Siły zbrojne
MON: wyższe należności i dodatki zagraniczne
Resort obrony narodowej podwyższa należności i dodatki zagraniczne wypłacane żołnierzom i pracownikom wojska realizującym zadania poza granicami kraju. Kto może liczyć na te świadczenia i jaka jest skala podwyżek?
20 kwietnia minister Obrony Narodowej podpisał ważną zarówno dla żołnierzy jak i dla pracowników wojska decyzję w sprawie zwiększenia należności zagranicznej i dodatku zagranicznego, otrzymywanych przez żołnierzy zawodowych pełniących służbę poza granicami państwa i pracowników wojska zatrudnionych w jednostkach wojskowych wykonujących zadania poza granicami państwa.
Dokument opublikowano w dzienniku urzędowym MON pod pozycją nr 71. Decyzja nr 56/MON wchodzi w życie z dniem jej opublikowania tj. 22 kwietnia.
Kto może liczyć na wyższą należność/dodatek zagraniczny?
Podwyższenie należności zagranicznych i dodatków zagranicznych ucieszy z pewnością żołnierzy oraz pracowników wojska pełniących służbę i zatrudnionym w:
- Polskim Kontyngencie Wojskowym w misji RESOLUTE SUPPORT Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Islamskiej Republice Afganistanu;
- Polskim Kontyngencie Wojskowym w szkoleniowej misji wojskowej Unii Europejskiej w Republice Środkowoafrykańskiej;
- Polskim Kontyngencie Wojskowym w Republice Iraku, Jordańskim Królestwie Haszymidzkim, Państwie Katar oraz Państwie Kuwejt;
- Polskim Kontyngencie Wojskowym w Republice Libańskiej.
Jaka to kwota?
Należności zagraniczne oraz miesięczne stawki dodatków zagranicznych żołnierzy i pracowników wojska wzrastają o 70 procent najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego.
Dla porządku przypomnijmy, że aktualnie najniższe uposażenie zasadnicze żołnierza zawodowego wynosi 4 110 złotych brutto. Zatem nowa kwota należności lub dodatku zagranicznego wynosi 2 877 zł brutto.
Wyrównanie w PKW Liban
Warto dodać, że w przypadku żołnierzy oraz pracowników wojska PKW Liban postanowienia mają zastosowanie od 7 października 2019 roku. Zatem osoby te mogą liczyć na stosowne wyrównanie finansowe.
Kiedy obowiązuje należność zagraniczna?
Zwiększone stawki przysługują wyłącznie za czas wykonywania zdań na terytorium: Islamskiej Republiki Afganistanu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Republiki Iraku, Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego, Państwa Katar, Państwa Kuwejt oraz Republiki Libańskiej.
Warto zauważyć, że stawki należności i dodatków zagranicznych ostatni raz podnoszone były w 2016 roku. Jednocześnie moc traci obowiązujaca do tej pory decyzja szefa resortu obrony narodowej nr 276/MON z 8 września 2016 r.
44
Bardzo dziwi mnie ta nagła hojność ministra, bo ponoć grozi nam w kraju katastrofa finansowo - gospodarcza za miesiac lub dwa. Podwyżki robione na gwałt na całym froncie RON ... Czy to kupowanie przychylności wojska przez Psucie i Szczucie, czy chęć skłócenia wojska ze społeczeństem w najbliższej przyszłości ...
Misja
W przypadku Afganistanu nic się nie zmienia, było 70% i jest 70%. Także spokojnie z tą katastrofą...
karambol
Misje pokoju (typu NATO z biznesmenami nie tylko USA) szerzą równocześnie, może nie tylko, zło zło. Szczują miejscową ludność, są najeźdźcami. Ci miejscowi mordują i td. i jednak nie wprowadza to ww. pożytku czy usunięcia zniewolenia wszelakiego rodzaju. Sorry "Wineotu"
Terytorials
Kiedy podwyzki Nam Terytorialsom? Ciezko służymy Ojczyznie i Polakom w czasie pandemii!
Kali
Nic Wam się nie należy więcej, w końcu to Wasza służba i obowiązek.
marian
Fakt, że to służba, ale co do obowiązku, to jak na razie to formalnie obowiązek służby wojskowej mają tylko rezerwiści. TSW i zawodowcy mogą chyba w każdej chwili rzucić kwitem. A rezerwista wezwania wyrzucić do śmietnika raczej nie może.
Majster klepka
Widziały gały co brały. Dla pieniędzy się zgłaszałeś?
Afganczyk
Jeżeli ONZ płaci MON 180usd za dzien żołnierza 180x21x3.5 To kto tutaj zarabia?