"Pegazy" dla Czarnogóry zakontraktowane. Z uzbrojeniem

18 grudnia 2019, 11:29
Hero_2000x1250_JLTV_GENERALPURPOSE_F
Fot. Oshkosh Defense
Reklama

Firma Oshkosh Defense otrzymała kontrakt na dostawę 2721 pojazdów JLTV i blisko 17000 pakietów modyfikacyjnych dla odbiorców zagranicznych, armii amerykańskiej, amerykańskich sił powietrznych i korpusu piechoty morskiej. Kontrakt ten jest modyfikacją zawartej wcześniej umowy. Jego wartość wynosi blisko 804 mln USD, a przewidywany termin zakończenia dostaw to 31 stycznia 2021 r.

Na podstawie zawartej właśnie umowy część zakontraktowanych pojazdów JLTV zostanie dostarczona Czarnogórze w ramach programu Foreign Military Sales. Chodzi o 67 maszyn - 55 w wersji podstawowej, osiem w wersji niszczyciela czołgów oraz cztery w wersjach wozu ewakuacji medycznej i pojazdu dowodzenia. Wartość umowy na dostawę pojazdów JLTV dla Czarnogóry wynosi 36 mln USD. Jest to jak dotąd największa w historii stosunków USA i Czarnogóry umowa w dziedzinie obronności.

Związek z zakontraktowanymi dla Czarnogóry pojazdami ma umowa podpisana przez przedstawicieli ministerstw obrony Czarnogóry i Izraela. Na jej podstawie firma Elbit Systems dostarczy czarnogórskim siłom zbrojnym zdalnie sterowane moduły uzbrojenia (RCWS), wyposażone w karabin maszynowy 12,7 mm. Wartość umowy określono na ok. 35 mln USD. Moduły te zostaną zamontowane na kupowanych przez Czarnogórę pojazdach JLTV. Elbit Systems w ciągu trzech lat zajmie się pełną integracją modułów uzbrojenia z pojazdami, zapewni też przez siedem lat wsparcie logistyczne.

Operator modułu RCWS, montowanego na dachu pojazdu bez jego penetracji, zajmuje miejsce wewnątrz pojazdu i kieruje uzbrojeniem za pomocą drążków sterowniczych, natomiast sytuacja wokół pojazdu przedstawiana jest na specjalnym monitorze.

Czarnogóra jest obecnie czwartym, poza USA, państwem zainteresowanym pojazdami JLTV. Pozostałe to Litwa, Wielka Brytania i Słowenia.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
dRom
czwartek, 19 grudnia 2019, 14:45

Nie da rady przestrzelić chłodnicy Oshkosha ogniem ba wprost z 7,62 ? Aż się prosi ... atrapa jest wielka i rzuca się w oczy z daleka?

PRS
środa, 18 grudnia 2019, 13:22

Szkoda, że Pan Minister podczas licznych wizyt w USA ,,nie załatwił" i dla nas takiej puli, oczywiście bez ZSMU z Izraela i w połowie jako ,,niszczyciel czołgów".

f4qwq
środa, 18 grudnia 2019, 13:10

Morze wreszcie przestańmy używać kryptonimów "Polskich" programów zbrojeniowych wobec innych państw. Oni robią to sprawniej i lepiej niż my ze swoim "Pegazem" "Orką" czy Harpią".

Zohan aus Israel
czwartek, 19 grudnia 2019, 01:09

Ty ortografie :)

LMed
środa, 18 grudnia 2019, 12:51

Niszczyciel czołgów nie na podwozu haubicy 155? A wózki zacne i przy takiej serii to i cena niezła.

Tweets Defence24