NATO nie planuje wysyłania wojsk do Libii

14 czerwca 2016, 13:16
Fot. NATO
Reklama

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował w poniedziałek 13 czerwca br., że nie planuje wysłania jednostek wojskowych do Libii.

W czasie konferencji prasowej Stoltenberg poinformował, że jest w ciągłym kontakcie z Rządem Zgody Narodowej GNA (Government of National Accord) i libijskim premierem Fayez Al-Sarraj. Szef Sojuszu podkreślił również, że nie zamierza kierować do Libii jakichkolwiek sił lądowych.

Jeżeli chodzi o Libię to kontynuujemy rozmowy z nowym Rządem Zgody Narodowej. Rozmawiałem z premierem Sarraj, który wyraził zainteresowanie wsparciem NATO i zastanawiamy się obecnie, jakiego rodzaju wsparcie możemy im udzielić. Nie rozpatrujemy żadnej walki czy obecności wojsk NATO, ale skupiamy się na tym, jak NATO może pomóc w tworzeniu instytucji, ponieważ Libijczycy potrzebują instytucji takich jak ministerstwa obrony, struktury dowodzenia i tak dalej. Tak by móc organizować swoją pracę i kontynuować wysiłki w celu ustabilizowania kraju i by walczyć z ISIL

Jen Stoltenberg

Stoltenberg wyraźnie przy tym zaznaczył, że udzielenie pomocy przez NATO będzie możliwe tylko po spełnieniu dwóch warunków. Po pierwsze musi zostać o to poproszony przez rząd libijski i po drugie musi to być część szerszego, międzynarodowego programu pomocy.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
magazynier
wtorek, 14 czerwca 2016, 22:42

Wysłanie zielonych ludzików do Libii to jedyne sensowne rozwiązanie.

Tweets Defence24