Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Czy Polska jest przygotowana na terroryzm?; PGZ chce stworzyć system NAREW; Polska wesprze koalicję antyterrorystyczną w Syrii? Nowi szefowie służb specjalnych; Ćwiczenia chemiczne w Warszawie

Mobilna wyrzutnia rakiet MLV (Mobile Launch Vehicle) – fot. M.Dura
Mobilna wyrzutnia rakiet MLV (Mobile Launch Vehicle) – fot. M.Dura

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Katarzyna Włodkowska, Gazeta Wyborcza - Trójmiasto, "Terroryści chcą wywołać w nas strach.  Czy możemy czuć się bezpiecznie?": Wywiad z Wojciechem Grabowskim z Uniwersytetu Gdańskiego, specjalistą ds. terroryzmu międzynarodowego. "A gdyby powstały skrajne grupy w Polsce. Jesteśmy na to przygotowani? - Odpowiem tak: chciałbym w to wierzyć. Na pewno powinniśmy położyć duży nacisk na szkolenia. Dodatkowo wymiana ścisłego kierownictwa służb specjalnych, co właśnie ma miejsce, a co pociągnie za sobą dalszą wymianę kadr, w takim momencie nie jest dobrym ruchem."


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Zbrojeniówka chce rakiet":  Polska Grupa Zbrojeniowa chce przekonać nowy rząd do swoich możliwości produkcyjnych w programie Narew - systemie rakiet krótkiego zasięgu. Udowadnia, że produkcja rakiet bardzo krótkiego zasięgu Grom, jest na światowym poziomie i ostatnie lata badawczo - rozwojowe w obszarze rakietowym w polskiej zbrojeniówce - nie poszły na marne. Przetargiem na Narew, są zainteresowane wszystkie znaczące światowe firmy.


David Charter, Polska, "Oczy wywiadów na Państwo Islamskie": Trwa zadawanie pytań dlaczego i jak doszło do krwawych wydarzeń w Paryżu. Pytania te głównie dotyczą służb specjalnych w Europie. Gdzie popełniono błąd?  "Do zamachów w Paryżu doszło m. in. z powodu poważnego zaniechania ze strony europejskich służb wywiadowczych. Tak stwierdzili brytyjscy eksperci ds. bezpieczeństwa. Pojawiają się obawy, że ostatni spisek terrorystyczny, w którym wzięły udział osoby już przedtem podejrzewane, umknął uwagi tych służb. Zadaje się pytania, jakie działania podjęto po tym, gdy niedawno zatrzymano mężczyznę z Czarnogóry, który przewoził autem z Niemiec do Francji broń i materiały wybuchowe."


Zbigniew Parafianowicz, Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, "Radykałowie w krótkich spodenkach": Ostatnie zamachy w Paryżu dokonały zmian na geopolitycznej mapie świata. Francja jako członek NATO - chce tworzyć koalicję antyterrorystyczną w Syrii. Postawa Polski, jaką obejmie teraz będzie rzutować na wiele lat w przód. Nowy rząd nie kwapi się do pomocy militarnej w Syrii, zaś wojskowi eksperci przekonują, że jeśli Polska się nie zaangażuje, to nie będzie miała wpływu na decyzje podejmowane w Sojuszu.


Jacek Lizniewicz, Gazeta Polska Codziennie, "Służby specjalne z nowymi szefami": Nocne posiedzenie sejmowej komisji ds. służb specjalnych odniosło się pozytywnie do odwołania dotychczasowych szefów służb. "Tymczasem trwa karuzela nazwisk na szefów służb. Wiadomo już, kto będzie odpowiadał za służby wojskowe. Potwierdziły sie informacje [...], że Służbą Kontrwywiadu Wojskowego będzie zarządzał Piotr Bączek, a Służbą Wywiadu Wojskowego pokieruje płk Andrzej Kowalski. Prawdopodobnie Agencją Wywiadu pokieruje płk Grzegorz Małecki, a Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego prof. Piotr Pogonowski."


Anna Ambroziak, Nasz Dziennik, "Uwaga, skażenie": W ramach ćwiczeń Patrol-15 obyły się właśnie epizody w warszawskim metrze. Ćwiczenia te mają sprawdzić skuteczność działania Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania. Ćwiczenia prowadzi i koordynuje Ministerstwo Obrony Narodowej. "Służby ćwiczyły wariant ataku terrorystycznego na metro. W nocy ze środy na czwartek w warszawskim metrze rozegrały się sceny ataku z użyciem substancji toksycznej w wagonach kolejki i na peronie stacji Stadion Narodowy. W lipcu przyszłego roku nieopodal tego miejsca zaplanowano szczyt NATO." 

Reklama

Komentarze (1)

  1. say69mat

    def24.pl: Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Zbrojeniówka chce rakiet": Polska Grupa Zbrojeniowa chce przekonać nowy rząd do swoich możliwości produkcyjnych w programie Narew - systemie rakiet krótkiego zasięgu. Udowadnia, że produkcja rakiet bardzo krótkiego zasięgu Grom, jest na światowym poziomie i ostatnie lata badawczo - rozwojowe w obszarze rakietowym w polskiej zbrojeniówce - nie poszły na marne. Przetargiem na Narew, są zainteresowane wszystkie znaczące światowe firmy. say69mat: Ile czasu zajmuje zaprojektowanie rakietowego systemu OPL??? System Iron Dome został zaprojektowany w okresie 2005 - 2007. Testy systemu 2007 - 2011. System wdrożono do służby 2011. Koszty projektu, niektóre ze źródeł szacują na 210 milionów USD. Jak się wydaje, koszta projektu nie obejmują istotnej pomocy finansowej rządu USA. Koszt wyprodukowania 15 baterii 1 miliard USD.

Reklama