Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Niemcy chcą budować „laserowe korwety”

Przeciwlotniczy system laserowy Oerlikon prezentowany na wystawie DSEI w Londynie w 2015 roku. Fot. M.Dura
Przeciwlotniczy system laserowy Oerlikon prezentowany na wystawie DSEI w Londynie w 2015 roku. Fot. M.Dura

Koncerny Rheinmetall i MBDA Deutschland będą razem rozwijały i testowały system laserowy dużej mocy zamontowany na pokładzie niemieckiej korwety K-130 typu Braunschweig. Niemcy dołączą w ten sposób do Brytyjczyków i Amerykanów, którzy również sprawdzają przydatność tego rodzaju uzbrojenia na swoich okrętach.

Zgodnie z porozumieniem zawartym przez Rheinmetall i MBDA Deutschland obie te firmy zamierzają „skonstruować, zintegrować i przetestować demonstrator technologii działa laserowego dla korwety K130 niemieckiej marynarki wojennej. Uznano, że „laser, potrafiący atakować cele z prędkością światła i ekstremalną precyzją przy minimalnych skutkach ubocznych, stanowi zupełnie nowy rodzaj oręża”. Dzięki zamontowaniu systemu na pokładzie okrętu uzyska się unikatową możliwość sprawdzenia całego rozwiązania w warunkach quasi-operacyjnych i wypracowania wniosków dla już gotowego działka laserowego.

image
Korweta typu K-130. Fot. M.Dura

Obie firmy czekają obecnie na udostępnieniu im założeń technicznych projektu przez Federalny Urząd ds. Sprzętu, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Eksploatacyjnego, czyli niemiecką agencję zamówień wojskowych. Dopiero wtedy ma nastąpić podział obowiązków konstrukcyjnych między obu wykonawcami.  

To właśnie dlatego nie są znane szczegóły budowy samego działka laserowego, jak również nie wyjaśniono, czy będzie miało ono własny układ zasilania, czy też będzie korzystało z systemu elektrycznego okrętu. Przypuszcza się, że nowy system będzie zainstalowany na jednej z pięciu, właśnie budowanych korwet typu K-130 drugiej serii, które mają zostać przekazane do 2025 roku.

Brak własnego zasilania w przypadku działka laserowego będzie oznaczał konieczność podporządkowania się pod już realizowany projekt okrętowy. Działanie takie będzie jednak w pełni uzasadnione, ponieważ nowy system uzbrojenia diametralnie zmieni możliwości bojowe korwet, dając im wydajny i bezpieczny system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowy oraz zwalczania niewielkich, szybkich jednostek nawodnych. Będzie to więc bardzo dobre rozwiązanie podczas prowadzenia misji pokojowych oraz działań hybrydowych.

Współpraca między Rheinmetall i MBDA będzie szczególnie korzystna dla niemieckich sił zbrojnych. Firmy zamierzają spożytkować swoje szczególne kompetencje, aby projekt zakończył się sukcesem.

Peter Heilmeier - dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju biznesu w MBDA Deutschland

 image

Przeciwlotniczy system laserowy Oerlikon prezentowany na wystawie DSEI w Londynie w 2015 roku. Fot. M.Dura

Będziemy ściśle współpracować, aby wykorzystać cały militarny potencjał technologii laserowej, zwiększając gotowość operacyjną i skuteczność bojową niemieckich sił zbrojnych. W porównaniu z innymi podmiotami nasze firmy posiadają w tej dziedzinie wyjątkowe kompetencje. Lasery oferują nowe możliwości bojowe na lądzie, na morzu i w powietrzu. Chcemy rozwijać nowe technologie w partnerstwie z niemiecką marynarką wojenną.

Werner Krämer, dyrektor zarządzający Rheinmetall Waffe Munition

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.