pojazdem zamontowana była bomba pułapka z zapalnikiem czasowym. Oficer zginął na miejscu.”


Nasz Dziennik, „Deklaracja ośmiu”: USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania, Litwa, Łotwa, Estonia i Polska podpisały w Brukseli deklarację na temat obecności NATO na flance wschodniej. „Deklaracja potwierdza osiągnięcie gotowości przez cztery grupy bojowe Sojuszu Północnoatlantyckiego, które stacjonują w Polsce i państwach bałtyckich.”


Robert Cheda, Gazeta Finansowa, „Niemcy utrzymują Putina”: Pomimo nałożonych sankcji na Rosję, Niemcy współpracują gospodarczo z Kremlem. „Nie można się oprzeć wrażeniu, że Berlin znajduje się w ostrym klinczu pomiędzy ideowymi wartościami Europy a partykularnymi korzyściami. Zważywszy na potencjał gospodarczy i główną rolę polityczną Niemiec, podwójne standardy Berlina niosą za sobą negatywne skutki dla przyszłości Unii Europejskiej.”


 
Piotr Maciążek dla TOK FM o tym, jak zmiany klimatyczne wpływają na ład międzynarodowyW tej chwili mamy do czynienia z topnieniem pokrywy lodowcowej. Rosjanie wysyłają tam swoje wojska, są zresztą dość zaawansowani w tym zakresie. Planuje się, że utworzą tam nowy szlak handlowy wzdłuż północnych wybrzeży Rosji, który może zmienić całkowicie sytuację już nie tylko militarną, lecz także w kwestii logistyki na całym świecie, bo spadnie znaczenie Kanału Sueskiego, zmniejszy się trasa jeśli chodzi o przesył towarów między Europą a AzjąŹródło: TOK FM
 
 
Reklama

Komentarze (2)

  1. Drzewica

    Jest problem! My w Szczecinie chcemy odbudować polskie stocznie i może nawet budować nowe, ale nie chcemy mieć tu niemieckiej stoczni! Polityka niemiecka jednoznacznie ukierunkowana jest na rozwój niemieckiej własności w Polsce zachodniej, na tzw. ziemiach odzyskanych. Niemiecka stocznia to nie tylko niemieckie rządy nad życiem ludzi zatrudnionych, ale też niemieckie sterowanie strumieniami dostaw materiałów i surowców oraz niemieckie finanse i niemiecki zysk. My w Polsce musimy mieć polskie władztwo nad przemysłem obronnym!

    1. Kiki

      Tak jest

  2. olo

    trasa to sie moze skrócić a nie zmniejszyć, statki ze wzmocnionymi kadłubami na ta trasę sa juz produkowane od paru lat.

Reklama