Reklama

Technologie

Mjanma wybiera rosyjskie bezzałogowce i Pancyry

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Podczas niedawnej wizyty ministra obrony Siergieja Szojgu w tym kraju Mjanma zawarła umowę dotyczącą dostaw niesprecyzowanej liczby artyleryjsko-rakietowych zestawów przeciwlotniczych Pancyr-S1 oraz bezzałogowców taktycznych Orlan-10E. Umowa ma obejmować również dostawy stacji radiolokacyjnych nieujawnionego typu.

Jak podaje agencja Interfax dokumenty dotyczące kontraktu podpisał po stronie rosyjskiej wiceminister obrony FR Aleksander Fomin, który stwierdził - „Rosja dostarczyła już do Mjanmy samoloty MiG-29 i Jak-130, śmigłowce Mi-17 i Mi-24. W najbliższych latach możliwość dostaw innych modeli nowoczesnego sprzętu lotniczego, pojazdów opancerzonych i sprzętu obrony przeciwlotniczej Rosji. Rozważana jest też licencyjna produkcja”. Poinformował również, że zgodnie z planem, a więc w latach 2021-2022, zostaną do tego kraju dostarczone myśliwce Su-30SME. Sześć samolotów tego typu zamówiono w 2018 roku.

W ostatnich kilkunastu latach kraj nazywany kiedyś Birmą kupował w Rosji różnego typu nowoczesne uzbrojenie, w tym śmigłowce Mi-24 i Mi-35P, samoloty szkolno-bojowe Jak-130 i myśliwce MiG-29 oraz przeciwlotnicze systemy rakietowe S-125 Peczora-2M czy pojazdy opancerzone BRDM-2MS. Co ciekawe, kraj ten równocześnie zakupił a następnie uruchomił produkcję na ukraińskiej licencji pojazdów opancerzonych takich jak transportery BTR-3U, BTR-4E, MT-LB czy haubice samobieżne 2S1 Goździk.

Systemy bezzałogowe Orlan-10E mają uzupełnić flotę bezzałogowców taktycznych, zapewniając możliwość nie tylko wykrywania i rozpoznania oraz korygowania ognia artylerii, ale również naprowadzania uzbrojenia kierowanego dzięki zastosowanych w najnowszych wersjach systemu laserowym wskaźników celów.

Orlan-10 ma masę startową ok. 14 kg z czego 5 kg stanowi ładunek (systemy rozpoznawcze). System startuje z wyrzutni (rozkładanej lekkiej katapulty) i ląduje na spadochronie. Prędkość przelotowa mieści się w przedziale 90-150 km/h, przy maksymalnym pułapie 5 tys. m. Długość lotu maszyny określana jest na ok. 16 godzin (wg producenta jest to nawet 18 godzin) w promieniu około 100 km.

Zastosowani rakietowo-artyleryjskiego systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu Pancyr-S1 to przede wszystkim ochrona punktowa szczególnie ważnych celów oraz zgrupowań wojska w ruchu i na postoju. Bazujący na pojeździe KAMAZ w układzie 8x8 system posiada własne radiolokacyjne i optoelektroniczne systemy wykrywania oraz śledzenia, stanowiąc samodzielną jednostkę ogniową. Uzbrojenie stanowi 12 pocisków rakietowych 57E6-E o zasięgu do 20 km oraz dwie podwójne armaty automatyczne kalibru 30 mm.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze