Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Challenger, fot. Rheinmetall Defence

Niemcy i Brytyjczycy na "krótkiej liście" do modernizacji czołgów Challenger

Konsorcjum firm z liderem BAE Systems tworzące tzw. Zespół Challenger 2 oraz niemiecki Rheinmetall Defence podpisały umowy z brytyjskim Ministerstwem Obrony (UK MOD) w ramach oceny fazy projektu – Life Extension Project (LEP) dotyczącego modernizacji czołgów Challenger 2. Realizacja tych kontraktów, wartych 23 mln funtów każdy, ma pozwolić rządowi Wielkiej Brytanii podjąć ostateczną decyzję o wyborze wykonawcy programu.

Brytyjskie konsorcjum deklaruje współpracę z ministerstwem w celu dokładnego sprecyzowania potencjalnych opcji proponowanych rozwiązań (pakietów zmian i zakresu prac) spełniających wymagania wojska. Praca zespołu kierowana będzie z zakładu BAE Systems w Telford, skąd wymieniane będą dane z partnerami zlokalizowanymi zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i innych miejsc na świecie.

Przedstawiciele BAE Systems wskazują na doświadczenie konsorcjum w obsłudze brytyjskich czołgów, ale też propozycję innowacyjnych rozwiązań o niskim poziomie ryzyka, mającym zapewnić czołgom Challenger 2 odpowiednie możliwości i ich bezproblemową eksploatację aż do 2035 roku.

Proponowany pakiet rozwiązań obejmuje m.in. nowe systemy obserwacji, sterowania, stabilizacji i naprowadzania uzbrojenia, wydajniejszy bilans energetyczny i rozbudowaną architekturę elektronicznej oraz wpięcie czołgu w systemy dowodzenia i przekazywania danych zbieżne z tymi oferowanymi w ramach programu Ajax tak by czołg mógł działać w ramach systemu broni połączonych. Zespół Challenger 2 składa się z BAE Systems Land, General Dynamics Land Systems, Leonardo, Safran Electronics & Defense, Moog, QinetiQ i General Dynamics Mission Systems. Tak dobrany zespół pozwoli na wykorzystanie w procesie modernizacji doświadczeń wynikających z rozwoju programu Ajax.

Zespół Challenger 2 pracuje już od kilku miesięcy nad oceną fazy wstępnej LEP w celu przedstawienia jak najlepszego pakietu rozwiązań dla brytyjskiej armii. Koncern BAE Systems zaprojektował i zbudował MBT Challenger 2, zapewniał i zapewnia wsparcie jego eksploatacji w czasie prowadzenia misji w Bośni, Kosowie czy Iraku. Natomiast GDLS nadzoruje program wozu Ajax.

Z kolei niemiecki Rheinmetall może zaoferować nową gładkolufową 120 mm armatę L55/L55A1 (lub nawet - potencjalnie - 130 mm), szeroki pakiet nowoczesnej amunicji (w tym programowalnej), doświadczenie w budowie i modernizacji czołgów podstawowych oraz ofertę w zakresie systemów optoelektronicznych, SKO, stabilizacji, przekazywania i analizy danych czy opancerzenia. Rheinmetall jest też jedną z firm uczestniczących w programie Ajax.

Niemiecki koncern deklaruje też, że w wypadku wyboru jego oferty będzie realizował prace modernizacyjne w dużej mierze oparciu o brytyjskie przedsiębiorstwa, co pozwoli na utrzymanie i rozwinięcie bazy przemysłowej na Wyspach Brytyjskich. Zwraca też uwagę na fakt, że obecnie uczestniczy w realizacji programów modernizacyjnych czołgów Leopard 2 dla dwóch klientów zagranicznych.

Decyzja o wyborze docelowego rozwiązania będzie podjęta po ocenie prac, które zostaną zrealizowane na bazie obu kontraktów. Zgodnie z założeniami zawartymi w Strategicznym Przeglądzie Obronnym 2015 zaplanowano podjęcie procesu modernizacji posiadanej floty czołgów podstawowych Challenger 2 (zgodnie z planami pochłonie to kwotę do 700 mln funtów) oraz zapewnienie im możliwości współpracy z innymi systemami uzbrojenia. Po przeprowadzonej modernizacji czołgi te eksploatowane będą do 2035 roku.

Plan zakłada modernizację 227 posiadanych maszyn, chociaż pojawiły się pogłoski o docelowym zmniejszeniu liczby aktywnych pułków czołgów Challenger 2 z obecnych trzech do dwóch (czyli ok. 170 wozów). Jeden z obecnych pułków miałby przyjąć na wyposażenie pojazdy rozpoznania i wsparcia działań nowej rodziny Ajax.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. Leonidas17

    Każdy z tych koncernów ubiega sie o polskie zamówienia pancerne. Skoro tak, to dlatego nie wspołpracuje z PGZ przy ofercie na modernizację Challengera? Jak Kuba Bogu ........

    1. Davien

      A ile my mamy Challengerów, bo jak ostatnio sprawdzałem to zero.:)

    2. krzysiek84

      PGZ współpracuje już Rheinmetall w pracach nad czołgiem nowej generacji i modernizacją Leopardów 2, bo tylko te czołgi mamy i jesteśmy zainteresowani ich rozwojem. Co nam do Challengera?

Reklama