Niemieckie rakiety wesprą obronę norweskiej armii

17 listopada 2019, 09:51
207434_1
Wyrzutnia IRIS-T SLS w konfiugracji szwedzkiej. Fot. Diehl Defence
Reklama

Niemiecki koncern zbrojeniowy Diehl Defense zawarł kontrakt na włączenie pocisków przeciwlotniczych krótkiego zasięgu dla nowego, mobilnego, rakietowego systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu o kryptonimie Mobile Ground Based Air Defence (MGBAD) dla norweskiej armii.

Diehl Defense będzie poddostawcą głównego efektora dla norweskiego systemu MGBAD, którego głównym wykonawcą i dostawcą jest norweski koncern Kongsberg Defense & Aerospace AS. Ta ostatnia spółka  w ostatnim czasie zawarła stosowną umowę z Norweską Agencją Dostaw Uzbrojenia na kwotę 64 milionów USD.

Pociski rakietowe IRIS-T zaprojektowane i produkowane przez Diehl Defence są już wykorzystywane w norweskich siłach powietrznych na myśliwcach F-16. Wdrożenie tych pocisków na potrzeby norweskiej armii pozwoli na zwiększenie wzajemnej kompatybilności i zmniejszy koszty ich eksploatacji i serwisu.

Norwegia jest drugim odbiorcą eksportowym systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu wykorzystującego wyrzutnie IRIS-T SLS oferowanego przez koncern Diehl Defence zaraz po Szwecji, która zamówiła w 2013 roku po raz pierwszy te systemy na potrzeby własnych sił zbrojnych i odebrała je w 2016 roku, niedawno osiągnęły one gotowość operacyjną.

Nowy mobilny system obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu norweskiej armii będzie bazował na sześciu przebudowanych do tej roli gąsienicowych transporterach opancerzonych M113, używanych przez norweską armię. Oprócz wersji osadzonej na nośniku gąsienicowym planowane jest także wprowadzenie wersji mobilnej osadzonej na nośniku kołowym w postaci wielozadaniowego samochodu terenowego HMMWV.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
dropik
poniedziałek, 18 listopada 2019, 08:32

bez kontenerów startowych ? dziwne rozwiązanie.

R
poniedziałek, 18 listopada 2019, 13:12

Dziwne, ale tansze.

Fanklub Daviena
wtorek, 19 listopada 2019, 22:24

Tylko w zakupie tańsze. Po to Rosja wprowadziła rakiety w kontenerach (a Zachód zmałpował), by zapewniać warunki przechowania rakiety zgodne z wymogami producenta, a nie widzimisie obsługi w jednostkach. Takie kontenery mają obojętną atmosferę (np. azot, jeśli nie droższe gazy), brak wilgotności i mechanicznie chronią rakietę. To co zaoszczędzisz na kontenerach, z nawiązką wydasz na serwisowanie i krótsze resursy.

Davien
środa, 20 listopada 2019, 01:03

Funku, Rosanie pierwsi nie wprowadzili kontenerów na pociski wiec nie zmyslaj, racej zmałpowali pomysł Francuzów chocby z Crotale:)

Davien
poniedziałek, 18 listopada 2019, 12:23

Dropik, to standardowe IRIS-T. W Wersji IRIS-T SL uzywane sa kontenery startowe. A tu masza chyba nawet standardowe belki podwieszeń.

adams
niedziela, 17 listopada 2019, 12:31

A jak tam nasza program Narew zapowiadany od 4 lat i jak drugi etap Wisły,amerykanie już radar wybrali....

Ryszard 56
niedziela, 17 listopada 2019, 11:52

A My co mamy

adams
poniedziałek, 18 listopada 2019, 08:21

A my mamy dialog techniczny i propagandę sukcesu w tvp

Fanklub Davien
niedziela, 17 listopada 2019, 11:11

Zaraz zaraz? Jak to IRIS-T na norweskich myśliwcach? Przecież Davien twierdził, że się nie da! I dlaczego Norwegowie biorą europejskie IRIS-T zamiast "najlepszych na świecie" AIM-9X, do których przecież produkują paliwo i chyba nawet silniki (od tego roku)? :)

Davien
poniedziałek, 18 listopada 2019, 12:28

Panie Funlub i czemu zmyslasz:) IRIS-T na F-16 uzywany jest od dawna, powstawał własnie dla NATO > Norwegia uzywa i IRIS-T i AIM-9X więc jak widać dalej nic nie wiesz;)

Tweets Defence24