Reklama

Geopolityka

MSZ Rosji dementuje zmianę stanowiska wobec konfliktu w Syrii

Ministrowie spraw zagranicznych Syrii (po lewej) Walid al-Muallim i Rosji Siergiej Ławrow - fot. http://syrianfreepress.files.wordpress.com
Ministrowie spraw zagranicznych Syrii (po lewej) Walid al-Muallim i Rosji Siergiej Ławrow - fot. http://syrianfreepress.files.wordpress.com

14 grudnia br. rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oficjalną notę, w której zdementowało jakoby wiceminister miał uznać coraz większe prawdopodobieństwo upadku prezydenta Syrii, co mogło oznaczać zmianę stanowiska Kremla wobec Damaszku.MSZ Federacji Rosyjskiej twierdzi, że słowa cytowane przez rosyjskie agencje prasowe, a następnie przez zagraniczne media, w których stwierdził, "że rebelianci zdobywają coraz więcej kontroli" i "że reżim al-Asada może upaść" zostały wyrwane z kontekstu i były one przytoczone przez Bogdanowa jako podsumowanie stanowiska rebeliantów, a nie stanowiska Rosji.

Tymczasem na słowa Bogdanowa zareagowały wcześniej Stany Zjednoczone i syryjska opozycja, które odnotowały, że Rosja wreszcie uznała fakty i wyraziły nadzieję, że przestanie popierać al-Asada, który według nich stracił wszelką legitymizację do sprawowania władzy nad Syryjczykami.

Całe zamieszanie może świadczyć o tym, że stosunki rosyjsko - syryjskie są bardzo delikatne i za kulisami prowadzone są negocjacje (z Syrią i innymi zainteresowanymi aktorami), których Kreml nie chce narazić na szwank. Warto wspomnieć, że dementi zostało wydane dopiero po 22 godzinach od publikacji ITAR-Tassu, a rosyjskie MSZ odmówiło wcześniej udzielenia wywiadu zachodnim agencjom prasowym.

Jeśli rzeczywiście słowa Michaiła Bogdanowa były wiernie i we właściwym kontekście przytoczone przez agencje, oznaczałoby to faux pas komplikujące relacje bilateralne z Damaszkiem, utrudniające dyplomatyczne rozwiązania konfliktu z jednej, i umacniające wizerunek i pozycję przetargową syryjskiej opozycji. A tego ostatniego, Kreml chce zdecydowanie uniknąć.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama