Mniejsze tempo wzrostu chińskiego budżetu obronnego

5 marca 2017, 10:12
Fot. wikipedia
Reklama
Defence24
Defence24

Chiny poinformowały w sobotę, że w bieżącym roku zmniejszą tempo wzrostu swego budżetu wojskowego do około 7 proc., co będzie najniższym takim wskaźnikiem od 2010 roku. 

W ubiegłym roku w obliczu wychładzania się chińskiej gospodarki dynamika wzrostu wydatków wojskowych spadła do 7,6 proc., schodząc po raz pierwszy od 2010 roku do poziomu jednocyfrowego.

"To niewystarczające. Wielu ludzi w wojsku nie będzie z tego zadowolonych" - powiedziało Reuterowi źródło powiązane z chińskimi oficerami wyższej rangi.

Rzeczniczka chińskiego parlamentu Fu Ying, która poinformowała o tym wskaźniku wzrostu, zaznaczyła, że wydatki wojskowe pozostaną na niezmienionym od kilku lat poziomie około 1,3 proc. produktu krajowego brutto. Liczbowa kwota budżetu obronnego zostanie opublikowana w niedzielę, gdy rozpocznie się coroczna sesja Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, czyli pełniącego w znacznej mierze funkcje potakujące parlamentu Chin.

Jak się oczekuje, w swym wystąpieniu przed parlamentem premier Li Keqiang przedstawi prognozę wzrostu gospodarczego w przyszłym roku na poziomie około 6,5 proc., podczas gdy w roku bieżącym ma on wynieść od 6,5 do 7 proc.

Rozbudowa potencjału wojskowego Chin budzi zaniepokojenie w regionie ze względu na ich roszczenia terytorialne na morzach Wschodniochińskim i Południowochińskim oraz na deklarowanie ich suwerenności nad Tajwanem.

Czytaj też: USA zablokują dostęp Chin do kluczowych wysp?

Rzeczniczka Fu uznała obawy przed chińską ekspansją militarną za bezpodstawne. "Popatrzcie na ostatnią dekadę lub nawet wcześniej; na świecie było tyle konfliktów, nawet wojen, których skutkiem była wielka liczba ofiar w ludziach i znaczne straty materialne, tak wielu pozbawionych środków do życia i bezdomnych uchodźców. Które z nich wywołały Chiny?" - powiedziała.

Zdaniem dyplomatów ubiegłoroczny oficjalny chiński budżet wojskowy w kwocie 954,35 mld juanów (138,4 mld dolarów) najprawdopodobniej zaniża rzeczywistą wysokość wydatków wojskowych.

PAP - mini

 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
bender
niedziela, 5 marca 2017, 10:40

zgodnie z prognozami chinski model rozwoju po wyciagnieciu kraju z wielkiej biedy i zacofania nie moze dalej juz tak pedzic i bedzie tylko zwalnial...

Marek1
niedziela, 5 marca 2017, 13:10

Oczywiście, ze będzie zwalniał, bo forsowanie nadal 12-15% wzrostu gospodarczego zabiłoby ich gospodarkę. Pekin planuje osiągnąć stabilne 3-5% rozwoju i taki poziom utrzymać zmieniając jednocześnie strukturę chińskiej gospodarki nastawionej do niedawna na ogromny eksport, na znaczące zwiększanie udziału własnego rynku wewnętrznego w tworzeniu PKB. Szybko bogacący się Chińczycy masowo kupują chińskie towary, które jeszcze parę lat wstecz musiały być sprzedawane za granicą. Mądry ludzie rządzą tym krajem. Ludzie - uczcie sie j. chińskiego ;-))

jdfj
poniedziałek, 6 marca 2017, 08:55

Wystarczy przesunąć wydatki na budowę sztucznych wysp, lotnisk, satelitów, itp do sektora cywilnego i wskaźniki się zmieniają.

JAN 22
niedziela, 5 marca 2017, 12:42

Rzeczniczka Fu - " Popatrzcie na ostatnią dekadę lub nawet wcześniej; na świecie było tyle konfliktów, nawet wojen, których skutkiem była wielka liczba ofiar w ludziach i znaczne straty materialne, tak wielu pozbawionych środków do życia i bezdomnych uchodźców. Które z nich wywołały Chiny?" Trafna diagnoza pani rzecznik , spowolnienie jest aktualne w dobie osłabienia USA . Czy trzeba coś więcej dodać . I tak się liczą w regionie .

długodystansowiec
poniedziałek, 6 marca 2017, 00:56

Chiny: 1,3% pkb na armię USA: ponad 3% pkb na armię Kto pierwszy dostanie zadyszki w tym biegu? ;)

ppk
niedziela, 5 marca 2017, 12:33

A jednak 1,3 % PKB rozsądnie wydawane potrafi wystarczyć

Mat
niedziela, 5 marca 2017, 23:51

Może oficjalnie wydają 1,3%, ale szacunki mówią, ze rzeczywiście koło 1,9% PKB.

Tweets Defence24