Reklama

Siły zbrojne

MON po Dragonie: 100 tys. dodatkowych mundurów, 20 tys. hełmów i zmiany w systemie zaopatrzenia

Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl
Fot. Rafał Lesiecki/Defence24.pl

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz 3 listopada br. przyjął raport Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosława Miki na temat zakończonego 29.09.2017 r. ćwiczenia Dragon 17.

Jak informuje rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej ppłk Anna Pęzioł-Wójtowicz, uwzględniając wnioski płynące z ćwiczenia minister obrony narodowej podjął decyzje o:

1.       podporządkowaniu WSzW i WKU dyrektorowi Departamentu Kadr z jednoczesnym dostosowaniem ich działania do wniosków wynikających ze Strategicznego Przeglądu Obronnego;
2.       podpisaniu zamówienia na dostarczenie do końca bieżącego roku 100 tysięcy kompletów zimowych i letnich mundurów oraz odzieży ochronnej, a także ponad 20 tys. hełmów kewlarowych;
3.       natychmiastowej realizacji wniosków wynikających ze Strategicznego Przeglądu Obronnego w zakresie niezbędnych zmian systemu logistycznego i zaopatrzenia Sił Zbrojnych, tak aby wzmocnić i usprawnić struktury wykonawcze terytorialnego systemu zaopatrywania jednostek wojskowych.

Na początku listopada portal mpolska24 przekazał informacje o brakach w zaopatrzeniu rezerwistów i niedociągnięciach funkcjonowania systemu mobilizacyjnego podczas ćwiczeń Dragon-17.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (14)

  1. Patton

    No nareszcie ćwiczenia, które pokazały prawdę o polskiej armii. Inaczej niż za czasów PO, kiedy próbowano takie rzeczy ukrywać. Były czołgi, tylko bez amunicji. Było ponad 150 generałów, tylko bez szeregowych. Było 17.5mln zdolnych do noszenia broni, tylko 2mln sztuk broni, w tym połowa z okresu WWII. Teraz wyszło, że brakuje takich podstaw jak hełmy i mundury. Dobrą zmianą jest to, że wreszcie ktoś na to reaguje i od razu kupuje co potrzeba.

    1. Hip

      Fajnie komentować jakie bledy zarobili poprzednicy, ciekawe co będziesz pisał po obecnych, jak już wszystko będzie wiadome. Ale dopisz też co się udało krab,rak,kormoran. Obecni kupują mundury na już, samoloty VIP, autosana, stocznię Szczecin. Po za tym o generałach to też nie tak jak piszesz, bo zwolnili aby zatrudnić na ich stanowiska swoich, wiec jaka zmiana?

  2. MWlkP

    Wojsko zawodowe od roku nie ma wydawanych mundurów. Rezerwa i służba przygotowawcza dostawała bieliznę w kamuflażu pustynnym. Magazyny opustoszały że względu na tworzenie WOT i wydawanie im sortów mundurowych przeznaczonych dla żołnierzy zawodowych i żołnierzy NSR. To nie chodzi już o mityczne goratexy (dostałem 9 lat temu i dbam lepiej niż o garnitur bo pewnie do końca mojej służby już nigdy się nie doczekam nowego choć powinien być na 4 lata), ale wojsko już nawet mundurów letnich i zimowych nie dostaje, ani też bielizny. Niedługo będziemy łazić w podartych mundurach.

  3. wierny

    O czym oni piszą, proszę zobaczyć jak w JW nie wydają pzm dla żołnierzy zawodowych , wszystko dla OT a żołnierze nie dość że rok przepada a do tyłu nikt nie wydaje to jeszcze zaczynają chodzić ja ....... Brak słów, widok żołnierza w zużytych butach i mundurze.

  4. turpin

    Przypominam jeszcze o butach.

  5. Wojciech

    "do końca bieżącego roku 100 tysięcy kompletów zimowych i letnich mundurów oraz odzieży ochronnej, a także ponad 20 tys. hełmów kewlarowych;" Nie wygląda to na zwykłe zakupy. Raczej na przygotowania do mobilizacji.

    1. Infernoav

      Od dawna mówi się o kłopotach z umundurowaniem i starymi chełmami. To jest raczej dostosowanie.

  6. red

    Obiecanki cacanki. Ile przetargów już unieważnili do tej pory ? Zakładam, że nic nie kupią. Zwróćcie uwagę na zwrot "do końca bieżącego roku". 20 tys hełmów ? Do końca roku są niecała 2 miesiące ! Fikcja.

    1. Infernoav

      Zakup, nie oznacza, że producent dostarczy wszystko do końca roku. Nie ma takiego producenta na Ziemi, który dostarczyłby Ci taką ilość mundurów i innego ekwipunku w mniej niż rok. Jednak podpisanie kontraktu, wplata pierwszej transzy i rozpoczęcie produkcji to właśnie może być do końca tego roku

  7. Zawisza_Zielony

    Skora zamówienie jest teraz a sprzet ma być do końca roku tzn ze juz dawno zalega w magazynach państwowych spółek.

    1. PRS

      Jasne - pewnie w magazynach PKP i LOTu

  8. ewa

    Czyli rozumiem że nasi żołnierze są już uzbrojeni po zęby i brakuje im tylko hełmów i mundurów?. Super, brawo MON! tak tylko z ciekawości zapytam, a kiedy kupili granatniki przeciwpancerne?

    1. andrtew997

      Pytanie bardzo nie fair! Jak hełmy kewlarowe i mundury to chyba oczywista oczywistość , że jakieś tam granatniki- chociażby bardzo przeciwpancerne są zbędne!

  9. Harry

    "do końca bieżącego roku 100 tysięcy kompletów zimowych i letnich mundurów" Terminy są za krótkie. Czy ktoś się liczy z tym? Czy są myślący w tej kwestii?

    1. Bash

      Terminy za krótkie? Raczej standardowe, spory zapas mundurów firmy mają wyprodukowane.

    2. Tak jakoś

      Pieniądze wydane w tym roku zaliczkowo, dostawa w roku przyszłym?

  10. botswan

    To ministerstwo o tym wcześniej nie wiedziało?

    1. Boczek

      Wiedziało, ale nie wiedziało o ukrainizacji.

  11. Besy

    Jeden artykuł narzekający na wyposażenie osobiste żołnierzy rezerwy i w kilka dni reakcja monu, normalnie respekt jak nigdy.

    1. asdf

      Bo przez dwa lata tego nie widzieli.

    2. Pewny

      Dokładnie. Jestem pod dużym wrażeniem. Działanie, wskazanie problemów, projektowanie zmian, wdrażanie i cykl od nowa tak trzymać

    3. Zibi

      Może nie jeden, ale jest sygnał, weryfikacja i reakcja z poprawą, zaczyna to działać :). Czyżby zaczął działać jakiś system continuous improvement? Było by super.

  12. Bart

    myślę ze pomógł podpis pod fotografia - Ukrainizacja Wojska Polskiego

  13. kim1

    Można szybko zamawiać i kupować wyposażenie i uzbrojenie? Można. Tylko trzeba rzeczywiście chcieć. Teraz tak samo MON powinien podjąć decyzję o zakupie wr Homar, opl Wisła i fregat Adelajde lub nowych Iver Huitfeldt, śmigłowców ratowniczych AW10, szturmowych AH64. Proste? Bardzo proste.

  14. tyle

    Przydałaby się szersza analiza naszego systemu mobilizacji a także propozycje naprawy, bo chyba nie jest dobrze.

Reklama