Reklama

Legislacja

Nie będzie zwiększenia budżetu Służby Wywiadu Wojskowego

Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Przyszłoroczny budżet Służby Wywiadu Wojskowego nie zostanie zwiększony o 11 mln zł, o co wnioskowała w październiku sejmowa komisja ds. służb specjalnych i jeden z posłów PiS. We wtorek komisja finansów publicznych odrzuciła tę propozycję. Poprawka nie będzie już głosowana przez Sejm.

O pomyśle zwiększenia budżetu SWW na 2019 r. Defence24.pl poinformowało jako pierwsze. Wywiad wojskowy jest jedyną służbą specjalną, której budżet w przyszłym roku ma się zmniejszyć. Na 2019 r. zaplanowano środki w wysokości 186,8 mln zł. W porównaniu z budżetem na 2018 r. to znacząca, prawie 30-proc. obniżka, bowiem w planie na ten rok na wydatki SWW przeznaczono 264 mln zł.

Trzeba jednak zauważyć, że obniżka dotyczy wydatków majątkowych, czyli związanych z prowadzonymi inwestycjami. Wydatki bieżące (a więc m.in. na wynagrodzenia) mają pozostać praktycznie bez zmian. Oznacza to, że w SWW zakończyły się jakieś inwestycje lub zakupy. Szczegóły nie są znane.

W październiku, gdy projekty przyszłorocznych budżetów służb specjalnych opiniowała speckomisja, została przygotowana poprawka, która zmierzała do zwiększenia środków na wywiad wojskowy o 11 mln zł. Posłowie z komisji ds. służb specjalnych przyjęli ją jednomyślnie. Pieniądze miały zostać przeznaczone na zwiększenie liczby etatów, sprzęt teleinformatyczny oraz inne wydatki bieżące.

Poprawka – jak się okazało we wtorek, gdy wszystkie propozycje zmian w projekcie ustawy budżetowej na 2019 r. głosowała sejmowa komisja finansów publicznych – była źle napisana, bowiem nieprecyzyjnie wskazywała źródło dodatkowych pieniędzy dla SWW. Zostało to jednak zawczasu naprawione. W zestawieniu proponowanych zmian była także inna, niemal identyczna poprawka złożona przez posła PiS Jarosława Krajewskiego. Chciał on zwiększenia budżetu SWW o tę samą kwotę – 11 mln zł, ale źródło pieniędzy wskazywał już bez błędów.

Mimo że jedna z poprawek została złożona przez posła partii, która w parlamencie ma większość, jego partyjni koledzy razem z opozycją zagłosowali przeciwko zwiększeniu budżetu SWW. Obie poprawki w tej sprawie uzyskały poparcie tylko jednego posła na 25 głosujących.

Przyczyniła się do tego negatywna opinia Ministerstwa Finansów. Resort nie wyjaśnił tego stanowiska (w ciągu pięciu godzin komisja przegłosowała ok. 440 poprawek, starano się więc nie przedłużać dyskusji). Można się jednak domyślać, że chodziło o fakt, że źródłem dodatkowych pieniędzy dla SWW miały być środki na współfinansowanie inwestycji z Unii Europejskiej. MF od lat konsekwentnie sprzeciwia się próbom pomniejszania rezerwy na ten cel w kolejnych budżetach.

Okoliczności sprawiły, że obie poprawki dotyczące SWW przepadły we wtorek bezpowrotnie, mimo że co do zasady sejmowe komisje nie rozstrzygają rozpatrywanych kwestii, lecz jedynie rekomendują całej izbie przyjęcie lub odrzucenie konkretnej poprawki. Jednak w przypadku poprawek, które nie uzyskały większości, konieczne jest ich powtórne zgłoszenie jako wniosków mniejszości. W takiej sytuacji byłby jeszcze czas na przekonywanie sejmowej większości przed ostatecznym głosowaniem.

Poprawek dotyczących SWW nie zgłoszono jednak jako wniosków mniejszości. Czas na to minął wraz z zakończeniem posiedzenia komisji finansów publicznych we wtorek. Siłą rzeczy speckomisja nie mogła się więc zebrać i podjąć decyzji. Nie zrobił tego również poseł Krajewski. Mimo że zasiada on nie tylko w speckomisji, ale i w komisji finansów publicznych, we wtorek nie był obecny na obradach.

Zwiększenie budżetu jednej z służb specjalnych podczas prac w Sejmie nie udaje się drugi rok z rzędu. Przebieg wydarzeń przed rokiem był niemal identyczny – komisja finansów zagłosowała przeciw propozycji speckomisji. Wtedy jednak chodziło nie o SWW, lecz o "cywilną" Agencję Wywiadu oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Żadna z przyjętych we wtorek poprawek nie dotyczyła budżetu obronnego. Jest to o tyle ważne, że obrona narodowa jest jedną z największych pozycji budżetu państwa. Co roku więc środki z tej "przegródki" są wskazywane przez posłów opozycji (niezależnie, która partia się w niej akurat znajduje) jako źródło finansowania dla innych przedsięwzięć. W tym roku takich poprawek było pięć (co ciekawe wszystkie zgłoszone przez PSL). Wszystkie zostały odrzucone przy wsparciu Ministerstwa Finansów. Wiceminister z tego resortu Tomasz Robaczyński przypomniał posłom, że przepisy nakazują, by planować wydatki obronne na poziomie 2 proc. PKB przewidywanego na dany rok. – Każde zmniejszenie tych środków będzie powodowało naruszenie ustawy – podkreślił.

Reklama

Komentarze (13)

 1. Kmieć

  Sww niedostanie tych pieniążków bo jest pilna potrzeba na łączników prezydenta.

 2. Marek1

  Bardzo dobrze - PO CO zwiększać budżet służb, które praktycznie NIE działają ?

 3. R14

  Żadna Partia nie zbuduje skutecznego wywiadu zewnętrznego bo ich percepcja czasowa jest ograniczona do 4 lat .

 4. kol

  dobrze, że poprzedni minister ON zwiększył budżet Żandarmerii obcinając wywiadowi. Brava!

 5. zły

  @Levi "duże firmy" przekazują 500 milionów zł rocznie na Polską Fundację Narodową, która zrealizowała bzdurną akcję bilbordową o sądach i kupiła biało czerwony jacht, który chyba nawet nie pływa. To nie jest kwestia braku pieniędzy tylko chęci bo na Rydzyka czy na załagodzenie sprawy z Kubicą 40 milionów znalazło się w jeden wieczór.

 6. Mossad zabronił

  Wywiad jest najważniejszy ...

 7. Levi

  A moze trzeba 'pogadac' z duzymi firmami o przekazaniu powiedzmy 20M na potrzeby SWW i SKW?

 8. R14

  A w Rosji zwiększają .......wiedzą że wywiad jest najtańszą formą walki. Mamy takie możliwości.............I TRADYCJE. ŻAL.

 9. tut

  Akurat na tą służbę to pieniędzy szczędzić się nie powinno....

 10. Willgraf

  no przecież zaczęli by interesować się Mossadem w Polsce

 11. ehhhhh

  Nie ma 11mln na Wywiad, a jest 100mln na Kubicę.

 12. zły

  SWW nie będzie miała zwiększonego budżetu o marne 11 milionów o tyle budżet kancelarii Sejmu i Senatu kolejny rok z rzędu będzie zwiększony łącznie o kilkadziesiąt milionów zł.

 13. ccc

  A My w ogóle coś takiego mamy ???

Reklama