Przemysł Zbrojeniowy

Narew z opóźnieniem. MON: Nie zakończono analiz

System Narew zastąpi m.in. zestawy przeciwlotnicze Osa. Fot. plut. Patryk Cieliński.
System Narew zastąpi m.in. zestawy przeciwlotnicze Osa. Fot. plut. Patryk Cieliński.

Nadal trwają analizy w zakresie programu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew. Wcześniej przewidywano, że postępowanie na pozyskanie tego systemu rozpocznie się jeszcze w 2016 roku. Realizacja kluczowego programu jest więc opóźniona.

Jak poinformowało Defence24.pl Centrum Operacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej, faza analityczno-koncepcyjna w zakresie systemu obrony powietrznej Narew jeszcze się nie zakończyła. Wciąż trwa bowiem ocena występowania Podstawowego Interesu Bezpieczeństwa Państwa.

Prace związane z FAK dla NAREW nie zostały zakończone. Trwa ocena występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa (PIBP). Ostateczne rekomendacje dotyczące sposobu pozyskania zestawów tzn. czy będzie to praca rozwojowa, zakup, zakup z dostosowaniem, zawarte zostaną w Studium Wykonalności.

Centrum Operacyjne MON

Ocena PIBP ma istotne znaczenie dla późniejszego postępowania na zakup systemu oraz określenia zasad współpracy przemysłowej i transferu technologii. Jak na razie nie zdecydowano ostatecznie, czy zestaw Narew zostanie pozyskany w ramach pracy rozwojowej, zakupu, czy też zakupu z dostosowaniem.

Przeciwlotnicze zestawy rakietowe krótkiego zasięgu „Narew”. Planowane jest pozyskanie dziewiętnastu baterii. Do 30 września ubiegłego roku zostały opracowane zostały wstępne założenia techniczno-taktyczne i studium wykonalności. Obecnie trwa w ministerstwie proces oceny występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa. Planuje się, że do końca bieżącego roku to postępowanie będzie wszczęte.

Szef IU gen. bryg. dr Adam Duda

Postępowanie na pozyskanie systemu Narew zostało więc opóźnione. Jeszcze w lipcu ubiegłego roku ówczesny szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Adam Duda stwierdził w Sejmie, że przewiduje się rozpoczęcie odpowiedniej procedury w 2016 roku. Podobne informacje przekazał w sierpniu rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

Istotnym czynnikiem mającym wpływ na sposób pozyskania systemu NAREW będzie ocena występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa (PiBP). (…) Po zakończeniu procesu oceny PiBP planuje się wszczęcie postępowania, prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Pierwsze dostawy będą zależały od wyników negocjacji z Wykonawcą. Szacuje się, że powinno to nastąpić w ok. 3-4 lata od podpisania umowy.

rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz

Przedstawiciele MON wielokrotnie informowali wcześniej, że rolę lidera programu Narew ma objąć Polska Grupa Zbrojeniowa. Wskazywał na to między innymi Dyrektor Biura do spraw Umów Offsetowych Stanisław Butlak, podczas wrześniowego posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Do realizacji Narwi ma zostać wykorzystany transfer technologii w ramach programu Wisła.

Ciągle mamy na uwadze, czy przed oczami, program „Narew”, aby stworzyć Polskiej Grupie Zbrojeniowej zdolność do prowadzenia samodzielnego opracowania i bycia liderem w programie „Narew”.

Dyrektor Biura do spraw Umów Offsetowych Stanisław Butlak

Na razie jednak ocena występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa w programie Narew nie została zakończona, co może wpłynąć na przesunięcie czasu jego realizacji. Sam projekt ma kluczowe znaczenie dla polskiej obrony powietrznej. Zestawy Narew mają bowiem współdziałać z systemami Wisła, tworząc w ten sposób warstwową obronę. Mają być zdolne do zwalczania celów aerodynamicznych, a więc m.in. samolotów, śmigłowców, pocisków manewrujących i BSL.

Kub
Strzelanie zestawu przeciwlotniczego Kub. Fot. ppor. Mariusz Poniatowski, plut. Patryk Cieliński.

Jednym z zadań zestawów Narew będzie też ochrona zgrupowań Wojsk Lądowych. Zastąpią one w tej roli modernizowane systemy Kub i Osa, które obecnie nie spełniają wymogów pola walki. Pilne wprowadzenie na uzbrojenie Narwi jest o tyle istotne, że bez tego system Wisła i inne elementy obrony powietrznej nie będą mogły zostać w pełni optymalnie wykorzystane, zwłaszcza w wypadku zmasowanego ataku powietrznego.

Czytaj więcej: Rakietowe porozumienie PGZ i MBDA. "Narew, uzbrojenie śmigłowców, pojazdów, okrętów..." [Defence24.pl TV]

Narew ma charakteryzować się zdolnością do zwalczania celów na odległościach do 25 km, aczkolwiek nie jest wykluczone pozyskanie pocisków o zasięgu rzędu 40-50 km. Wśród potencjalnych oferentów wymienia się między innymi koncern MBDA z pociskami CAMM/CAMM-ER i MICA, niemiecki Diehl Defence i zestawy rodziny IRIS-T SL, norweski Kongsberg z systemem NASAMS. Swoje propozycje składały także MEADS, izraelski Rafael czy turecki Roketsan.

Proces wprowadzania systemu Narew będzie z pewnością rozłożony w czasie, zarówno z uwagi na koszt (szacowany na ponad 20 mld zł), jak i sam zakres (łącznie 19 baterii). Dlatego istotne jest szybkie rozpoczęcie jego realizacji. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.