Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Nasila się konflikt Turcji z Kurdami; Zamach w Dżakarcie; Piąty rodzaj wojsk - OT; Porozumienie PGZ z PW; Francja modernizuje naziemny system obrony powietrznej; Przyszłość polskiej MW

Fot. dgrsz.mon.gov.pl
Fot. dgrsz.mon.gov.pl

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, "Turecki prezydent Erdogan na wojnie z Kurdami": Konflikt Turcji z Kurdami nasila się. Ankara stara się tuszować konflikt z Kurdami, oczyszczając miejsca walk z zagranicznych dziennikarzy. "Dla Ankary jest to operacja antyterrorystyczna. 'PKK wznowiła w lipcu 30-letnią kampanię przeciw tureckiemu państwu' - informuje państwowa agencja Anatolia, nie tłumacząc, że Kurdowie podjęli walkę w odpowiedzi na zerwanie rozejmu przez Turcję. Latem władze ogłosiły przyłączenie się do nalotów przeciw PI w Syrii, lecz głównym celem okazali się syryjscy i tureccy Kurdowie."


NP, Fakt, "Chcieli powtórzyć zamachy z Paryża": W stolicy Indonezji, Dżakarcie,  doszło do zamachu terrorystycznego. Miejscowi specjaliści uważają, że zamachowcy dążyli do powtórzenia ataków z Paryża. Na szczęście zamach nie był tak tragiczny w skutkach jak we Francji.  "Do zamachów w centrum stolicy Indonezji doszło z rana. Przeprowadziło je siedmiu członków ISIS, którzy zdetonowali aż sześć bomb - m.in. policyjnym posterunku przed centrum handlowym przy głównej ulicy miasta i w kawiarni Starbucksa. Pięciu zginęło podczas zamachów, dwóch schwytała policja. W atakach, oprócz terrorystów, zginęły co najmniej dwie osoby - Kanadyjczyk i miejscowy policjant. Kilkanaście innych zostało rannych."


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Polska gwardia narodowa": Obrona Terytorialna ma zostać piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Trzonem jednostek OT mają być żołnierze zawodowi. Plan przewiduje utworzenie 380 kompani OT, w strukturze których mają wchodzić plutony składające się z organizacji proobronnych. Cała koncepcja w szczegółach powinna być gotowa w marcu br., zaś wszelkie zmiany regulacji prawnych powinny nastąpić  do końca roku.


ZL, Rzeczpospolita, "Technologie":  Artykuł opisuje współpracę PGZ z Politechniką Warszawską. Ma ona obejmować m.in. obszary technologii rakietowych, dla systemów obrony powietrznej, bezzałogowców, cyberbezpieczeństwa, kryptografii, pojazdów bojowych. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo w artykule Defence24.pl.

 


ZL, Rzeczpospolita: Artykuł opisuje kontrakt na modernizację pocisków przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Aster 30 Block 1 do standardu Block 1NT, zawarty przez władze Francji. Rakiety są elementem oferty w ramach programu Wisła. Pierwsze pociski mają wejśc do służby w 2023 roku. Więcej informacji znajdą Państwo w artykule Defence24.pl.


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Sprzęt dla Marynarki": Wczoraj odbyło się Forum Bezpieczeństwa Morskiego w którym uczestniczyli przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, eksperci wojskowi oraz przedstawiciele biznesu. Na forum omawiano sytuację opóźnionych trzech kluczowych programów rozpoczętych w 2012 roku: Orka - okręty podwodne nowego typu, Miecznik - okręty obrony Wybrzeża (korwet), oraz Czapla - nieuzbrojone okręty patrolowe. "Resort zapowiada przyspieszenie. - Nie chcemy przedłużać tego festiwalu opóźnień, który obserwujemy od lat. Chcemy podejmować decyzje, a potem monitorować ich wykonanie, żeby nie marnować pieniędzy. Obiecuję, że przegląd programu modernizacji Sił Zbrojnych obejmujący zakupy dla Marynarki Wojennej będzie szybki - powiedział Szatkowski. Oczywiście zakupy sprzętu mają pomóc także gospodarce. - Rozwój MW może przynieść impuls dla rozwoju polskiego sektora stoczniowego. Musi on być mądry i przemyślany, bo nie zawsze tak było - zaznaczył wiceszef MON."


MGA, Puls Biznesu, "Asseco inwestuje w wojsko": Firma Formula Systems, w skład której wchodzi rzeszowska firma Asseco, przejęła izraelską spółkę TSG. Izraelska firma TSG specjalizuje się w dostarczaniu dla wojska systemów informatycznych z obszaru cyberbezpieczeństwa i obronności, jak również systemach dowodzenia i wywiadu. Asseco planuje start w przetargu dla polskiej armii na dostarczenie systemu dowodzenia na poziomie brygady 'Wierzba'. 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama