Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Niedzielny przegląd prasy - pochówek ofiar terroru, pół roku śledztwa Brunona K, internet na podsłuchu?, jaki będzie Tytan?, konkurencja dla kanału Panamskiego
Niedzielny przegląd prasy
Rzeczpospolita – Budujemy żołnierza przyszłości – Będzie strzelał precyzyjnie jak nigdy dotąd, a gdy zostanie ranny jego osprzęt sam wyśle sygnał dowódcy - o "Tytanie" pisze Zbigniew Lentowicz (…) Jak zapowiada resort obrony, jeszcze w tym roku rozpoczną się testy kompletów „Tytan". – Wyciągnęliśmy wnioski z błędów, które popełnili sojusznicy z NATO. Nasz żołnierz przyszłości nie będzie przytłoczony gadżetami jak choinka. Dostaje lepszą broń, a do tego dedykowany do konkretnych zadań, przemyślany, użyteczny zestaw narzędzi, które zwiększą jego bezpieczeństwo, dostarczą informacji i pomogą wykonać zadanie – mówi Tomasz Mirosław, ekspert od programu „Tytan" w Polskim Holdingu Obronnym (do niedawna Bumar).Supersprzęt, który uzbroi polskiego wojownika XXI wieku, w znacznej części już istnieje. – Polski przemysł oferuje rozwiązania, które testują też najlepsze armie świata: Amerykanie, Francuzi, Izraelczycy – ocenia Andrzej Kiński, redaktor naczelny „Nowej Techniki Wojskowej". Ważne, aby zestaw mógł współdziałać z systemami łączności i informatycznymi w transporterach opancerzonych czy śmigłowcach. (…) – Szykujemy rzeczywistą informatyczną rewolucję w szeregach wojska – mówi Piotr Wojciechowski, szef WB Electronics, firmy odpowiedzialnej w programie „Tytan" za systemy łączności i przesyłania informacji, np. obrazu wideo(…) Wojsko nie jest też zainteresowane gadżetami, które będą tylko powodowały natłok informacji. Tym samym sugeruje, że z części urządzeń w momencie zakupu wojsko może zrezygnować. Np. z modułów monitorowania funkcji życiowych żołnierza. Twórcy i producenci tych urządzeń jednak nie narzekają. Wiele unikatowych rozwiązań da się zastosować nie tylko w wojsku, ale np. w diagnostyce medycznej. – Myślimy o szerokiej komercjalizacji wynalazków – przyznaje Ryszard Kardasz, prezes Bumaru Elektronika.
Więcej: Tytan będzie konkurował z najlepszymi zachodnimi systemami.To efekt współdziałania polskiego przemysłu obronnego
Dziennik Polski – Pochówek ofiar terroru- Szczątki kolejnych ofiar stalinowskich zbrodni, odnalezionych na tzw. Łączce na warszawskich Powązkach, zostały wczoraj uroczyście przeniesione na tymczasowe miejsce pochówku - relacjonuje Maciej Pietrzyk. Na Cmentarz Północny w Warszawie zostały przewiezione szczątki 83 ofiar komunistycznych morderstw odnalezionych podczas majowych ekshumacji prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. - Stoimy nad szczątkami ludzi, którzy mieli zostać zapomniani, a jeśli być pamiętani – to jako zbrodniarze i zdrajcy. Dziś są oni w naszym panteonie narodowych bohaterów – mówił podczas uroczystości Łukasz Kamiński, prezes IPN. Przeniesienie szczątków zakończyło drugi etap prac ekshumacyjnych na „Łączce", czyli miejscu na Powązkach, gdzie komuniści potajemnie składali ciała zamordowanych z warszawskiego więzienia na Mokotowie. Do tej pory odnaleziono szkielety 200 z ok. 300 spoczywających tam ofiar. – To symboliczne pożegnanie kolejnych naszych bohaterów jest dla nas jednocześnie pierwszym dniem przygotowań do rozpoczęcia następnych poszukiwań – mówi nam prof. Krzysztof Szwagrzyk, kierownik prac ekshumacyjnych.
Więcej: Rząd tworzy Korpus Weteranów. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy
Gazeta Wyborcza – Wielki Brat odżył - Nie tylko telefony milionów Amerykanów, ale również e-maile, czaty czy rozmowy na Skypie głównie obcokrajowców, ale niewyłącznie ich - są kontrolowane przez rząd USA - relacjonuje Mariusz Zawadzki. Microsoft w 2007, Yahoo! w 2008, Google i Facebook w 2009, YouTube w 2010, Skype i AOL w 2011 i wreszcie Apple w 2012 r. – w takiej kolejności do monstrualnego rządowego programu podsłuchu elektronicznego stworzonego przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i nazwanego PRISM, czyli PRYZMAT, przyłączały się rzekomo największe firmy internetowe. O sprawie doniosły jednocześnie brytyjski „Guardian" i amerykański „Washington Post", które od zbuntowanego oficera wywiadu otrzymały w prezencie prezentację slajdów o PRISM przeznaczoną dla pracowników Agencji. Dzięki PRISM można rzekomo czytać i podsłuchiwać praktycznie wszystko, co generują w sieci internauci – e-maile na Google'u i Yahoo!, filmiki z konta na YouTubie, prywatne wiadomości na Facebooku czy rozmowy na Skypie. Program został stworzony w 2007 r. jeszcze za rządów George'a W. Busha, ale za Baracka Obamy został rozbudowany do dzisiejszych gigantycznych rozmiarów.
Więcej: NATO wzmacnia cyberobronę
Polska – Gazeta Krakowska – Już pół roku śledztwa w sprawie Brunona K. Piątkowe posiedzenie sądu w sprawie przedłużenia aresztu dla bombera było niejawne. Udało się nam jednak poznać argumenty obrony Brunona K., która przekonywała, że przeprowadzenie zamachu przez jego klienta na Sejm nie było realne - relacjonuje Artur Drożdżak. . – Prokurator twierdzi, że Brunon K. chciał dokonać zamachu, używając czterech ton materiału wybuchowego, ale skot, transporter opancerzony, może pomieścić tylko dwie tony takich substancji. To wynika z danych technicznych pojazdu – przekonuje mec. Maciej Burda. Zauważa też, że transport takiego pojazdu na lawecie w pobliże gmachu Sejmu i do tego w godzinach szczytu musiałby od razu zostać zauważony. Tym bardziej że niedaleko jest amerykańska ambasada i instytucje. – Nie da się ukryć, że naszym zdaniem całokształt działań Brunona K. nacechowany był niskim stopniem konspiracji – nie kryje mec. Burda. Sąd Apelacyjny w Krakowie w jawnej części rozprawy stwierdził jednak, że raczej trudno się zgodzić z wersją obrony, że mężczyzna dobrowolnie odstąpił. Sąd apelacyjny postanowił, że podejrzany będzie w a reszcie do 5 sierpnia.
Więcej: Weszła w życie ustawa o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej
Gazeta Polska Codziennie – Zbudują konkurencję dla Kanału Panamskiego - Firma z Chin zawarła z władzami w Managui umowę na budowę kanału między Atlantykiem i Pacyfikiem, projekt będzie konkurencyjny wobec Kanału Panamskiego - pisze Antoni Tyszka. Inwestycja pochłonie co najmniej 30 mld dol. i wzmocni pozycję Państwa Środka w handlu międzynarodowym kosztem USA. Decyzja o budowie kanału zapadła w tle trudnych rozmów toczących się w Kalifornii między prezydentem USA Barackiem Obamą i przywódcą Chin Xi Jin-pingiem. Brytyjski dziennik „The Guardian" informuje, że nazwa firmy obsługującej kanał jeszcze nie została podana do wiadomości, ale powołując się na deputowanego prawicowej opozycji Luisa Callejasa, gazeta donosi, że kontrakt otrzymają Chińczycy. Wcześniej spekulowano, że rządzący krajem sandiniści zbudują kanał za pieniądze z Moskwy. Rosja jest je dnym z głównym politycznych sojuszników obecnych władz Nikaragui. Kierowana przez Daniela Ortegę partia sandinistów wywodzi się z ugrupowań marksistowskiej partyzantki, która w wyniku rebelii objęła władzę w Nikaragui w 1979 r. We wrześniu 2008 r. Nikaragua jako drugie po Rosji państwo świata uznała niezależność Abchazji i Osetii Południowej, separatystycznych prowincji Gruzji. Nowy kanał ma być przystosowany do przyjęcia statków o wyporności 250 tys. ton, czyli dwukrotnie większej niż w wypadku Kanału Panamskiego, nawet po zakończeniu procesu jego poszerzania, który właśnie trwa.
(JG)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie