Łukasiewicz – PIAP zwiększa obecność na rynkach zagranicznych

26 marca 2021, 12:59
strona arabska www PIAP 1
Fot. Łukasiewicz - PIAP
Reklama

Roboty mobilne opracowywane i produkowane przez Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP do tej pory trafiły do obiorców w 22 krajach. Pomimo tych niekwestionowanych sukcesów kierownictwo Instytutu podejmuje działania mające pozwolić na jeszcze lepsze dotarcie do potencjalnych klientów na zagranicznych rynkach.

Jednym z takich działań prowadzonych przez Łukasiewicz-PIAP jest uruchomienie wersji serwisu internetowego www.antyterroryzm.com w językach obcych. Poza angielskim, jest to arabski, francuski oraz hiszpański, co pozwala na zaprezentowanie oferty polskich robotów do zastosowań C-IED i rozpoznania bardzo szerokiemu spektrum odbiorców. Także materiały publikowane przez Łukasiewicz-PIAP w mediach społecznościowych są obecnie tworzone w wymienionych wersjach językowych.

Choć strony firmowe w języku angielskim czy francuskim wydają się być pewnym standardem, to warto zwrócić uwagę na bardzo ciekawe posunięcie ze strony marketingowców Łukasiewicz-PIAP w postaci stworzenia także wersji w języku hiszpańskim oraz arabskim. W tym drugim przypadku, o czym zresztą pisaliśmy na łamach Defence24.pl przy okazji imprez targowych jak IDEX 2021, czy Milipol Qatar 2021, jest to ze wszech miar słuszne działanie, dające możliwość dotarcia do dynamicznie rozwijającego się rynku.

image
Fot. Łukasiewicz - PIAP

Kraje Bliskiego wschodu tradycyjnie są wielkim importerem zagranicznego uzbrojenia, choć państwa regionu a w szczególności ZEA oraz Arabia Saudyjska nie chcą być zależne wyłącznie od zagranicznych dostawców. Rozpoczynają więc bardzo dynamiczną pracę nad rozwojem własnych zdolności przemysłu zbrojeniowego, co też stwarza możliwości dla kooperacji z zagranicznymi podmiotami.

Przypomnijmy także, że za roku w Katarze, po raz pierwszy na Bliskim Wschodzie, odbywać się będzie turniej finałowy mistrzostw świata w piłce nożnej. Jest to również jeden z powodów wielkich inwestycji w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego w tym regionie. Według przewidywań ekspertów rynek bezpieczeństwa wewnętrznego na Bliskim Wschodzie wzrośnie do 19,7 mld dolarów do końca 2022 r.

Kluczową przestrzenią dla debat o bliskowschodnim bezpieczeństwie (zarówno w klasycznym wojskowym wydaniu, ale też tym wewnętrznym) stają się kwestie związane z wyzwaniami, jakie niesie ze sobą zaawansowana technologia. Stąd wysoka presja, aby wspierać takie dziedziny jak robotyka, biometria, najnowsze systemy C5ISR, analityka Big Data, sprawy technologii 5G i sztucznej inteligencji AI.

image
Fot. Łukasiewicz - PIAP

Zarówno na Milipol Qatar jak i IDEX 2021 widać było szeroką ofertę systemów bezzałogowych, a bezzałogowe platformy lądowe są polską specjalnością, w której to liderem jest Łukasiewicz-PIAP. Wystarczy przypomnieć, że w Wojsku Polskim „służą” obecnie następujące roboty mobilne PIAP: Inspector, Expert, TRM, PIAP GRYF, IBIS, LRP "Balsa" i najnowszy RPP. Także polskie służby mundurowe: Policja, Straż Graniczna oraz Państwowa Straż Pożarna wykorzystują roboty Instytutu.

Z kolei w regionie Bliskiego Wschodu Instytut dostarczył roboty PIAP Scout do Arabii Saudyjskiej, PIAP Gryf do Libanu oraz TRM'y do Izraela i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Choć Łukasiewicz-PIAP skutecznie rywalizuje z producentami robotów na całym świecie, to jak widać na przykładzie opisanych działań promocyjnych, cały czas tworzone są narzędzia zwiększające przewagę konkurencyjną. Nawet najlepszy produkt „sam się nie sprzeda” i bez odpowiednich działań promocyjnych pozostanie on nie zauważony na rynku.

MM/JR

Reklama
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Reklama
Monkey
piątek, 26 marca 2021, 22:53

Nastepnej firmie życzę powodzenia. Co ciekawe, to także firma państwowa, ale niezwiązana chyba z PGZ.

akroyd
sobota, 27 marca 2021, 07:55

Firma państwowa nie udźwignie tematu. Jak zwykle zresztą. Jest na to wiele przykładów.

kibic
niedziela, 28 marca 2021, 20:56

Akurat PIAP radzi sobie od lat sześćdziesiatych XX wieku. Jest na to wiele przykładów. Dobrych przykładów.

a dul
piątek, 26 marca 2021, 20:26

takie roboty moga strzec instalacji naftowych np w Rafinerii Gdańskiej

Wojciech
piątek, 26 marca 2021, 18:50

"...bezzałogowe platformy lądowe są polską specjalnością...". Umarłem ze śmiechu, chyba nie widzieli THeMIS-a czy Type-X RCV że tylko o najbliższych wspomnę. Polska jak zwykle jest w czarnej ....

dziwne
piątek, 26 marca 2021, 15:22

Takie roboty powinny od dawna być nośnikami polskich rakiet GROM/Piorun, Warmat 2 i PPPK.

kj1981
sobota, 27 marca 2021, 05:04

Ta firma już opracowała (i skonstruowała "w realu") robota w podwójną wyrzutnią rakiet Grom/Piorun - są fotografie w internetach. MON na razie niezainteresowany, a przynajmniej zamówień brak.

Polak Mały
piątek, 26 marca 2021, 15:03

Całe szczęście, że firma nie należy do PGZ i dlatego dobrze funkcjonuje.

Marcyk
sobota, 27 marca 2021, 13:57

I bardzo dobrze że nie należy !!!

XDDD
piątek, 26 marca 2021, 20:58

Jeszcze nie należy.

yar
piątek, 26 marca 2021, 20:51

A Stalowa Wola należy do PGZ. I MESKO, należy. I wiele innych, które też dobrze funkcjonują. Więc nie pitol głupot i uprawiaj głupiej propagandy!

Monkey
sobota, 27 marca 2021, 00:26

yar: Nie ma co sie denerwować i pokrzykiwać na innych. To forum dyskusyjne a nie szlachecki sejmik. HSW i Mesko daja radę, ale czy można to samo powiedzieć o WZL1, WZL2, OBRUM-ie czy Bumarze? A to dużę przedsiębiorstwa, które raczej zyskównie przynoszą. Łucznik też mógłby dać radę lepiej, może jeszcze da. Zaczynaja co nieco nawet eksportować.

wert
sobota, 27 marca 2021, 11:44

Bumar też możesz wyłączyć. Tam zawsze był problem z zarządzaniem. Spadochroniarze z Stalowej Woli, teraz z Poznania robią porządek

Ecdis
piątek, 26 marca 2021, 20:00

i nie maja związków zawodowych z delegatami , którzy w PGZ upolityczniają każdą innowację,

kibic
piątek, 26 marca 2021, 18:31

HSW czy Mesko należą i też dobrze funkcjonują.

On
sobota, 27 marca 2021, 09:48

To są wyjątki dzięki którym PGZ jeszcze funkcjonuje

Janusz
piątek, 26 marca 2021, 16:59

To nie jest firma tylko instytut

Tweets Defence24