Reklama

Siły zbrojne

ORP Czernicki płynie do La Spezia

  • Mk-82 bomb under the F-16 jet. Image Credit: Tech Sgt.
Michael R. Holzworth/US Air Force
    Mk-82 bomb under the F-16 jet. Image Credit: Tech Sgt. Michael R. Holzworth/US Air Force

Kończy się wizyta okrętu dowodzenia SNMCMG2 ORP Kontradmirał X. Czernicki w stolicy Sardynii, Cagliari. Teraz okręt popłynie do włoskiego portu w La Spezia. 

W porcie Spezia do zespołu dołączy niszczyciel min z hiszpańskiej Marynarki Wojennej. Będzie to także czas na dodatkowe treningi i ćwiczenia wspólnie z marynarzami z sojuszniczych okrętów.

Polski okręt zacumował we włoskim porcie w sobotę, 21 stycznia, po 10 dniach pobytu na morzu w trudnych warunkach sztormowych. Pobyt w Cagliari poświęcony był na pracę sztabu i załogi w ramach natowskiego zespołu oraz wypoczynek załogi.

Dowódca PKW Czernicki i Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 kmdr por. Aleksander Urbanowicz złożył także wizytę dowódcy morskiej bazy w Cagliari kontradmirałowi Francesco Sollitto, zapewniając o gotowości polskiego sztabu i okrętu do działań na rzecz bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych na Morzu Śródziemnym.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Gall Anonim

    Szkoda, że w przypadku ORP Kontradmirał X. Czernicki skończyło się to jak to zwykle u nas na budowie zaledwie jednego okrętu. Ta jednostka jest dużo lepszym "kandydatem" na duży okręt patrolowy niż "wykastrowana" korweta Gawron. I wydaje się, że niewiele brakuje Czernickiemu by spełniał wymagania dla planowanej klasy "okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min" (tzw. Czapla).

  2. ja

    Co za wydarzenie :). Paramotorówka polską banderą szokuje swą potęgą zachodnich dowódców korwet, fregat, niszczyciel baaa nawet lotniskowca! Jakie to żałosne...

Reklama