Reklama

MSPO

MSPO 2023: PCO z rozwiązaniami dającymi przewagę nad rosyjską armią

Stabilizowane głowice optoelektroniczne GOD-1 i GOC-1 na wieży KTO Rosomak
Stabilizowane głowice optoelektroniczne GOD-1 i GOC-1 na wieży KTO Rosomak
Autor. M.Dura

Spółka PCO S.A. prezentując na wystawie MSPO 2023 w Kielcach aż osiem nowych produktów po raz kolejny udowadnia, że jest czołowym, krajowym producentem zaawansowanego technicznie sprzętu optoelektronicznego, opartego na technologiach noktowizyjnych, termowizyjnych i laserowych. Sprzęt ten jest również wykorzystywany na wojnie w Ukrainie dając ukraińskim żołnierzom przewagę nad Rosjanami podczas działań nocnych.

Reklama

Artykuł sponsorowany, partner publikacji PCO S.A.

Reklama

Na każdym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach spółka PCO S.A. prezentowała zupełnie nowe produkty, które później były z powodzeniem wykorzystywane przez wojsko i inne służby mundurowe. Na tegorocznym MSPO takich nowości jest aż osiem, reprezentujących zarówno indywidualne, nagłowne wyposażenie (gogle), indywidualne systemy obserwacyjne („lornetki całodobowe" połączone z laserowym wskaźnikiem celu) jak i urządzenia montowane na broni osobistej.

Czytaj też

W grupie indywidualnego nagłownego wyposażenia nowością są gogle noktowizyjne z mikrowyświetlaczem GN-1MD (zgłoszone do tegorocznej nagrody Defender) oraz lotnicze gogle noktowizyjne PNL-3X. Oba te urządzenia są przeznaczone do prowadzenia obserwacji celów w warunkach nocnych.

Reklama
Gogle noktowizyjne z mikrowyświetlaczem – GN-1MD
Gogle noktowizyjne z mikrowyświetlaczem – GN-1MD
Autor. M.Dura

Gogle GN-1MD są całkowicie nową konstrukcją PCO S.A. Według producenta „powstały one jako odpowiedź na zapotrzebowanie na sprzęt zawierający w sobie elementy rozszerzonej rzeczywistości takie jak: azymut, pozycję GPS, możliwość wskazywania odległości oraz w niedalekiej przyszłości przesyłania danych do dowództwa wyższego rzędu". Zastosowano w nich m.in. wzmacniacz obrazu nowej generacji 5G z mikrowyświetlaczem (µDisplay) i ekranem informacji zaprojektowanym przez inżynierów PCO.

YouTube cover video

Dzięki wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni gogle GN-1MD można wykorzystywać także w warunkach zerowego oświetlenia (a więc w takich miejscach jak piwnice i schrony). Dodatkowo rozwiązanie to daje możliwość ręcznego sterowania wzmocnieniem wzmacniaczy obrazu oraz wyświetlania danych z kompasu w jednym z okularów. Z kolei gogle noktowizyjne PNL-3X są dwuocznym, optoelektronicznym przyrządem przeznaczonym do stosowania w śmigłowcach.

Lotnicze gogle noktowizyjne PNL-3X
Lotnicze gogle noktowizyjne PNL-3X
Autor. M.Dura

W grupie indywidualnych systemów obserwacyjnych nowościami na stanowisku wystawienniczym spółki PCO S.A. są wielofunkcyjne lornetki termowizyjne WOLT-1 i WOLT-2. W obu przypadkach mamy do czynienia z wielofunkcyjnym systemem obserwacyjnym, dającym żołnierzom możliwość prowadzenia dziennego i nocnego rozpoznania, monitoringu i obserwacji oraz definiowania celu w czasie rzeczywistym z obliczaniem jego współrzędnych.

Wielofunkcyjna lornetka termowizyjna WOLT-1
Wielofunkcyjna lornetka termowizyjna WOLT-1
Autor. M.Dura

Lornetka termowizyjna WOLT-1 składa się z pięciu głównych modułów: bezpośredniego kanału optycznego DVO, kamery termowizyjnej, dalmierza laserowego, cyfrowego kompasu magnetycznego i GPS. W przypadku lornetki WOLT-2 dołożony został szósty moduł zawierający kamerę dzienną CMOS.

Wielofunkcyjna lornetka termowizyjna WOLT-2 z dołożoną kamerą dzienną CMOS
Wielofunkcyjna lornetka termowizyjna WOLT-2 z dołożoną kamerą dzienną CMOS
Autor. M.Dura

Najwięcej nowości spółki PCO można zobaczyć w grupie urządzeń montowanych na broni osobistej. Na MSPO 2023 jest więc prezentowany noktowizor strzelecki z mikrowyświetlaczem PCS-20MD oraz termowizyjny celownik karabinu maszynowego TCKM-1. W tym drugim przypadku mamy w pełni cyfrowy system obserwacyjny: zarówno z kanałem dziennym (opartym na matrycy CMOS 1280×960 zapewniającej kolorowy obraz w jakości HD) jak i nocnym (opartym na niechłodzonym mikrobolometrze z matrycą 640 x 480 / 17 µm dostarczającej obraz w paśmie podczerwieni długofalowej LWIR).

Termowizyjny celownik karabinu maszynowego TCKM-1
Termowizyjny celownik karabinu maszynowego TCKM-1
Autor. M.Dura

Obraz z tych dwóch kanałów jest prezentowany strzelcowi na dużym wyświetlaczu Full HD 1920×1080 wyposażonym w osłonę przeciwsłoneczną poprawiającą widoczność. Całość jest zintegrowana z dalmierzem laserowym, z którego odczyty są pokazywane na wyświetlaczu, jak również wprowadzane do komputera balistycznego, poruszającego siatką celowniczą (zapewniając strzelcowi skorygowane rozwiązanie celowania). Dalmierz laserowy może być sterowany pilotem, co pozwala na jego obsługę bez zdejmowania rąk z systemu uzbrojenia.

Ogólny widok dla strzelca to 70 minut kątowych MOA \[przypomnijmy, że 1 MOA to wartość odpowiadająca kątowi, pod jakim odcinek o długości 1 cala/2,54 cm jest widziany z odległości 100 jardów/91,44 m\], podczas gdy czerwona kropka obejmuje 3 MOA. Poza obrazem wideo strzelec może wybrać opcję bezpośredniego widzenia w postaci dużego celownika kolimatorowego, jak również wyświetlacz w goglach, po jego podłączeniu do TCKM-1 (za pomocą kabla lub bezprzewodowo).

Celownik kolimatorowy CK-3 z zamontowanym za nim powiększalnikiem kolimatora PK-1
Celownik kolimatorowy CK-3 z zamontowanym za nim powiększalnikiem kolimatora PK-1
Autor. M.Dura

Kolejną nowością PCO na MSPO 2023 jest celownik kolimatorowy CK-3. Jest on wyposażony w źródło światła LED o dużej mocy, co pozwala na szybkie namierzenie celu przez strzelca. Pomimo tego układ zasilania gwarantuje ponad 50000 godzin pracy (przy ciągłym użyciu). Celownik ten może współdziałać z montowanym za nim powiększalnikiem kolimatora PK-1. Dzięki temu można uzyskać trzykrotne powiększenie, co pomaga strzelcowi w szybszym rozpoznawaniu celu, a więc daje mu zdolność do jego szybszego zaatakowania.

Nie tylko nowości

Produkty spółki PCO podczas XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego są prezentowane głównie na ekspozycji Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. na hali C. Można je jednak również znaleźć w innych miejscach: na sprzęcie wojskowym już wykorzystywanym w polskich siłach zbrojnych oraz na rozwiązaniach dopiero opracowywanych.

Czytaj też

W tych różnych miejscach można się zapoznać m.in. z: dzienno-nocnym systemem celowniczym karabinka szturmowego (w skład którego wchodzą: dzienny celownik modułowy DCM-1, nasadka – termowizyjna NT-2, nasadka noktowizyjna NN-1 oraz wskaźnik laserowy WL-1T), celownikiem termowizyjnym CTP-1 do PPZR Piorun, goglami noktowizyjnymi MU-3ADM, lotniczymi goglami noktowizyjnymi PNL-3M, lornetką termowizyjną NPL-1T, Modułowym Zestawem Noktowizyjnym MZN-1 i monokularem termowizyjnym MT-1.

Dzienno-nocny system celowniczy karabinka szturmowego z dziennym celownikiem modułowym DCM-1 i nasadką noktowizyjną NN-1.
Dzienno-nocny system celowniczy karabinka szturmowego z dziennym celownikiem modułowym DCM-1 i nasadką noktowizyjną NN-1.
Autor. M.Dura

Silnie reprezentowane są również produkty dedykowane na różne platformy i wozy bojowe. Wśród nich znajdują się m.in.: kamery termowizyjne: KMW-3 i KDN-1T, Zintegrowany Moduł Optoelektroniczny ZMO-1, System Samoosłony Pojazdu SSP-1 OBRA, System Obserwacji Dookólnej SOD-2, Moduł Wizyjny MWP-1 Pirat, Peryskopowy Celownik Termowizyjny PCT-72 oraz stabilizowane głowice optoelektroniczne GOS-1, GOC-1 i GOD-1.

Stabilizowana głowica optoelektroniczna GOD-1 IRIS zgłoszona do tegorocznego konkursu Defender
Stabilizowana głowica optoelektroniczna GOD-1 IRIS zgłoszona do tegorocznego konkursu Defender
Autor. M.Dura

Szczególnie szeroko jest reklamowana stabilizowana głowica optoelektroniczna GOD-1 IRIS, która została zgłoszona do tegorocznego konkursu Defender (w 2022 roku nagrodę tą otrzymała głowica GOS-1 AURORA). Jest ona o tyle interesująca, że wchodzi w skład zestawu głowic optoelektronicznych do Zdalnie Sterowanego Systemu Wieżowego 30 mm montowanego na kołowych transporterach opancerzonych Rosomak oraz bojowych wozach piechoty Borsuk.

Czytaj też

Głowica ta składa się ze zintegrowanego modułu optoelektronicznego (zawierającego chłodzoną kamerę termowizyjną w zakresie długofalowym 8-12 μm, zespół kamer telewizyjnych wyposażony w czujnik poziomu oświetlenia zewnętrznego, dalmierz laserowy) umieszczonego na stabilizowanej dwuosiowo platformie nośnej. System ten daje możliwość precyzyjnego śledzenia celu we współpracy z wideotrakerem.

Artykuł sponsorowany, partner publikacji PCO S.A.

Reklama

Komentarze

    Reklama