Reklama

Pierwsze strzelania holenderskiego Homara

Holenderska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa PULS.
Holenderska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa PULS.
Autor. Koninklijke Landmacht/X

Holenderska armia przeprowadziła pomyślnie strzelania walidacyjne z wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej PULS. Kraj ten pozyska łącznie 20 tego typu izraelskich systemów.

Holandia w marcu 2023 roku podpisała umowę na pozyskanie 20 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych PULS (Precise & Universal Launching System) o wartości 305 mln USD. W ramach kontraktu poza samymi wyrzutniami osadzonymi częściowo na samochodach ciężarowych Scania Gryphus 8x8 oraz Tatra Force 6x6 zakupiony został pakiet szkoleniowy i logistyczny wraz z amunicją różnych typów. Docelowo wszystkie PULS-y będą posadowione na Scaniach.

Reklama

Pierwsze cztery PULS-y do klienta trafiły w lutym 2024 roku i były osadzone na czeskim nośniku. W pierwszej połowie lipca obecnego cyklu kalendarzowego odbyły się ich strzelania walidacyjne na terenie poligonu Afsluitdijk. W ramach nich odpalonych zostało 16 rakiet kal. 122 mm w dniach 8 i 9 lipca osiągając deklarowaną przez producenta donośność. Stanowi to tym samym kolejny krok w celu zwiększania zdolności holenderskiej armii w zakresie wsparcia ogniem pośrednim za pomocą WWR po 19 latach od utracenia ich.

Pozostałe 16 wyrzutni PULS na docelowym już nośniku będzie dostarczanych w roku obecnym oraz przyszłym. Wszystkie pojazdy trafią na wyposażenie 11. Pułku Artylerii Afdeling Rijdende oraz 41. Pułku Artylerii Afdeling Veldartillerie po jednej baterii na jednostkę. W ramach każdej baterii będzie funkcjonować 8 wrzutni, a pozostałe 4 PULS-y będą znajdować się w rezerwie i służyć do szkolenia. Warto wspomnieć, że w ramach umowy z izraelskim koncernem miano zawrzeć prawo opcji do zakupu kolejnych pojazdów… z czego skorzystały Niemcy. W przypadku wozów dla Berlina jednak ich nośnikiem ma być wyłącznie Iveco Trakker 8x8.

PULS to wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet opracowana przez izraelską spółkę Elbit Systems.. Stanowi zmodernizowany wariant systemu Lynx, który został zakupiony przez kraje takie, jak Azerbejdżan i Kazachstan. Może być zintegrowana z różnego typu samochodami ciężarowymi (np. Tatra, MAN lub Scania) lub platformami gąsienicowymi. System ten może używać szerokiej gamy pocisków rakietowych kalibrów 122, 160, 306 i 370 mm, rażąc cele na dystansie 150 km (EXTRA kal. 306 mm) lub nawet 300 km (Predator Hawk kal. 370 mm). Oprócz tego można z niego wystrzeliwać amunicję krążącą SkyStriker o zasięgu rażenia 100 km.

Czytaj też

Dzięki otwartej architekturze PULS jest podatny na modernizacje, a także integrację z istniejącymi typami efektorów. Wyrzutnie te są obecnie używane przez takie kraje jak Izrael, Holandia, Dania, Kazachstan, Maroko, Azerbejdżan, Rwanda oraz w przyszłości Hiszpania i Niemcy. Obok tego zostały one zamówione przez trzech kolejnych, tym razem nieokreślonych klientów w tym jednego europejskiego.

Holenderska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet PULS.
Holenderska wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet PULS.
Autor. Ministerie van Defensie
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze

    Reklama