Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Pentagon kupuje amunicję do granatników Carl Gustaf

Fot. sgt. Michael J. MacLeod (US Army)
Fot. sgt. Michael J. MacLeod (US Army)

Departament Obrony USA podpisał umowę z koncernem Saab na dostawę amunicji do granatnika przeciwpancernego Carl Gustaf. Wartość zamówienia wynosi 5,4 mln dolarów.

W komunikacie opublikowanym przez koncern Saab, dotyczącym kontraktu z Departamentem Obrony, nie podano informacji o tym, jaką zamówiono amunicję. Granatnik gwintowany Carl Gustaf wykorzystuje standardowo amunicję 84 mm, między innymi z pociskami: kumulacyjnym (typu HEAT-551), kumulacyjnym tandemowym (HEAT-751), przeciwpancerno-odłamkowym (typu HEDP-502), odłamkowo-burzącym (typu HE-441B), oświetlającym (typu 545) i dymnym (typu 469B).

Czytaj także: Carl-Gustaf - Wielozadaniowy granatnik od Saab

Wartość podpisanego kontraktu wynosi 5,4 mln dolarów. Amerykanie używają granatników Carl Gustaf m.in. w siłach specjalnych i w wojskach lądowych. W Polsce stanowią one uzbrojenie Wojsk Specjalnych, ograniczona liczba systemów tego typu była też przekazywana części jednostek aeromobilnych. Kraje Grupy V4 (w tym Polska) oraz państwa bałtyckie dokonują wspólnych zakupów amunicji do granatników Carl Gustaf.

Granatniki Carl-Gustaf to odpalana z ramienia broń wielozadaniowa, znajdująca się na wyposażeniu armii ponad 40 krajów. W Stanach Zjednoczonych Ameryki są wykorzystywane jako wielozadaniowy przeciwpancerny i przeciwpiechotny system uzbrojenia MAAWS (Multi-role, Anti-armor Anti-Personnel Weapon System). Granatniki podlegają sukcesywnym modernizacjom w celu dostosowania do wymogów współczesnego pola walki. W najnowszej wersji Carl-Gustaf M4 zmniejszono wagę z 10 kg do poniżej 7 kg.

Reklama

Komentarze (2)

 1. rcicho

  Fajny granatnik, dobra broń w terenie miejskim gdzie strzela głównie się na odległość 50-300m. Tam ppk raczej się nie sprawdzają (chyba że atak z góry). Pocisk z CG potrafi rozerwać się kilka m nad celem i razić go gradem niewielkich kuleczek wykonanych z twardego stopu. Nie wytrzyma tego żaden bwp, kto czy wiele starszych czołgów Podobno jakiś czas temu mieliśmy tej broni łącznie 30 sztuk i nic mi nie wiadomo aby ten stan się powiększył. Gdyby tego typu broni było ok 5 tys to byłoby coś.

  1. Podbipięta

   Więcej mamy ale mniej niż 100.

 2. KrzysiekS

  SAAB to trudna firma do współpracy ale może warto porozmawiać mają wiele innych dobrych rozwiązań.

Reklama