Chińskie czołgi przeciwko Boko Haram

10 kwietnia 2020, 12:28
VT4
Fot. Twitter/Pakistan Defence Command
Reklama

Jak donoszą lokalne media, Chiny dostarczyły drogą morską pierwszą partię 17 egzemplarzy wozów bojowych kilku typów, w tym czołgów podstawowych VT4 i kołowych wozów wsparcia ogniowego ST1 dla nigeryjskich sił zbrojnych.

Dostawy te odbywają się na mocy zawartego w ubiegłym roku kontraktu pomiędzy Ministerstwem Obrony Federalnej Republiki Nigerii i chińskim koncernem zbrojeniowym NORINCO o wartości ok. 152 mln USD. Nowe wozy bojowe mają zasilić nigeryjską armię i stanowić wzmocnienie w walce z dżihadystycznymi terrorystami z Boko Haram i innych ugrupowań ekstremistycznych w północno-wschodniej części kraju.

Sukces eksportowy chińskiego przemysłu zbrojeniowego w Nigerii jest spowodowany elastyczną polityką ChRL w eksporcie uzbrojenia na rynki trzecie oraz szeroką i korzystną w relacji koszt-efekt ofertą dla potencjalnych klientów. Już wcześniej Nigeria zakupiła chińskie okręty wojenne dla swojej marynarki wojennej. 

Szef taktyki i planowania nigeryjskiej armii generał broni Lamidi Adeosun zapowiedział, że dzięki otrzymaniu nowego uzbrojenia Nigeryjczycy mogą spodziewać się nowych operacji wymierzonych w islamskie ugrupowania terrorystyczne w tym kraju. Dodatkowo zapewnił, że nigeryjski resort obrony poczynił wszelkie starania w celu zapewnienia serwisu i części zamiennych dla nowo zakupionych wozów bojowych.

Według ujawnionych informacji na chińskich statkach transportowych do portu w Lagos przypłynęło łącznie 17 egzemplarzy wozów bojowych oraz 15 kontenerów 40-stopowych z pakietem części zamiennych i pakietu wsparcia. Na ujawnionych zdjęciach z rozładunku widać wyraźnie czołgi podstawowe VT4 i kołowe wozy wsparcia ogniowego ST1.

VT-4 zwany (znany także pod nazwą MBT-3000) to chiński czołg lekki zaprojektowany z myślą o klientach eksportowych jako wersja rozwojowa wcześniejszych konstrukcji takich jak VT1 (MBT-2000) czy Type 90-II. Prace nad jego powstaniem rozpoczęły się w 2009 roku, a swoją premierę miał w czasie salonu EUROSATORY 2012. Nowa konstrukcja spotkała się ze znaczącym zainteresowaniem potencjalnych klientów eksportowych na całym świecie ze względu na dość niską cenę jednostkową wynoszącą ok. 3 mln USD. Jak dotąd na jego zakup zdecydowała się Tajlandia oraz Nigeria, a wśród potencjalnych odbiorców eksportowych znajduje się Pakistan i Peru. ST1 to chiński kołowy wóz wsparcia ogniowego będący wersją eksportową ZLT-11 (Type 11), który bazuje z kolei na podwoziu kołowego bojowego wozu piechoty Type 08. Wóz ten jest częścią oferty eksportowej rodziny kołowych wozów bojowych VN1 (eksportowa wersja Type 08).

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 75
Reklama
wRG
niedziela, 3 maja 2020, 00:17

VT-4 to czołg podstawowy nie lekki.

52 tony
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 12:15

52 Tony, czyli raczej nie lekki czołg...

Ku chwale wielkij Polsce
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 11:22

Jeśli systemu obrony państwa nie będziemy budować w opariu w jak największym stopniu o rodzimy przemysł to będziemy szli nad przepaść wkraju bez pracy młodzi będą wyjezdzać za chlebem a nasza gospodarka będzie szła na dno im więcej ludzi wyjedzie tym mniejsze możliwości mobilizacyjne będziemy mieli (co z tego że będzie sprzęt jak nie będzie kim go obsadzić) im słabsza gospodarka tym biedniejszy kraj im biedniejszy kraj tym mniej środków finansowych na modernizację armii ----- chyba wszyscy to kumają ????? kupując ANDERYS 120 MM, RAKI, KRABY, NAREW, BUDUJĄC W RODZIMYCH STOCZNIACH MARYNARKE WOJENNĄ itd dajemy mozliwość zarobkowania W KRAJU LUDZIE NIE UCIEKAJĄ ZA CHLEBEM nie głosząc chaseł TAM GDZIE CHLEB TAM OJCZYZNA na wszystko szczególnie w dobie kryzysu który jesli szybko się nie skończy to będziemy się z niego podnosić nastepne 30 lat nie starczy a potrzeby każdego z rodzajów sił zbrojnych sa ogromne bo posowiecki sprzęt się kończy ze względu na lata wysłuzenie więc jeśli stare T-72 zostaną zastąpią produkowanymi w POLSCE więc i tańszymi ANDERSAMI będzie naprawde dobrze --- żeby nie było tak jak z Orkanami które nie mają zamiennika --- jeśli T-72 będą posiadaly jakiegokolwiek zamiennika będzie naprawdę ok

Realnie
niedziela, 12 kwietnia 2020, 23:56

Andersa nie ma i nie będzie, tu szkoda czasu na czcze gadanie. Zresztą w wersji bojowego wozu piechoty miał ważyć mniej więcej tyle co borsuk, a jednoczesna produkcja dwóch bardzo podobnych podwozi byłaby całkiem bez sensu. Mamy 250 trochę i bardziej przestarzałych leopardów 2. W pierwszej kolejności należy je modernizować, tu raczej nie ma dyskusji. Ale mamy też ponad 500 twardych i t-72, które nie wiadomo po co wszystkie usiłujemy zachować. Wyjścia są dwa: albo skasować (sprzedać) połowę i całość środków przeznaczyć na głębszą modernizację pozostałych tak, aby przynajmniej były zdolne do walki ze znacznie w tej chwili lepszymi czołgami rosyjskimi, albo - co wydaje się rozsądniejsze - pieniądze na ich modernizacje i utrzymanie przeznaczyć na zakup 100 (może nawet mniej) nowych czołgów, obojętnie czy leo-2, czy jeśli to niemożliwe - K2. Będziemy mieli mniej brygad pancernych? To trudno.

dO REALNIE
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 11:09

I co by to zmieniło 100 nowych leopardów czym się rówzni trafiony leopard od M60 w Tureckim konflikcie z kurdami niczym pala się tak samo i będzie palił się tak samo jak T-72 bo widzisz gdybys był w wosjku wiedział byś że NIE MA TWARDYCH SĄ TYLKO ŹLE TRAFIENI obecne systemy przeciwpancerne trafiają skutecznie a większe znaczenie ma LICZBA NIZ JAKOŚĆ --- T-38 KONTRA TYGRYSY ---- sprzedając połowe T-72 CZY TWARDYCH będziemy mogli postawić jeden czołg na jakim odcinku frontu ? nasycenie sprzętem pancernym ma znaczenie czy nie jak sądzisz ? PEWNIE ZNAJDĄ SIĘ TACY CO TO TWIERDZIĆ BĘDĄ ŻE OBECNIE NIEMA I NIE BĘDZIE FRONTÓW BO TERAZ WOJNY BĘDĄ PROWADZONE PUNKTOWO O MIEJSCA PRZYCZUŁKI ITD JESZCZ KILKA LAT TEMU CI SAMI MÓWILI ŻE ZAGONY PANCERNE NIE BĘDĄ MIAŁY ZNACZENIA BO TERAZ SĄ TAK NOWOCZESNE ŚRODKI PRZECIWPANCERNE Z TYM ZE NIKT NIE POWIEDZIAŁ TEGO NASZYM WSCHODNIEMU SĄSIADOWI ITEORIA ZOSTAŁA ZWERYFIKOWANA GDZIE: UKRAINA, SYRIA, LIBIA, TURCJA Z KURDAMI ITD

Davien
czwartek, 16 kwietnia 2020, 18:12

No padłem ze smeichu:) Ale wiesz ze pojedyńczy Tygrys wykończyłby wszystkie T-38 jakie powstay nie zuzywając nawet jednego pocisku z działa, ale zwyczajnie te łupinki ciut wieksze od TK-3 rozjezdzajac? A turcy stracili całe 10 Leo2A4 wyłacznie w atakach z boku i tyłu:)

Do relanie
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 10:58

Jak nie będzia ANDERSA to nie będzie nic bo na nic innego w dobie kryzysu koronowirusa przestoju gospodarki oraz potrzeb wszytkich sił brojnych nie bedzie środków finansowych od tak poprostu a reszta to tylko gadanie co by było jakbyśmy byli arabią na ropie śpiącą wiec panie REALNIE zejdz pan realnie na ziemie i obudz sie to co mamy czyli T-72, Twarde i Leopardy beda służyć nam przez co najmniej 30 lat chyba ze i w POLSCE znajda sie pokłady ropy podobne jak u arabów wtedy wymienimy bo bedzie za co 1300 BWP-1 na nowe Borsuki kolejno zajmiemy sie lotnitwem i wszystkie Migi-29, SU-22 zostana wyemienione sztuka za sztukę za supernowoczesne myśliwce uzbrojone w najnowocześniejszą broń (jeden AMRAM dla F-16 to ile teraz kosztuje 10 baniek licząc w ZŁ hahah) następnie przejdziemy do wymiany a wzasadzie do formowania od nowa marynarki wojennej i zakupimy nowiusienkie okrety podwoden z pociskami manewrującymi dalekiego zasięgu "POLSKIE KŁY" kilka korwet, fregat nowiusienkich tez kupimy no bo obecnie został nam tylko Patrolowiec ŚLĄZAK i Kaszub do zwalczania okrętów podwodnych też już leciwy następnie zajmiemy się obrona przeciwlotnicza taką relana nie tylko punktową i kupimy supernowoczesne systemy przeciwlotnicze róznych pięter i kupimy tego tyle ze będziemy w stanie zamknać całą przestrzeń powietrzna nad krajem itd itd można by mnozyć :):):) ------ gdyby teraz wycfac cały postsowiecki sprzet z naszej armi co by zostało 260 Spaików (jeden na kilka, kilkanaście, kilkadziesiat miast ? by przypadał) Rosomaki kilka Krabów i Raków, Ślązak i 40 pare F-16 mieli byśmy potęcjał niesamowity :):) większość miejscowości nie było by czym bronić bo liczba systemów nie pozwoliła by nawet na przydzielenie po jednej sztuce na jedna miejscowość. Więc panie relanie zejdz pan na ta ziemie.

K2
niedziela, 12 kwietnia 2020, 20:10

Nie ma co kombinować tylko licencja na K2 produkcja w kraju dzięki zakupionej licencji na K2 dopracujemy naszego borsuka.

Do K2
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 11:01

W dobie kryzysu sądzisz ze będzie kasa na K2 ? :):) KRUK, ORKA, MIECZNIK, MURENA, NAREW, WISŁA, F-35, WILK I KRYZYS GOSPODARCZY sadzisz że stać nas na to wszystko od tak ? :):) to wszystko to tylko gadanie

Orthodox
niedziela, 12 kwietnia 2020, 19:15

Jako wóz wsparcia ogniowego pierwszej potrzeby widziałbym najpierw kołowego ,,Wilka'' dla brygad zmotoryzowanych. Szczególnie że nie prędko wieże na Rosomakach zostaną zastąpione nowymi, z ppk w stosunku 1:1. Propozycję zastąpienia klasycznych czołgów WWO na wzór Andersa, w brygadach zmechanizowanych uważam za absurdalny. Czy ktoś w Europie już wpadł na tak genialny pomysł?

Transformers
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 13:08

WWO czy light tank może być świetnym uzupełnieniem MBT na europejskim polu walki. Obecna modyfikacja T-72 i nic nie robienie z PT-91 to nic innego jak sabotaż. Wilk oparty na Rosomaku ma już więcej sensu.

do oRTODOX
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 11:27

W dobie kryzysu i ogromnych potrzeb różnych sił zbrojnych byle nasze T-72 miały jaki kolwiek zamiennik będzie już dobrze ---- w marynarce Orkany czym zastąpią ? :) chyba niczym rolę ich przejąć mają nadbrzeżne NSM --- oby nie było tak że jak się skończą T-72 nie będzie w ich miejsce nic ---- Anders jako krajowa propozycja i stosunkowo tania w porówaniu do K2, LEOPARDÓW, ABRAMSÓW LEKLERKÓW ITD to jedyna realna możliwość zastąpienia T-72

poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 11:23

Turcy uzupełniają Leopardy WWO/LEKKIMI CZOŁGAMI

Ruskij sołdat-FR
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 09:08

A malowanie T-72M1 (ok. 200 szt) to niby cud modernizacji!! :)

ip123
niedziela, 12 kwietnia 2020, 14:56

A Boki Haram dostanie od Amerykanów czołgi za darmo. Będą wspierać koalicjanta z ISIS.

niedziela, 12 kwietnia 2020, 19:29

Nie z USA ale z Rosji bo to Rosja wspierała ISIS z czałych sił

Realnie
niedziela, 12 kwietnia 2020, 13:39

Anders to zespawane pudło z designem z CV-90 (ze szwagrem takie mógłbym w garażu zrobić). Zespawany z czeskich blach w Kutnie i napakowany przez OBRUM niemieckim silnikiem, kanadyjskimi gąsienicami, szwajcarską armatą 120 mm, częściami pożyczonymi od rosomaka i T-72. Więc podniecanie się i mówienie o nim jako o "polskiej konstrukcji" jest trochę na wyrost. Cienki pancerz, przebijany przez pociski z małokalibrowych armat, poddaje w wątpliwość w ogóle sens nazywania go "czołgiem", Anders umarł, tak jak goryl i wiele innych podobnych konstrukcji, przed stadium właściwego prototypu. Jeśli myślimy o czymś w rodzaju wozu wsparcia ogniowego trzeba się zastanowić raczej nad adaptacją podwozia borsuka.

Orthodox
niedziela, 12 kwietnia 2020, 19:19

Czym podwozie Andersa, szczególnie w temacie odporności, różni się od Borsuka?

Do realnie
niedziela, 12 kwietnia 2020, 18:11

To spawajcie bo za chwilę nie będzie nic a tak bysmy mieli choc te pudła, pospawajcie też lotnictwo, marynarke wojenną, OPL co i ile się da bo zanim wyjdziemy z kryzysu związanego z koronawirusem mina lata a potrzebyw każdym z rodzajów sił zbrojnych sa ogromne więc nie liczmy na to że z rekawa wysypie się kasa na 700 nowych super nowoczesnych ciężkich odpornych na wszystko czołgów jesli nasze stare T-72 Leopardy Twarde zastąpimy czym kolwiek bedzie naprawdę bardzo dobrze WWO w postaci składaka produkowany w oparciu o technologię ściąganą z całego świata kalibrem 120 mm ucieszy i naszą rodzimą gospodarkę pomoże podnieść się z kryzysu koronawirusowego jak i zwiększy nasze bezpieczeństwo więć ------------ RELANIE SPAWAJCIE BO KASY REALNIE SZYBKO NAPEWNO NIE BĘDZIE

Anders 120 mm to nasza przyszłość bo innej nie widać ze względu na brak środków i duże potrzeby całych sił zbrojnych
sobota, 11 kwietnia 2020, 20:07

Biorąc pod uwagę ze nowych czołgów nie będzie szybko w naszej armii ze względu na cenę zakup odpowiedniej ilości nowych maszyn jest prawie że równy zeru (marynarka się kończy - Oriony, lotnictwo się kończy - Mig29, SU-22, obrona przeciwlotnicza się kończy - Newy, Kuby itd) więc taki Anders traktowany jako wóz wsparcai ogniowego czy lekki czołg (jak kto woli) był/jest jedyną realną opcją --- ALBO ANDERS ALBO NIC -- może faktycznie wyjdzie z tego nic biorąc pod uwagę co się dzieje z marynarka wojenną tracimy ostatnia siłe uderzeniową Oriony bez remontu i modernizacji idą w odstawkę ---- analogicznie jak sie skończa leciwe T-72, Leopardy, Twarde też nic w ich miejsce nie wejdzie ---- tu niedawno mówiono o współpracy z Koreańczykami i ich K2 tam niedawno mówiono o Miecznikach, Murenach a skończyło się na niczym i przjęciu roli zabezpieczenia Bałtyku zestawą NSM tu jak sie skończy kaliber 120 mm, 125 mm rolę przejmią może plutony ze Spaikami ? reasumując LEPSZY SUWERENNY ANDERS 120 MM SCHODZĄCY Z POLSKICH LINI PRODUKCYJNYCH PRZY KTÓREGO BUDOWIE DOSTANĄ PRACĘ ZWYCZAJNI POLACY NIŻ LIKWIDACJA SIŁ PANCERNYCH

Ku chwale wielkij Polsce
niedziela, 12 kwietnia 2020, 17:56

Orkany nie Oriony przepraszam pomyliłem

Jerzy
niedziela, 12 kwietnia 2020, 13:19

Aaale co to są Oriony? Chodzi ci o morskie samoloty patrolowe?

mały astronom
niedziela, 12 kwietnia 2020, 12:19

Oriona, to masz na nocnym niebie - taki gwiazdozbiór.

Bolko z Gliwic
sobota, 11 kwietnia 2020, 18:26

Chińczycy płacą Nigerii za ropę a pod stołem idzie niezła kasa

A w Polsce mogły juz byc Andersy 120 mm w linii
piątek, 10 kwietnia 2020, 20:51

A w Polsce mogły by być juz Andersy 120 mm w lini

Marek
sobota, 11 kwietnia 2020, 12:06

Czyli chodzi ci o pudła z armatami? Z góry dziękuję. OBRUM zrobił dobrą robotę. Tylko zawalił sprawę przez posadzenie na tym podwoziu 120mm wieży. Gdyby tego nie zrobił, może w wojsku już jeździłyby nowe BWP.

Marek
sobota, 11 kwietnia 2020, 12:06

Czyli chodzi ci o pudła z armatami? Z góry dziękuję. OBRUM zrobił dobrą robotę. Tylko zawalił sprawę przez posadzenie na tym podwoziu 120mm wieży. Gdyby tego nie zrobił, może w wojsku już jeździłyby nowe BWP.

Do Marka
sobota, 11 kwietnia 2020, 20:08

Wole pudło z armatą niz RPG na plecach i wędrówkę na pieszo

Marek
sobota, 11 kwietnia 2020, 12:06

Czyli chodzi ci o pudła z armatami? Z góry dziękuję. OBRUM zrobił dobrą robotę. Tylko zawalił sprawę przez posadzenie na tym podwoziu 120mm wieży. Gdyby tego nie zrobił, może w wojsku już jeździłyby nowe BWP.

Marek
sobota, 11 kwietnia 2020, 12:06

Czyli chodzi ci o pudła z armatami? Z góry dziękuję. OBRUM zrobił dobrą robotę. Tylko zawalił sprawę przez posadzenie na tym podwoziu 120mm wieży. Gdyby tego nie zrobił, może w wojsku już jeździłyby nowe BWP.

Marek
sobota, 11 kwietnia 2020, 12:06

Czyli chodzi ci o pudła z armatami? Z góry dziękuję. OBRUM zrobił dobrą robotę. Tylko zawalił sprawę przez posadzenie na tym podwoziu 120mm wieży. Gdyby tego nie zrobił, może w wojsku już jeździłyby nowe BWP.

Marek
sobota, 11 kwietnia 2020, 12:06

Czyli chodzi ci o pudła z armatami? Z góry dziękuję. OBRUM zrobił dobrą robotę. Tylko zawalił sprawę przez posadzenie na tym podwoziu 120mm wieży. Gdyby tego nie zrobił, może w wojsku już jeździłyby nowe BWP.

Marek
sobota, 11 kwietnia 2020, 12:06

Czyli chodzi ci o pudła z armatami? Z góry dziękuję. OBRUM zrobił dobrą robotę. Tylko zawalił sprawę przez posadzenie na tym podwoziu 120mm wieży. Gdyby tego nie zrobił, może w wojsku już jeździłyby nowe BWP.

Marek
sobota, 11 kwietnia 2020, 12:06

Czyli chodzi ci o pudła z armatami? Z góry dziękuję. OBRUM zrobił dobrą robotę. Tylko zawalił sprawę przez posadzenie na tym podwoziu 120mm wieży. Gdyby tego nie zrobił, może w wojsku już jeździłyby nowe BWP.

Marek
sobota, 11 kwietnia 2020, 12:06

Czyli chodzi ci o pudła z armatami? Z góry dziękuję. OBRUM zrobił dobrą robotę. Tylko zawalił sprawę przez posadzenie na tym podwoziu 120mm wieży. Gdyby tego nie zrobił, może w wojsku już jeździłyby nowe BWP.

Marek
sobota, 11 kwietnia 2020, 12:06

Czyli chodzi ci o pudła z armatami? Z góry dziękuję. OBRUM zrobił dobrą robotę. Tylko zawalił sprawę przez posadzenie na tym podwoziu 120mm wieży. Gdyby tego nie zrobił, może w wojsku już jeździłyby nowe BWP.

vvv
sobota, 11 kwietnia 2020, 09:14

anders nigdy nie byl czolgiem. anders byl pojazdem wsparcia ogniowego z zalogowa niskoprofilowa wieza, silnikiem z przodu, kiepskim silnikiem i przestazalym podwoziem i zawieszeniem. poziom ochrony andersa z wieza 120mm wynosil stanag 4 front czyli odpornosc przed 12,7mm oraz stanag 2 boki czyli przed 7,62mm. jest to poziom naszego lekkiego rosomaka. anders obecnie jest znany jako umpg i podwyzszyli mu opancerzenie do 4ki dookola i ma zapas masy aby osiagnac stanag5/6 od frontu czyli odpornosc przed 30mm co przeklada sie na 120mm RHA stali czyli poziom czolgow z WW2. anders jako ciezki bwp ma wiekszy sens niz jako niby czolg

Ruskij sołdat-FR
niedziela, 12 kwietnia 2020, 08:49

I proszę wskazać co w tym takiego złego, że się pracuje nad unowocześnieniem tego produktu? Jak widać zmieniono opancerzenie wzrosło, wstawiono lepszy silnik (motor MTU ponad 700KM) i zmieniono zawieszenie (obecne hydropneumatyczne) - zatem brawo!!! Na końcu powinno się posadzić wierzę Hitfact II ze 120 mm armatą - strzelającą tą samą amunicją co Leopard 2 + pancerz ERAWA+delikatna ceramika przód i wystarczy na ruskie czołgi. A produkt w pełni składany w Polsce!!!!

Davien
niedziela, 12 kwietnia 2020, 19:31

I dowolny pocisk APFSDS-T z nawet T-62 zrobi dziurę na wylot przez Abramsa i poleci dalej.

Ruskij sołdat-FR
poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 17:48

Oooo pierwszy raz coś Pan Davien realnie napisał!!!!!! :)

.
sobota, 11 kwietnia 2020, 15:07

Anders był tylko demonstratorem i daleko mu było do docelowego wariantu.

Matrek
sobota, 11 kwietnia 2020, 12:18

Anders to był wyrzeźbiony za grosze demonstrator technologii. Nawet nie prototyp. gdyby postawiono na niego, prototyp wyglądałby pewnie lepiej niż UMPG dzisiaj. Byłby normalny ciężki BWP i nośnik dla kilku innych rzeczy. Dla nas oczywiście żaden z niego czołg. Ale tam, gdzie geografia preferuje lekkie pojazdy miałby szansę.

Mieć Andersa czy nie mieć nic
sobota, 11 kwietnia 2020, 11:58

Zanim coś wrzucisz w pośpiechu to pomyśl czy ktoś tego nie sprawdzi. A kazdy kto sprawdzi ten twoj wpis, cie wyśmieje. Po pierwsze post który komentujesz nie sugeruje ze Anders to czołg. Tzw kiepski silnik to przeciez absolutnie żaden problem, no chyba że dla takich "szpecow" jak ty. Jakie słabe zawieszenie? Poczytaj sobie, to było wtedy znakomite, bardzo nowoczesne i perspektywiczne zawieszenie. Dostosowane nawet docelowo do 40 ton wagi. Przy planach nawet na 45 ton. Słabe? Bo to Abrams czy Chellenger jest? I po co w ogóle komentujesz opancerzenie skoro nawet sam piszesz, że to WWO a nie czołg? Którym z resztą nigdy nie miał być. Więc nawet Stanag 5 jest ok. A co do bwp, to wolałbym jednak mieć obecnie tak ze 300 szt dopracowanych przez te minione 10 lat WWO z działem 120mm, plus planowanymi ppk Spike, niż n i c!!

Orthodox
niedziela, 12 kwietnia 2020, 19:45

Wszystko pięknie, tylko my w brygadach zmechanizowanych, do równorzędnej walki z Moskalami , potrzebujemy czołgów a nie WWO. Owszem, w obronie być może one wystarczą do spółki z bwp, ale w razie jakiegoś kontrataku, czy innej akcji zaczepnej, bez czołgu ciężka sprawa.

asdf
sobota, 11 kwietnia 2020, 22:29

klpecie sobie na eksport te wspaniale Andersy

Do asdf
niedziela, 12 kwietnia 2020, 18:04

Gdyby na ekspport Andersy iść by miały tylko to biorąc pod uwagę lata posiadanych pancernych pojazdów po ich "skończeniu" a kiedyś się skończą nie mieli byśmy nic bo kryzys związany z koronawirusem odbijać będzie nam sie latami zanim z niego wyjdziemy mina dziesięciolecia dodając do tego potrzeby naszej armi a: kończy nam się lotnictwo Mig-29, Su-22 mają swoje lata, marynarka wojenna się kończy itd więc na nowe Leopardy, K2 itd liczyć nie można chyba że po dwa na rok w zamian za wycofywanych 80 rocznie :) więc Albo tani Anders 120 mm albo nic

Marek
sobota, 11 kwietnia 2020, 21:58

Od dawna tak robi. choć dobrze wie, że to był demonstrator technologii zrobiony za grosze, który nijak się miał do prototypu. Tymczasem teraz hydropatyczne podwozie jest w stanie wytrzymać więcej niż to w Borsuku. Wyszedłby fajny ciężki BWP i dużo dużo więcej. WWO można z niego zrobić. Tylko potencjału modernizacyjnego w tym przypadku już nie będzie, bo zawieszenie zdechnie. Żeby było jasne. Borsuka się nie czepiam. Chcieli, żeby pływał. To pływa. W przypadku CV-90 się to nie udało mimo, że miał pływać.

Gras
sobota, 11 kwietnia 2020, 11:11

W aktualnej wersji podwozia Anders jest umieszczony motor MTU ponad 700KM oraz zawieszenie hydropneumatyczne.

Ruskij sołdat-FR
sobota, 11 kwietnia 2020, 08:47

Polska przespała 10 lat - początek dziesięciolecia: PT-91 Twardy/Malay, 2014 WWO Anders 120 mm, 2016 PT-16 (pełna modernizacja T-72M1) oraz rok 2019 remont T-72M1 zamiast pełnej modernizacji. Wszystkie te pojazdy mogły wzmocnić siłę armii zanim zaczniemy produkować lub kupimy nowoczesny MBT/Leopard 2-czołg EU/M1 Abrams/K2/K3 i przez długie lata mogły wzmocnić po zastąpieniu w WO sprzętu - wojska WOT które są "biedne" jak przysłowiowa "mysz kościelna".

Made in Poland
piątek, 10 kwietnia 2020, 21:55

Po modyfikacji POLSKICH T-72 mozna by je było sprzedac w jeszcze jako tkiej cenie gdzieś do np Nigru a ich miejsce wprowadzać jeden za jeden nowe Andersy produkowane w Polsce dzięki czemu nasza gospodarka by szła w górę

asdf
sobota, 11 kwietnia 2020, 22:28

akurat na T72 nadaja sie jeszcze na wozy wsparcia ogniowego zamiast tego ktos chce na sile wcisnac Andersa, my potrzebujemy normalnego MBT a nie jakis wynalazkow

Marek
sobota, 11 kwietnia 2020, 12:22

Chcesz gospodarki w górę, to zamiast wymieniać siekierę na kijek pomyśl o K2.

Przykry
piątek, 10 kwietnia 2020, 20:23

MBT-3000 ma: 52 tony, silnik 1300 KM, trzyosobową załogę, armatę 125 mm, prędkość 70 km/h. Wszystko lepsze od Twardego. Jeszcze nie jesteśmy za Murzynami, ale już za Chińczykami wyraźnie tak.

vvv
sobota, 11 kwietnia 2020, 09:16

pt-91m2 nie ustepuje mu w niczym bo moglby dostac 1200km silnik z francuska przekladnia, nowe dzialo, nowe SKU, lepsza termowizje i podniesc poziom ochorny. pt-91m mial lepsza celnosc i mobilnosc niz t-90s

Transformers
sobota, 11 kwietnia 2020, 19:30

NIW ma WP PT-91M2 kolego przestań fantazjować

Cóż
sobota, 11 kwietnia 2020, 16:51

Pt-91M2 ustępuje mu we wszystkim ponieważ nie istnieje.

Ruskij sołdat-FR
sobota, 11 kwietnia 2020, 12:19

Prawie jak Ż....... a to robi wielką różnicę!!!!!

easyrider
piątek, 10 kwietnia 2020, 18:39

W ten sposób zarabia się pieniądze. Inwestuje się w badania i przemysł, wytwarza produkt i wciska tubylcom, którzy za bezcen oddają swoje surowce. Kilka państw już zauważyło taki - wydawałoby się - oczywisty związek przyczynowo-skutkowy. Choćby porównywalna z nami Korea Południowa czy Chiny. Państwa, które ze trzy dekady dużą część swojego uzbrojenia kupowały zagranicą.

Arti
piątek, 10 kwietnia 2020, 18:18

Kontenery są 40 stopowe

sobota, 11 kwietnia 2020, 08:40

Generalnie 12 metrów.

devlin0
piątek, 10 kwietnia 2020, 18:05

a dlaczego nie mozna unowoczesnic naszych Gozdzikow?przeciez mamy ich dosyc duzo na stanie,,,no i o ile dobrze sie orientuje to wszystko posiada krajowy przemysl....

Marek
sobota, 11 kwietnia 2020, 12:42

A co tam chcesz unowocześniać? To, co ma przemysł wykorzystuje się do podwozi specjalistycznych. Ja się dziwię, że już dziś nie zamawia się na takich podwoziach Raków. One i tak nie będą pływały, to po co czekać na Borsuka? Skoro obecnie robi się na takich podwoziach AWD to bałaganu w logistyce nie będzie.

asdf
sobota, 11 kwietnia 2020, 22:33

rosjanie przerabiaja swoje na mozdzierze do standardu 2S34 Hosta czy na naszych nie da zamontowac sie wiezy Raka?

Miecio
sobota, 11 kwietnia 2020, 12:22

Unowocześnić można, z technicznego punktu widzenia. Bo odkąd Amerykanie posadzili człowieka na Księżycu technicznie to wszystko można. Poza trzaśnięciem drzwiami obrotowymi czy wzniesieniem się w powietrze na parowozie. Pytanie jest czy warto? Czy się nie psują, jakim kosztem, co zyskujemy, na ile to wzmocni nasze zdolności bojowe. Kilka rachunków trzeba przeprowadzic a potem zrobić bilans koszt/efekt. Ale sprawa upada już na starcie, gdy MON po prostu "nie chce"!! Mają pewne swoje zalety: są w liczbie ponad 300 szt., pływają czego nie robi ani Krab ani Rak, zasięg ognia 15 km (a teoretycznie dostępną z importu amo rakietową to nawet 23km), co przekracza zasięg Raka. I wszędzie mnóstwo amunicji, a u nas nawet kasetowy Hesyt, plus niezastąpiony Topaz. Wadami są na pewno niska szybkostrzelność, ogólna słabość amunicji w tym nigdy nie będzie APR, wysoki czas rozwiniecia. Zatem pewne zalety by miały, ale koszt wymiany silnika i przekładni, być może systemów celowniczych, wymiany napędów wieży, nowych systemów łączności, stawia tę modernizację pod wielkim znakiem zapytania!! Ale chętnie bym przeczytał czyjąś poważną analizę nt. potencjalnej modernizacji i np. zainstalowania zutomatyzowanej wieży od Raka. Czy takie coś by pływało? Jaki by wtedy wyszedł bilans koszt/efekt?

rezerwa 79
sobota, 11 kwietnia 2020, 10:24

2s1 mogłby byc stosowany jako wsparcie w charakterze samobieżnego moździerza. Zamiast Rakow zamawiać Kraby, ile się da. Rozwiazanie szybkie, ,,tanie"i realne

ryba
piątek, 10 kwietnia 2020, 18:32

ale co chcesz unowocześniac ? 50 krabów zrobi lepsza robote niz 150 gozdzików generujac przy tym mniejsze koszta .Z gozdzików zstał jedynie wózek reszta do wymiany silniki wieże przekładnie dosłownie wszystko .

.
piątek, 10 kwietnia 2020, 20:36

Goździk jest jaki jest ale swoje możliwości też ma. Przynajmniej zrobiono do niego Hesyt-y a do Kraba mamy... tylko Kraba

Marek
sobota, 11 kwietnia 2020, 12:44

Ktoś broni robić odpowiednik Hesyta do Kraba? Nie. Ktoś broni robić Hesyta 120mm? Znów nie.

Vvv
piątek, 10 kwietnia 2020, 20:09

2s1 strzela na 8-12km ;)

Czyżby ?
sobota, 11 kwietnia 2020, 12:23

Tyle to ma strzelać Rak.

Troll z Polszy
sobota, 11 kwietnia 2020, 20:31

Strzela, od początku roku mamy odebrana przez IU amunicję do Raków 10,8 km

ryba
sobota, 11 kwietnia 2020, 09:46

o ile sie nie zepsuje

Maharadza
piątek, 10 kwietnia 2020, 17:38

Lagos nie jest stolicą Nigerii, tylko Abudża.

Tygrys
piątek, 10 kwietnia 2020, 21:10

Zgadza się, ale przypłynęły do Lagos.

Chinek Malinek
piątek, 10 kwietnia 2020, 15:23

Najlepsze to te kontenery części zamiennych Dlaczego? Po chiński wóz bojowy jest bardzo slabo zaizolowany, a tam wilgotność duża

Bob
sobota, 11 kwietnia 2020, 02:54

A skąd wiadomo że to części zamienne:)?

Hm
sobota, 11 kwietnia 2020, 11:59

Bo jest podane w artykule?

Tweets Defence24