Reklama

Geopolityka

NATO wzywa Moskwę do transparentności ws. Iskanderów. "Rosja łamie traktat INF"

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał we wtorek Rosję do transparentności w sprawie pocisków manewrujących 9M729 stanowiących uzbrojenie niektórych wersji systemów Iskander. – Wszyscy sojusznicy zgadzają się, że Rosja łamie traktat INF – powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli.

Sekretarz generalny przedstawił dziennikarzom program spotkania ministrów obrony NATO, które w środę i czwartek odbędzie się w Brukseli. Będzie to pierwsza narada na szczeblu ministrów od szczytu Sojuszu, który odbył się w lipcu. Jednym z tematów będzie ocena postępów we wzmacnianiu sojuszniczego odstraszania i obrony oraz odpowiedź na wyzwania konwencjonalne, hybrydowe i w cyberprzestrzeni. Odbędzie się także spotkanie grupy planowania nuklearnego NATO.

W tym kontekście Stoltenberg odwołał się do traktatu INF (ang. Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces), czyli układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu. To umowa podpisana w 1987 r. pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Radzieckim. Przewidywała całkowitą likwidację odpalanych z lądu nuklearnych i konwencjonalnych pocisków balistycznych i pocisków manewrujących o zasięgu od 500 do 5500 km.

Pozostajemy zaniepokojeni brakiem poszanowania przez Rosję zobowiązań międzynarodowych, w tym traktatu INF. Ten traktat znosi całą kategorię broni i jest kluczowym elementem naszego bezpieczeństwa. Teraz ten traktat jest zagrożony z powodu działań Rosji. Po latach zaprzeczeń Rosja niedawno uznała istnienie nowego systemu rakietowego o nazwie 9M729. Rosja nie dostarczyła żadnych wiarygodnych odpowiedzi na temat nowego pocisku. Wszyscy członkowie Sojuszu zgadzają się, że najbardziej wiarygodną oceną byłoby uznanie, że Rosja łamie traktat. Dlatego pilne jest, by Rosja odpowiedziała na te obawy w sposób poważny i przejrzysty.

sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

Sekretarz generalny powołał się przy tym na dane wywiadowcze dostarczone przez USA.

9M729 (oznaczenie NATO: SSC-X-8) to odpalany z lądu pocisk manewrujący stanowiący uzbrojenie części wariantów systemu Iskander (pojawia się też określenie Iskander-K, aczkolwiek część analityków wiąże go z systemem 9M728 o oficjalnie mniejszym zasięgu wynoszącym do 500 km). Rakieta jest zbliżona do Kalibra-NK, odpalanego z okrętów (traktat INF obejmuje tylko pociski bazowania lądowego, nie dotyczy więc ani rosyjskich Kalibrów, ani amerykańskich Tomahawków). Sojusznicy już nie raz twierdzili, że rosyjskie rakiety łamią traktat INF. Odniesienie do 9M729 znalazło się także w deklaracji końcowej lipcowego szczytu w Brukseli.

Zasięg systemów Iskander-K. Mapa: Defence24.pl
Zasięg systemów Iskander-K. Mapa: Defence24.pl

Istotnym tematem spotkania ministrów obrony NATO będą wydatki obronne. Stany Zjednoczone od lat naciskają na sojuszników z Europy, by w większym stopniu łożyli na swoje bezpieczeństwo. Szczególnie często tę sprawę podnosi obecny amerykański prezydent Donald Trump.

W 2014 r. członkowie NATO zobowiązali się, że w ciągu 10 lat będą wydawać na obronność co najmniej 2 proc. swojego PKB, co jest poziomem zalecanym przez Sojusz. Spośród 29 państw NATO w tym roku ten poziom ma osiągnąć 8 państw.

We wtorek Stoltenberg podkreślił, że w ubiegłym roku sojusznicy z Europy i Kanada zwiększyli swoje budżety obronne o 5,2 proc., a w ciągu ostatnich dwóch lat wydały na obronność w sumie 41 mld dolarów więcej niż wcześniej. – Oczekuję, że wszyscy sojusznicy pozostaną na kursie, nadal będą robić postępy i honorować swoje zobowiązania – powiedział Stoltenberg.

Sekretarz generalny NATO odniósł się również do niedzielnego referendum konsultacyjnego w sprawie zmiany nazwy Macedonii. Zdecydowana większość głosujących poparła nazwę "Republika Północnej Macedonii", ale frekwencja był niska. Zarówno zwolennicy zmiany nazwy, jak i jej przeciwnicy ogłosili zwycięstwo. Teraz decyzja należy do parlamentu, gdzie do zmiany konstytucji wymagana jest większość 2/3 głosów.

Stoltenberg po raz kolejny powtórzył, że bez zmiany nazwy nie będzie wejścia Macedonii do NATO (sprzeciwia się temu Grecja). Dodał jednak, że rozmowy akcesyjne już się rozpoczęły (formalne zaproszenie wystosował szczyt NATO w lipcu) oraz że oczekuje ich zakończenia w styczniu 2019 r.

Na konferencji prasowej padło też pytanie o pomysł utworzenia stałej bazy wojskowej USA w Polsce. Stoltenberg powiedział, że nie będzie się na ten temat wypowiadał, bo nie jest kwestia na "NATO-wskim stole". Zaznaczył jednocześnie, że siły NATO i Stanów Zjednoczonych są już obecne w Polsce na zasadzie rotacyjnej, a USA są głównym państwem batalionowej grupy bojowej Sojuszu, która ćwiczy na poligonie w Orzyszu.

W tym miesiącu w Norwegii mają się rozpocząć ćwiczenia Trident Juncture 18. Będą to największe manewry NATO od lat. Według najnowszych danych weźmie w nich udział ok. 45 tys. żołnierzy z 31 państw oraz ok. 150 samolotów, 60 okrętów i ponad 10 tys. pojazdów. Scenariusz – jak mówił we wtorek Stoltenberg – jest fikcyjny, ale realny i obejmuje kolektywną odpowiedź na zbrojny atak na jednego z sojuszników.

Ministrowie obrony NATO będą rozmawiać także o współpracy z Jordanią i Tunezją, a także z Irakiem, gdzie wkrótce ma rozpocząć się misja szkoleniowa Sojuszu. Jednym z tematów będą zmiany w strukturze dowodzenia NATO, w ramach których Polska zabiega o utworzenie dowództwa komponentu lądowego w Szczecinie. W tym tygodniu nie należy jednak spodziewać się decyzji w tym zakresie.

Tradycyjnie podczas sesji ministrów odbędzie się spotkanie z szefową dyplomacji UE Federicą Mogherini oraz przedstawicielami Szwecji i Finlandii, które są członkami UE i państwami partnerskimi NATO. W programie jest także posiedzenie Komisji NATO-Gruzja.

Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (33)

  1. Fanklub Daviena

    Rosja wezwała USA by nie łamały INF wyrzutniami VLS mk. 41 w Rumunii i Polsce...

    1. Boczek

      A dlaczego to zrobić? Przypadek Finlandia...? Kto broni analogicznego postępowania Rosjanom?

    2. Pk

      Tak, opłaty za amerykańską wizę.

  2. WŚCIEKŁY

    Czasy się zmieniły . Teraz Rosja jest osaczona a traktat INF praktycznie wiąże im ręce. Z Ukrainy do moskwy jest 400 km , z łotwy 600Km z estonii do petersburga 166km . Dodatkowo USA mają na wyposarzeniu swoich okrętów pociski tomahowk o zasięgu 2500 km . Do tego należy doliczyć pociski JAASM ER o zasięgu 1000km . CZY DALEJ TWIERDZICIE ŻE ROSJA ŁAMIE TRAKTAT INF , I ŻE WŁASNIE ROSJ ZALEŻY NA JEGO UTRZYMANIU ?

  3. Marek

    @Rozczochrany Masz rację. Generał Patton choć dosadnie, na temat Rosjan i postępowania z nimi mówił same mądre rzeczy, które do dziś nie straciły na aktualności.

  4. Davien

    Ajak, jak Moskwa chce powtórki z lat 80-tych, kiedy w panice nalegali na jak najszybsze podpisanie INF to niech rozrabia dalej, ale obecnie sytuacja dla niej jest sporo gorsza niz wtedy.

  5. ajak

    Nato wzywa Moskwę, do czego wzywa, co ma jakieś nato do Moskwy, czy tam sa jacyś mądrzy w tym nato. Czy nie lepiej w ciszy gabinetów rozmawiać, a nie sie osmieszać. Moskwa robi to co uważa za stosowne,odnośnie działań tegoz nato.

  6. Davien

    No i Rosja znowu się osmieszyła:) Tłumacza sie że 9M729 nie łamia INF bo nie były testowane na zakazana odległość. Zapomnieli tylko biedaczki że zgodnie z traktatem dotyczy to jedynie balistycznych, w przypadku manewrujących juz same prace nad ich opracowaniem , jeżeli leca na zakazany dystans stanowia złamanie INF, a co dopiero ich umieszczenie na wyrzutniach.

  7. Davien

    Panie Urko, muszę niestety pana rozczarować. Żadna wersja VLS Mk-41 nie jest dostosowana do montażu na lądzie, wszystkie od mod 0 do mod 16 to wersje wyłacznie okretowe więc dopóki US Navy nie wyciagnie w Redzikowie na ląd jakiegos Burke'a..... Wyrzutnie VLS w Redzikowie i Rumunii sa specjalnie dopasowane pod SM-3, innych pocisków, nawet tych z rodziny SM jak SM-2/6 nie da rady z nich odpalać. PS Zreszta nawet jakby tam ustawili oryginalne VLS Mk-41 nawet z całym niszczycielem to dalej niczego by nie łamali, traktat dotyczy wyłacznie pocisków

  8. Davien

    Panie PiotrEl z wyrzutni w Rumuni można odpalać jedynie SM-3 i zaden twój bełkot ani twoich kumpli prawdy nie zafałszuje więc może daruj sobie ciagłe zbłażnianie się:)

  9. Davien

    Widzisz funku jak łatwo cię złapać na kłamstwie:) INF dotyczy wyłacznie pocisków balistycznych i manewrujacych o zasięgu 500-5500km odpalanych z ladu, a nie wyrzutni. Zakazuje nawet wszelkich prac nad takimi pociskami a w przypadku manewrujących nawet opracowywania planów. Jedyny moment kiedy dotyczył wyrzutni to w chwili wchodzenia INF w zycie bo zakładał likwidację wszystkich pocisków spełniajacych kryteria i ich dedykowanych wyrzutni. Nawet wtedy juz Rosja chciała oszukiwać dostarczając do państw UW na siłe pociski jakie miała skasować:) Iskander-M panie funku jest pociskiem balistycznym krótkiego zasięgu wiec juz napradę daruj sobie te swoje fantazje. Dawno tak sie z ciebie nie usmiałem, byle tak dalej nas rozbawiaj:))

  10. Davien

    Panie Piotr i ładnie tak kłamać? Na razie jedynie Rosja umieściła broń w Kosmosie uzbrajając stację Salut-3, nie było żadne go paktu Rosja -Nato, była ustna umowa z Gorbaczowem dotycząca jedynie stałych baz w NRD i jakos tam takich baz nie ma:) Naprawdę jak masz zerową wiedzę to po co sie wypowiadasz?

  11. Urko

    @ robo - W Wikipedi pod hasłem RIM-161 Standard Missile 3 jest obrazek z amerykańskim(?) logo MDA pod tytułem SM3 Evolution gdzie podano z czego się takimi rakietami strzela. Jest podany tylko jeden typ wyrzutni...

  12. zLoad

    A USA ostatnio zlapalo chinskiego szpiega, tak wygladaja relacja USA - NATO - CHINY. Kalego sasiad podgladac to zle ale Kali chciec podgladac sasiadke to jest ok, Kali wzywac do "transparentnosci"!.

  13. robo

    @Funnyclub: skąd informacje o instalowaniu VLS Mk41 w Redzikowie ? Ze sputnika czy innego wiarygodnego zródła jak n.p. Russia Today ?

  14. Piotr

    Czytając wasze komentarze to nie wiem czy śmiać się czy płakać jak baby na targu .w dzisiejszych czasach nikt żadnych traktatów które były podpisane kiedyś nie przestrzega gdyż na świecie wszystko się zmieniło dla przypomnienia Amerykanie podpisali że nie będą w kosmosu zbroić a co robią ,czy okrążanie Rosji nie jest złamaniem paktu o NATO a Ameryka jest w nim głównym doeadzacym mam na myśli że nie minęły powstawać nowe bazy NATO a co robią ?.widzę jakaś dziwna nagonka jest na kraje które nie podporządkowały się USA do nich należy Rosja oraz Chiny otega USA odchodzi do lamusa Chiny będą następna one będą zadzily światem czy to się nam.podoba czy nie .

  15. zLoad

    ODMAWIAM!

  16. Fanklub Daviena

    @podpięta: Co ma Redzikowo do INF? To ma: projektowane wyrzutnie VLS Mk.41, używane na okrętach m.in. do odpalania Tomahawków. Na lądzie zabrania ich art. IV traktatu INF - w przeciwieństwie do kłamcy Daviena radzę przeczytać INF. Zabrania on nie tylko rakiet ale i wyrzutni oraz infrastruktur pomocniczych do pocisków objętych INF. I jeszcze jedno: jeśli Iskander-M (w przeciwieństwie do Iskandera-K), ma zasięg ponad 500km, to... nie łamie INF. Dlatego, że wg tego traktatu Iskander-K nie jest pociskiem balistycznym (większość trajektorii lotu nie przebywa po trajektorii balistycznej) ani nie jest pociskiem samosterującym objętym traktatem (bo nie utrzymuje się w powietrzu dzięki nośnej sile aerodynamicznej). Tak traktat specjalnie skomponowały USA, by nie obejmował on broni hipersonicznej, bo liczyły, że prześcigną tu Rosjan i nie będą objęci traktatem. Teraz USA wpadło w dołek, które samo wykopało...

  17. ovr

    @ el Wystrzelone z okrętów na Morzu Kaspijskim z celami na terenie Syrii. artykuł: https://www.defence24.pl/rosja-atakuje-islamistow-z-morza-zaskakujace-zdolnosci-systemow-rakietowych-wideo

  18. Stirlitz

    @PiotrEl Czytanie rosyjskiej propagandy a potem jej przepisywanie w komentarzach nie świadczy najlepiej twojej wiarogodności. Rosja łamie wszelkie traktaty i umowy, które zawiera z prostej przyczyny: to nie jest państwo, to układ mafijny.

  19. Podbipięta

    A co ma Redzikowo do INF?

    1. Boczek

      Rosjanie ujeżdżają konika :wielozadaniowość: wyrzutni.

    2. Boczek

      Rosjanie ujeżdżają konika :wielozadaniowość: wyrzutni.

  20. PiotrEl

    Z wyrzutni zamontowanych w Rumunii można odpalić Tomahawki i żaden bełkot na tym forum tego nie zmieni.

  21. el

    Chyba tylko głupi wierzy, że deklarowany zasięg pocisków Iskander wynosi do 499km. Naprawdę trzeba być królem naiwniaków lub nie posiadać podstaw wiedzy w tym zakresie, by chociaż przez chwilę w to uwierzyć. Rosjanie mają wystarczającą ilość pocisków o zasięgu zdolnym pokryć cały obszar od Bugu po Portugalię. Zawsze mieli. Te deklaracje, traktaty - historia niczego nie nauczyła zachodnich państw. Traktat rozbrojeniowy: nie można posiadać pocisków balistycznych o zasięgu od 500 do 5500 km rozmieszczonych na stałych bądź ruchomych wyrzutniach na stałym lądzie. Śmiech jak w dobrym kabarecie. Postawią barkę na Wołdze z wyrzutnią i już wszystko jest zgodne z traktatem. Z resztą Rosjanie juz od kilku lat maja Iskandery w Kaliningradzie, na ruchomych wyrzutniach, z oznaczoną listą celów, gotowych do użycia w niecałe 2 godziny po zatwierdzeniu. Nie pamiętam kiedy dokładnie to było, ale taki pocisk manewrujący o - podobno- zasięgu do 499km został wystrzelony z rosyjskiej fregaty z Morza Śródziemnego i po pokonaniu ponad 2 tyś. kilometrów trafił precyzyjnie w cel. I dalej te "traktaty" są coś warte?

  22. Davien

    Funku i znowu kłamiesz . W Redzikowie USA mogłoby ustawic i 1000 wyrzutni VLS Mk-41( A nie ma ani jednej) i nie złamałoby żadnego traktatu, bo nie dotyczy on wyrzutni ale pocisków a nie dość że nie ma lądowych wersji Tomahawka to z VLS w Redzikowie i Rumuni mozna odpalać wyłacznie SM-3, no ale jak widać ....

  23. PiotrEl

    "Najprawdopodobniej" złamał.... USA na 100 złamało - bazą w Rumunii i przyszłą w Redzikowie.

    1. Boczek

      A może byś jednak przeczytał treść (to naprawdę 10 minut) traktatu INF i albo nas oświecisz, jaki ma to związek z Redzikowem i Deveselu, albo przestań zaśmiecać to forum niewykwalifikowanymi tekstami.

  24. desert

    odpowiedz nato powinna byc mocna i stanowcza.

  25. PiotrEl

    Jak na razie to USA wycofały się z umowy o obronie przeciwrakietowej, złamały umowę o likwidacji pewnych zapasów plutonu, o likwidacji bronii chemicznej oraz INF. Dodatkowo stworzyły wokół Rosji sieć laboratoriów zajmujących się badaniami nad bronią "B" - w zeszłym roku złapano Pentagon na kupnie w Rosji materiału genetycznego etnicznych rosjan ("ruskich") oraz narodów Kaukazu - dla porównania. No ale to takie drobiazgi są.....

Reklama