Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: 28 marca Polska podpisze kontrakt na Patrioty?; Wywiad z prof. Romualdem Szeremietiewem; Polska nie wydała 2% PKB na wojsko przez wzrost gospodarczy; Nowa broń Putina
Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Rząd kupi patrioty”: Umowa na kupno Patriotów coraz bliżej? „Rząd PiS podpisze wkrótce umowę z USA na dostawę pierwszych dwóch baterii pocisków Patriot. Wedle nieoficjalnych informacji uroczystość planowana jest na 28 marca. Cena pierwszej partii to ok. 5,5 mld dolarów. [...] Z powodu ochłodzenia stosunków z USA po przyjęciu ustawy o IPN nie wiadomo, kto ze strony amerykańskiej przyjedzie do Polski na podpisanie umowy. Zwykle tak wielki kontrakt był podpisywany w obecności wysokich rangą członków amerykańskiego Departamentu Stanu lub Departamentu Obrony.”
Dorota Kowalska, Polska The Times, „Szeremietiew: Rosja uważa się za skrzywdzone przez los mocarstwo”: Wywiad z byłym wiceministrem obrony narodowej, prof. Romualdem Szeremietiewem. „Porównując armię Rosji z siłami Stanów Zjednoczonych, to wciąż za mało, aby Rosja mogła wystąpić zbrojnie przeciwko USA na polu konwencjonalnym. Natomiast Putin zaczął znowu straszyć tymi elementami siły, którymi niewątpliwie dorównuje USA, czyli siłami nuklearnymi. W ostatnim wystąpieniu Putin oznajmił światu, że rosyjski przemysł zbrojeniowy stworzył pocisk manewrujący o napędzie atomowym.[...] Więc biorąc pod uwagę ten wymiar - ryzyko użycia broni nuklearnej, to Rosja jest potęgą i może zagrozić Stanom Zjednoczonym. Natomiast jeśli chodzi o siły konwencjonalne, Rosja ustępuje znacznie nie tylko Stanom Zjednoczonym, ale również siłom europejskich państw NATO, zakładając, że będą one działały wspólnie, a co do tego ciągle pojawiają się wątpliwości.”
Jacek Zalewski, Puls Biznesu, „Wydajemy więcej, czyli jednak mniej”: Najnowszy raport NATO na temat wydatków na armię zaskoczył wszystkich. Pomimo realnego wzrostu finansów na wojsko, Polska nie utrzymała wydatku na poziomie 2% przez wzrost gospodarczy. „Pierwszy raz od 2015 r. z grona solidnych członków NATO wypadła Polska, lokująca się tuż pod kreską ze wskaźnikiem 1,99 proc. Paradoks polega na tym, że nasze wydatki rosły, i to realnie, jednak... wolniej od tempa wzrostu PKB.”
Robert Cheda, Gazeta Finansowa, „Wybuchowe orędzie”: Prezydent Rosji – Władimir Putin – podczas orędzia straszył nową bronią wrogów z Zachodu. Czy przywódca Rosji naprawdę ostrzegał przed nową bronią, czy tylko wykonał odpowiednie przedstawienie dla swojego kraju przed tegorocznymi wyborami? „Zdaniem „The Washington Post", amerykańskim żołnierzom prędzej czy później przyjdzie się jednak zmierzyć z nową rosyjską bronią. [...] Władimir Putin wygłosił najbardziej kontrowersyjne orędzie w historii swojej prezydentury. Przelicytował samego siebie z 1999 r. gdy obiecał topić czeczeńskich terrorystów nawet w kiblach. Obecnie postraszył świat nowymi rodzajami broni ofensywnych.”
BUBA
Patriot za wszelką cenę wbrew założeniom taktycznym. Bez technologii pocisku PAC-3MSE, bez produkcji PAC-3MSE w Polsce z zapasem amunicji na 1 baterię... Skoro nie odpowiada założeniom taktycznym Wisły w żadnym punkcie (IBCN nie jest gotowy i system nie jest sieciocentryczny), to co komu obiecano za zakup tego systemu? Ciekawe jakie będą losy polityków podpisujących ten kontrakt...
Toni
Jakby się amerykanie obrazili to by nam patriotów nie sprzedali, a jednak sprzedadzą, nie odpuszczą takiego dealu.
LeśnyDziad
A po co nam te Patrioty? Obronią nas przed wrogiem skutecznie? Ile Musielibyśmy mieć pocisków żeby przechwycić wszystkie wystrzelone przez Rosjan rakiety balistyczne?
Greg Stephens
A jakie są postępy z programem Narew ?? czy chociaż programem PK-6 ? W marcu podobno zaczęto dostarczać zespoły Piorun ?
Marek1
Narew \"stoi\" i czeka. W sumie to juz nawet NIE wiadomo NA CO czeka. Za AM mówiono, ze na IBCS, teraz zdaje się obowiązuje wersja bajeru, że MON czeka na osiągniecie przez PGZ zdolności do produkcji krajowej radiolokacji, SKO, podwozi-wyrzutni i całej reszty pojazdów(kilka lat). Jak to będzie możliwe(jeśli), to MON zacznie wtedy procedurę pozyskania z zagranicy efektorów(rakiet), co zajmie kolejne kilka lat. Potem już tylko kilka lat na integracje rakiet, pojazdów, radiolokacji, SKO z IBCS i mamy za jakieś 15(2035r?) lat gotową Narew z parametrami z pierwszej dekady XXI w. Brawo MY ...
Paweł
Za 2 baterie 5,5 mld $ na bogato. Najlepszy sojusznik USA ma \"najlepsze\" ceny. Kto to negocjował?
memo
tam sa dwa etapy zakupu.....w pierwszym kupujemy 65% calosci sprzetu. w drugim ma byc transfer technologi na skyceptory.
Sanczes
SkyCeptory to są z anglii nie z usa. Chyba ze wiesz o czymś o czym inni nie wiedzą.
dim
A skończy się na zakupach i składaniu gotowych kawałków, bez rzeczywistego transferu. Chyba że dana technologia okazałaby się jużp przestarzała moralnie.
2000
Ciekawy jestem ile ostatecznie beda kosztowac 8 baterii. W drugiej fazie ( dodatkowych 6 baterii) beda jeszcze kupowac nowoczesne radary. Ta zabawka w koncu nie bedzie 30 mld. zl. kosztowac. Mysle, ze to beda 30 mld. $$$$$$