Reklama

Geopolityka

Myśliwce RAF przechwyciły 17 rosyjskich samolotów

Fot. RAF
Fot. RAF

Brytyjskie myśliwce Typhoon, uczestniczące w operacji Baltic Air Policing, w ciągu ostatniego tygodnia sześć razy podrywały się z estońskiego lotniska w celu przechwycenia rosyjskich samolotów.

Jak informują brytyjskie siły powietrzne (Royal Air Force – RAF) w ciągu ostatniego tygodnia 17 razy rosyjskie samoloty pogwałciły przestrzeń powietrzną państw bałtyckich. Zgodnie z założeniem misji w momencie zagrożenia przestrzeni powietrznej państw objętych misją NATO, z lotniska natychmiast poderwane zostaną dwa dyżurne myśliwce, mające na celu rozpoznanie zagrożenia.

Obecnie odpowiedzialność za ochronę nieba nad państwami bałtyckimi przejęła Portugalia oraz Wielka Brytania. RAF do misji Baltic Air Policing wyznaczył cztery myśliwce Typhoon FGR.4 ze 140. Expeditionary Air Wing, stacjonujące w bazie sił powietrznych Ämari w Estonii. Natomiast portugalskie F-16 stacjonuje na litewskim lotnisku w Szawlach.

Czytaj także: Brytyjskie lotnictwo i marynarka na wschodniej flance NATO

Misję Baltic Air Policing NATO ustanowiło w 2004 r. dla realizacji obowiązującej w Sojuszu zasady niepodzielności bezpieczeństwa, która oznacza, że żadne państwo członkowskie nie musi polegać wyłącznie na własnych narodowych działaniach obronnych i zasobach ekonomicznych, aby przeciwstawić się zagrożeniom dla swojego bezpieczeństwa, może bowiem liczyć na pomoc państw Sojuszu.

Misję rozpoczęto w marcu 2004 r., jest ona wykonywana w trybie rotacyjnym. RAF bierze w niej udział już po raz czwarty, po raz trzeci zaś zadanie ochrony przestrzeni powietrznej republik bałtyckich realizują myśliwce Typhoon FGR.4. Po aneksji Krymu wzmocniono zakres operacji, i od tego czasu biorą w niej udział siły więcej, niż jednego państwa. W szczytowym okresie w misji brały udział cztery państwa w jednym czasie, myśliwce stacjonowały również w Malborku.

 

 

Reklama

Komentarze (9)

 1. 45

  Ludziska uprawiacie propagandę,tak pisano dawniej w ramach dyskredytowania komuny.ACz nigdy nie poniosła takich strat jakie im przypisujecie.Ten rusek jako zrodlo wart jest zero bo nie wykazuje jeńców.A jeńcy byli bo są fotki.Jeśli chodzi o czołgi straty były podobne wg amerykanskich szacunków w operacji berlińskiej ruscy stracili 800 czołgow.Dla porównania Podczas walk w Ardenach po 800 czołgow stracili Niemcy i Amerykanie.O zestrzeleniach niemieckich szkoda pisać na zach używaja słowa claim czyli roszczenie.To jest propaganda stworzona przez amerykę aby podnieśc morale niemiec.Kwatermistrzostwo US Army napisało bezpowrotne/zniszczone/Shermany w Europie Zach i Italii 4200szt.I po co budować mity.Straty Ruskie były większe ale wg danych USA.80% strat Niemcy ponieśli na wschodzie.Ludzie te dane są dostępne Amerykanskie Uczelnie Wojskowe publikują na necie prace analityczne swoich wykładowow i studentów.

  1. AWU

   Człowieku co ty wypisujesz?? Jeńcy? W latach 41-42 Niemcy w meldunkach często podawali liczbę jeńców sowieckich w hektarach. Rosjanie podają liczbę 5 750 tys. Czym nie lubią się chwalić to fakt iż niemal 1 mln z nich służyło potem w formacjach niemieckich. Straty w operacji berlińskiej to wg ROSYJSKICH zródeł to 1997 czołgów (dane dla 1 i 2-go Frontu Białoruskiego nie uwzględniając strat Koniewa).Liczba 800 dotyczy prawdopodobnie wozów zniszczonych podczas walk w samym Berlinie. Zestrzelenia to również rosyjski "claim" - przyznają się do straty 106 400 maszyn z czego 88 300 w walce (46000 myśliwców 17900 bombowców 23 600 "słynnych" Ił-2 oraz 18100 innych typów). Amerykanie podają liczbę 5180 Shermanów utraconych/spisanych na straty w Europie i Afryce Płn włącznie z utraconymi w wypadkach lub złomowanych po zakończeniu działań wojennych co stanowi 28% z 18 500 dostarczonych. Straty niemieckie na wschodzie dotyczyły wojsk lądowych. Ponad 87% strat lotnictwa i niemal wszystkie straty na morzu ponieśli w walce z Aliantami, a to lotnictwo w dużej mierze zadecydowało o przebiegu tej wojny. Nie chodzi tu tylko o niemiecki przemysł bombardowany 24/7 lecz również fakt iż ze względów głównie propagandowych i podtrzymania morale ludności cywilnej Hitler uparcie nie zgadzał się na przeniesienie choćby części z 15 tysięcy zabójczych dla czołgów dział Flak 8,8cm broniących Rzeszy na front wschodni.

 2. Mła

  Samolot lecący nad obszarem objętym międzynarodową kontrolą ruchu lotniczego nie objętym działaniami wojennymi ma obowiązek mieć włączony transponder. Jeżeli nie ma go włączonego należy z nim nawiązać łączność bo oczywiście może mieć ten transponder zepsuty. Jeżeli nie odpowiada na próby nawiązania łączności wysyła się myśliwce. Te po identyfikacji wizualnej na międzynarodowej częstotliwości próbują, nawiązać łączność. Jeżeli bez skutku (załoga tegoż samolotu może mieć wszystko zepsute co w przypadku rosyjskich samolotów jest wysoce prawdopodobne) puszcza się serię ostrzegawczą przed dziobem i daje sygnały do lądowania na wskazanym lotnisku. Czyli najbliższym lotnisku wojskowym NATO. Jeżeli samolot nie zastosuje się do poleceń należy przyjąć, że jest opanowany przez terrorystów i szuka najbliższych dwóch wierz i należy go zestrzelić chyba, że włączy transponder i odpowie na korespondencję radiową. No i jeszcze dodam, że pilot lecący w przestrzeni międzynarodowej musi szprechać po angielsku. To tak w skrócie i łopatologicznie dla tych co nie abla.

 3. F-22 shot down by Mig-29

  F-22 shot down by Mig-29 Leak photo showed US piloted F-22 "shot" down by a Malaysian piloted Mig-29 during the recent Exercise Cope Taufan in Malaysia. The photo showed the F-22 failed to radar jam the Mig and was releasing flares to avoid missile lock-on by the Mig-29, but was later nailed by cannon fire instead. It was reported the Mig was piloted by a Malaysian-Chinese pilot who claimed the F-22 was in ambush mode while going stealth (in passive mode) with no radar emission and using a F-15 to bait the Malaysian jets, but he could detect it with the new Russian radar installed last year. Photo was taken by helmet-cam from a F-15 which was trying to assist the F-22. It breaks off after the F-22 was nailed as another F-29 tried to radar lock him.

  1. F-35 shot down by Mig-21

   żeby tak jeszcze wiarygodne zródło ... ale rosyjskie media i tak się tym zachwycały!

  2. Davien

   Na zdjeciu masz F-22 i F-15 nie ma tam zadnego MiG-a 29 troche realizmu prosze.

 4. Roman

  Niestety te informacje o rzekomych "przechwyceniach" nad zatoką Fińską są bardzo bałamutne. Rosyjskie samoloty lecące do Kaliningradu, a startujące z lotnisk w guberni leningradzkiej przelatują nad wodami międzynarodowymi zatoki Fińskiej. Ich loty są w pełni kontrolowane przez wojskowe ale i cywilne stacje radiolokacyjne (jeśli mają włączone transpondery) znajdujące się w Estonii i Finlandii. Ze względu na szerokość wód zatoki Fińskiej w niektórych miejscach samoloty rosyjskie lecą w odległości nieraz 20-30 km od wód terytorialnych Estonii i Finlandii. To powoduje, że samoloty startujące z bazy w Amari są w stanie dolecieć do wolno lecących i niemanewrujących (bo nie ma gdzie) samolotów rosyjskich w ciągu dosłownie pojedynczych minut. I to nazywane jest szumnie przechwyceniem. Zastanawiające jest natomiast, że nie słychać aby Finowie podnosili w trybie alarmowym swoje F18 Hornet, mimo że widzą dokładnie to samo na ekranach swoich radiolokatorów co ich sąsiedzi po drugiej stronie wąskiej zatoki Fińskiej czyli lecące bardzo blisko swoich wód terytorialnych obce samoloty. Czyżby Finowie zachowywali nieco więcej tzw. zimnej krwi i nie ekscytowali się samolotami lecącymi stałymi, ustalonymi kursami i nie wykonującymi jakichkolwiek nietypowych manewrów w ciasnej międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad zatoką Fińską.

  1. AWU

   A może tak mniej RT TV i "Sputnika" bo bredzisz? http://europe.newsweek.com/russia-violates-finnish-airspace-sixth-time-year-330105 Zresztą dzięki prowokacjom wobec tradycyjnie neutralnych Finlandii i Szwecji obydwa kraje rozważają pełne członkostwo w NATO. "Geniusz" Putina doprowadził do sytuacji iż Rosja traktowana jest jako nieodpowiedzialne państwo zbójeckie przez każdy kraj basenu Morza Bałtyckiego (zresztą również Morza Czarnego).

  2. kapralek

   Nikt nie podrywa dyżurnej pary do przechwycenia samolotów lecących zgodnie z prawem, a prawo to nakłada obowiązek włączenia transpondera podczas poruszania się w cywilnych korytarzach powietrznych, a że Rosjanie przepisy mają gdzieś to i takie skutki

 5. mity i fakty

  mity i fakty ------ cytat - " Rosja zostanie starta z powierzchni ziemi przez resztę świata " - ilu ma realnych wrogów ,oprócz Polski i ameryki , kolejny cytat " Osłabianie Rosji? Przecież to jest słabeusz. Gospodarczo na pewno. Ruskim i ich klakierom wydaje się, że są pępkiem świata. Włączcie sobie amerykańską kablówkę. 300 kanałów i nic o Rosji. " , - akurat mieszkamy w Polsce i kablówki amerykańskiej na terenie - NIE MA ? i znów złota myśl - " Chiny nie są żadną potęgą gospodarczą. W ich przypadku działa efekt skali i tylko efekt skali." - chciała by Polska być tą skalą ? a najlepszy cytat od jednego znawcy - " Na Bliskim Wschodzie to się Rosja sama odcina popierając Asada z którym walczy większość państw arabskich. Jaka operacja USA na Ukrainie ?? - oraz jeszcze jeden cytat - " Jakby Rosja zaatakowałaby NATO bronią jadrową to by została zmieciona przez kontratak, nad którym nikt by się nie zastanawiał " - bez komentarza ? W NATO - ameryka , francja , anglia -posiada broń atomowa - dwa ostatnie tylko do obrony własnych ziem ? jeszcze cytat - motocyklisty " Jestem bardzo zadowolony z wszelkich prowokacji w wykonaniu rosyjskich sił zbrojnych " - oraz następna złota myśl " Rosja nie może sobie pozwolic bo nie miałby kto walczyc a dodatkowo tym razem to NATO nie ona ma przewagę ilości nie mówiac o jakości sprzętu " . - ot tak sobie . jakoś nasze kłopoty rozpoczęły się od naszego przyjęcia do nato ? i co z tego mamy - figę i wydatki ?

 6. AWU

  "Mongols" wlecieli w suwerenną przestrzeń powietrzną któregoś z państw bałtyckich czy też się do niej zbliżali? W pierwszym przypadku chyba tureckie rozwiązanie okazało się skuteczne? Jeśli kilka ostrzeżeń nie skutkuje jeden pocisk załatwi sprawę na dobre.

  1. UwA

   jeden pocisk a za 30 minut nie ma już air policing, bo wszystkie by zostały zestrzelone a lotniska zrównane z ziemią

  2. Podpułkownik Wareda

   AWU! 1/ "Mongols"? No, no, no! Internauto, Ty z pewnością jesteś arystokratą ducha! Trzy zdania, które zawarłeś w swoim wpisie mówią same za siebie. 2/ (...). "Jeśli kilka ostrzeżeń nie skutkuje, jeden pocisk załatwi sprawę na dobre". Dzięki Bogu, że Ty nie decydujesz o tym. Dzięki Bogu!

 7. yaro

  Rozumiem, że pogwałcenie przestrzeni powietrznej Państwa polega na wlocie obcego samolotu w jej przestrzeń powietrzną, bo jeśli było inaczej tzn. zbliżały się do niej ale były non stop w przestrzeni międzynarodowej to pogwałcenia nie było .... a to niedobrzy Rosjanie już nawet wlatują w przestrzeń NATO.

 8. X

  Rosyjskie samoloty naruszają europejska przestrzeń powietrzna, ale gdy na ich "powitanie" lecą myśliwce z NATO, to szybko uciekają, bo wiedzą że w konfrontacji z nimi, miały by niewielkie szanse. Fani rosyjskich maszyn pewnie się nie zgodzą, ale takie są fakty. Dobrym przykładem będzie zestrzelenie ruskiego SU 24 , przez turecki F 16. Ten incydent jeszcze bardziej obnaża stan rosyjskiej floty powietrznej. Jedynym obecnie nowoczesnym mysliwcem w szeregach Rosji, jest SU 35 flanker E, ale niewiele tych maszyn mają, a i tak w starciu z F 22/F 35 nie miały by żadnych szans. Rosjanie robią co mogą żeby się zmodernizować, ale do poziomu USA jeszcze bardzo daleka droga. Osobiście uważam, że Rosja nigdy nie dorówna USA, bo nie potrafi myśleć kapitalistycznie, i choćby z tego powodu, jest na przegranej pozycji, bo nic nie jest lepiej zarządzane od prywatnej firmy. Polacy pomału, też zaczynają to rozumieć, i myśleć nowocześnie, a to świetne "podloze" pod współpracę z zachodem a zwłaszcza USA.

  1. Riddler

   No dobra, ale wyznacznikiem niby czego jest to zestrzelenie przez myśliwca nieuzbrojonego samolotu myśliwsko-bombowego? Do tego po odpaleniu rakiety, od razu dał dyla w głąb terytorium Turcji. Od tego incydentu, żaden Turecki samolot już się tam nie zapuszcza, a ruscy owszem

  2. Buk

   tak naprawde to my uja wiemy jakim sprzętem dysponuje rosja... rosjanie nie chcą walki poprostu robią z nato idiotów... syberia jast wielkim poligonem do testowania sprzętu budowania fabryk (już naziści budowali podziemne fabryki i to nie dysponując az tak zaawansowanym górnictwem....) tylko idiota informuje potencjalnych wrogów jakim arsenałem się dysponuje... a nawet jak nie to ciekawe ile ten amełykański złom polata jak ruscy zapną tę swoją bańkę i uj z łącznością

  3. Widzisz i nie grzmisz

   Oczywiście że jakiś An czy Tu nie ma szans z myśliwcem, jakimkolwiek, zachodnim czy rosyjskim. Takie same szansę z myśliwcem ma amerykański boeing który uciekał w przestrzeń powietrzna Szwecji. Tylko czego to dowodzi? Że samolot transportowy czy zwiadowczy nie ma szans z myśliwcem? To wie każde dziecko i nie napina się z tego powodu.

 9. tak tylko...

  Jestem bardzo zadowolony z wszelkich prowokacji w wykonaniu rosyjskich sił zbrojnych. Każdy taki incydent, to woda na młyn naszej propagandy i kolejny przyczynek do wzmocnienia NATO w regionie, a przede wszystkim powód do podtrzymywania opinii, że Rosja to kraj nieobliczalny. Putin realizuje nasze strategiczne cele, ja bym nawet prosił o strącenie jednego z samolotów NATO. Sankcje będą podtrzymane wtedy do końca wieku! Brawo Putin! Brawo Rosja!

Reklama