Reklama

Legislacja

Rząd przyjął kierunki przebudowy i modernizacji Sił Zbrojnych

Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl
Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie „Szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na lata 2017-2026”. Dokument określa m.in. zadania dotyczące modernizacji Sił Zbrojnych, zobowiązania wynikające z umów międzynarodowych oraz kwestie związane ze zmianami lokalizacji jednostek wojskowych.

Uchwała stanowi podstawę do programowania rozwoju sił zbrojnych. Następnym krokiem będzie wydanie zarządzenia wdrażającego w życie programu rozwoju Sił Zbrojnych oraz planów pochodnych, w tym Planu Modernizacji Technicznej na lata 2017-2026. 

Przyjęty przez Radę Ministrów dokument określa kierunki modernizacji technicznej Wojska Polskiego dotyczące:

  • sprzętu rozpoznania i walki radioelektronicznej,
  • sprzętu dowodzenia i łączności,
  • wyposażenia systemu obrony powietrznej,
  • zestawów przeciwpancernych pocisków kierowanych,
  • kołowych transporterów opancerzonych,
  • średnich samolotów transportowych,
  • okrętów i sprzętu morskiego,
  • sprzętu elektronicznego,
  • czołgów.

Uchwała określa także kwestie związane m.in. z modernizacją systemów obronnych Sił Zbrojnych, zobowiązaniami, które wynikają z umów międzynarodowych, gromadzeniem i utrzymywaniem zapasów środków bojowych i materiałowych dla Sił Zbrojnych, szkoleniem, dyslokacją jednostek wojskowych i infrastruktury wojskowej oraz polityką kadrową.

Szczegółowe kierunki  przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na lata 2017-2026 są dokumentem opatrzonym klauzulą niejawności. W komunikacie MON wskazano jedynie listę priorytetów, w zasadzie zbieżną z zapisem art. 4 ust. 2 ustawy o przebudowie, modernizacji technicznej i finansowaniu Sił Zbrojnych, dotyczącym Programu Rozwoju Sił Zbrojnych i pozostającym w podobnym kształcie od przyjęcia ustawy w 2001 roku, z ograniczonymi zmianami. Niektóre obszary, jak m.in. sprzęt rozpoznania i walki elektronicznej, systemy przeciwpancerne czy wreszcie czołgi są zbieżne z rekomendacjami Strategicznego Przeglądu Obronnego (SPO).

Reklama
Reklama

Komentarze (44)

  1. opel

    Gdyby nie PRL to teraz mielibyśmy dywizje strzelców rowerowych uzbrojonych w łuki, siekiery i kosy. No ale jak widać MON pracuje pełna para by do tych super wypasionych rowerów dojść jak najszybciej. Brawo MON! BRAWO PROFESJONALIŚCI! i wam sie marzy wojna z Rosją i rozpoznanie bojem przez amatorów z WOT? za samo takie myślenie biorąc pod uwagę straty w ludności podczas ostatniej wojny kula w łeb!

    1. Blob

      Gdyby nie PRL nie mielibyśmy jakże proobronnego trendu na oryginalne ozdoby ogrodowe wz.55

  2. Courre de Moll

    W końcu jest, a raczej będzie podstawowy dokument planistyczny. Któraż to miesięcznica ustawowego terminu? Dlaczego PMT niejawny? Oby nie dlatego, że co niejawne, to trudniej krytykować, zaś łatwiej podciągnąć post factum pod \"plan\" to co się udało, a nie przyznać do tego, co nie udało.

    1. Nieździwiony

      Ma być nie jawny dla ruskich trolli. Jak chcą go mieć to szpiedzy lub TW muszą podziałać, albo np byli z WSI

    2. Courre de Moll

      Jasne, również niejawne dla totalnej opozycji, kodziarzy itd. Szkoda, że generalnie dla opinii publicznej też, tak przy okazji. Ciekawe że tego typu ogólne plany wcześniej zawsze były jawne, w cywilizowanych krajach zawsze są, bo na tym polega społeczna kontrola, że się rządzących rozlicza z realizacji ich zamierzeń.

    3. abdulgdur

      O ile pan Płaszczak nie ma podobnych zwyczajów do poprzednika, i w ramach archiwizacji dokumentu nie zlecił tłumaczenia na rosyjski i przesłania kserokopii do ambasady słusznie minionego bratniego narodu...

  3. Mk

    Moja propozycja jest taka żeby dać sobie spokój z poważnym komentowaniem takich wydarzeń. Wydarzenie nie jest poważne więc nie należy marnować czasu na analizy tegoż. Warto może jedynie pogratulować brawury kolegom posłom, bo kopiowanie dokumentów sprzed nastu lat i podawanie ich jako odgrzewany kotlet który przeleżał w zamrażarce piętnaście lat to zagranie pierwsza klasa, aż się ręce same składają do oklasków. Bardzo mi się podoba takie działanie, bo podobnie jak działania poprzedników jest to tylko pozorowanie działania, a wiec nikomu nic się nie stanie, za to jest jeszcze śmieszniej i weselej niż zwykle.

    1. dropik

      Sęk w tym że to nie posłowie - im można by wybaczyć. To rząd przyjął taki dokument, a to oznacza ze tam też nikt nie myśli. To co przeczytałem w z udostępnionego dokumentu jest niemal nie do uwierzenia. To jota w jotę dokument z ustawy z 2001 i to zrealizowanej bo i kto, i czołgi , samoloty transportowe, i Spike\'i każdy zobaczyć może w WP , a pozotałe punkty też choć to ciężej pokazać . To oznacza , że nikt się tam nie przejmuje tym co uchwala.

    2. skipper

      Czyli kręcenie się za własnym ogonem pod hasłem co robią dla Polski.Porażająca prawda .Oni nie dorośli do stołków na których tak chcą siedzieć Amatorszczyzna i pogarda dla tych co potrafią myśleć A co z geniuszem Piętą? .Pozdrawiam

  4. Piotr K.

    Kiedyś już rządził w Polsce taki jeden co nam cuda obiecywał. Miał na imię Edward i pochodził z okolic Sosnowca. W sumie to niegłupi był z niego facet ale jego wizje spłacaliśmy potem do końca 2012 roku. Czyżby teraz szykowała nam się powtórka tego samego seansu.

    1. Ed

      Za Gierka nasz dług wynosił ponad 20 miliardów, a dzisiaj zbliżamy się do biliona. Słaby Pan podał przykład.

    2. ZZZ

      Bilion złotych nasz oficjalny dług publiczny przekroczył dnia 10.01.2017 roku. Natomiast wg nowej statystyki europejskiej, uwzględniającej zobowiązania budżetu wobec emerytów i rencistów, dług publiczny wynosi około 6 bilionów złotych.

    3. Demokracja

      Prosze o podanie parytetu sily nabywczej tych 20mld w tamtym czasie i jak to sie ma do czasow dzisiejszych? Bądźmy poważni

  5. ZZZ

    Cytuję: Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie „Szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na lata 2017-2026”. Dokument określa m.in. zadania dotyczące modernizacji Sił Zbrojnych, zobowiązania wynikające z umów międzynarodowych oraz kwestie związane ze zmianami lokalizacji jednostek wojskowych...... Wspaniale :) A teraz pytanie za 100 punktów. Na podstawie jakiego dokumentu rząd polski przyjął wieloletnie zobowiązanie dotyczące realizacji programu Wisła?

  6. Leszek

    Jestem żołnierzem i co dymny jestem tak. Noszę głowę wysoko tak . Czy czuje się wyjątkowy nie bo martwię się o jutro martwię się o byt i służbę martwię się o to czy bende miał.gdzie służyć . Program programem pogania nie mamy butów patrząc na żołnierzy na apelu sprane mundury i koszulki ale stoją dumni i zwarci moja kompania ale boimy się o jutro . Mundury galowe za które mamy płacic dla czego się pytam panie premierzy czy ktoś z nami żołnierzami rozmawiał nie liczą się opinie generałów .Ale to nie oni walczą na pierwszej linii szkoda że nasze środowisko jest tak niszczone od lat 90,

    1. Nieździwiony

      Ciut lepsza składnia i jestem gotowy przyznać, że jesteś wojskowym. A jak oko przymknę to nawet wyjdzie z ciebie jakaś podruba Polaka

    2. ZZZ

      A mundurówka to na co poszła?

    3. zły

      To jest coś, wytykać składnię popełniając błędy ortograficzne.

  7. Jam

    Pierwszy raz od prawie 20-stu lat nie ma nic o \"wojskach wycieczkowych\". Wreszcie kierujemy istotne środki na obronę swojego kraju a nie ochronę jankeskich petrointeresów itp

    1. Kara

      Na razie to kierujemy nowe pisma do druku.

    2. -CB-

      Jakoś o tym że będziemy wycofywać kontyngenty też nie słyszałem.

    3. Courre de Moll

      Ochrona jankeskich interesów miała jednakże tę zaletę, że to było skonfrontowanie stanu naszego wojska z warunkami realnego konfliktu, nawet jeśli przeciwnik nie był \"pełnoskalowy\". Smutna prawda jest taka, że wojsko które w ogóle nie walczy jest gie warte, a te ekspedycje były zdecydowanie pozytywnym impulsem (choć w ograniczonym zakresie).

  8. Tabarttab

    Skąd ta niemoc w Polsce. Czy nie można jakoś przyspieszyć reformy inspektoratu uzbrojenia, jego likwidacji? Czy nie można przekazać tych kompetencji bardziej w stronę wojska tak aby było bardziej niezależne od polityków ? Generalnie twardy pancerz Ok, przeciwpancerne ok, obrona PL ok, ale nic z tego nie będzie bo przyjdą wybory i znów będą nowe koncepcje i tak w kółko Macieju.

  9. Grzyb

    Plan obejmuje modernizację KTO a nie BWP?! O co tu chodzi? I ani słowa o helikopterach. Konflikt w Dondasie udowodnił, że większe znaczenie ma artyleria ale do 2026 roku nie będziemy wymieniać śmigłowców w ogóle?

    1. Markonn

      Nie.

    2. j.i.jack

      spajki i wieże bezzałogowe do rośków

    3. Grzyb

      No tak, o tym nie pomyślałem. Ale i tak mnie martwi brak info na temat Borsuka. Produkcja miała ruszać za ok 3 lata czyli w 2021 a do 2026 to moglibyśmy wyprodukować ich z 250 szt najbidniej...

  10. qwerty

    Co z okretami podwodnymi?

    1. Myśliciel

      Są- w sklepie do sklejania

  11. an

    tylko niektóre obszary zbieżne z rekomendacjami SPO? czy pozostałe są rozbieżne? wtf?

    1. dropik

      reszta , a w zasadzie całość z ustawy z 2001. Wszystko zrealizowane.

  12. Dd

    Koszmar powrócił. Lepiej z tej Polski uciekać

    1. King

      To uciekaj jak najszybciej, i nie wracaj, skoro tak ci się tu nie podoba. Polecam Moskwę albo Berlin. Tam na pewno będziesz się czuł swojsko.

    2. PapaZulu

      A ty zostaniesz w Polsce ze swoją rodziną i gaciami opuszczonym do kolan.Zadziwiajaca postawa -za cenę bezpieczeństwa najblizszych chwalić nieudacznikow-zaiste zadziwiająca strategia godna stada lemingow. To co proponujesz to właśnie jest zle pojęty patriotyzm. Ale co tam...jakoś to będzie nie?

    3. Antydebil

      Każda władza w Polsce potrzebuje silnych i głupich. Zostan.Karierę zrobisz..

  13. Antydebil

    Znajac ich nieudolnosc to pisowcy już niewiele zrobią . A nowa ekipa wszystko wywroci do góry nogami i wyjdzie jak zwykle - czyli kupią trochę tego, trochę tamtego i wyprodukuja kolejne analizy

  14. cdcdc

    ano traktat niemiecko rosyjski dba o to by w PL nigdy nie było silnej Polskiej Armii

  15. Infernoav

    Brakuje wzmianki o BWP. Czyli BWP po 2026?

  16. dropik

    z tego co już zauważyli uważni obserwatorzy to cały ten \"plan\" pochodzi z ustawy z 2001 odnoszącej sie do lat 2001-2006. dokładnie Ctrl+C , Ctrl+V. Jak widać planowanie mamy w małym palcu. Ministry nie zauważyły , że samoloty transportowe już zostały kupione. To przerażające jak nisko upadamy....

    1. Strzelec

      Jeśli jest to samo oznacza to że w latach 2001-2006 nie udało się uwczesnemu rządowi zrealizować tych postanowień.

  17. Zyg

    Na razie to rządy pis doprowadziły do tego, że armia nie ma na mundury!

    1. br

      zyg czy Zygmund Paanie ja przez 15 lat na okrecie mialem 2 mundury polowe na 5 lat ustawowo ew. pralnia wojskowa tz smerfy zlote guziki pare lat minelo jak odeszlem a tu co 4..5 lat nowy wzor pogony na krawacie jak ruskie nie urazajac bratom slowiancom kasa idzie ktos kase zarabia

    2. Rex

      A przez 8 poprzednich lat miała?

    3. Strzelec

      No tak, przecież mundur galowy jest ważniejszy od systemu przeciw rakietowego...

  18. As

    Plan na tyle lat jest bardziej płynny niż woda

  19. teddy

    Czy KTOKOLWIEK wierzy w te ich bzdury ? Każda ekipa co jakiś czas ogłasza, jak to będzie armię modernizować a po cichu w garażach BWP\'y mówią \"no niemożliwe\"....

  20. Obserwator

    Znowu?

  21. Ogór

    Czyli bez Harpii?

    1. woit

      W 2001r. nikt nie słyszał o HARPII, a mili panowie na żywca skopiowali PMT metodą kopiuj wklej. Nie będzie moderki bo będziemy płacić każdy grosz USAmanom.

  22. Gts

    I znow sukces podnoszenia obronnosci medialnej. Niedlugo medale i premie kwartalne... jest za co przyznawac.

    1. dropik

      nagrody są co miesiąc. nie znasz się ;)

  23. PRS

    Przyjęty przez Radę Ministrów dokument określa kierunki modernizacji technicznej Wojska Polskiego dotyczące: 1.sprzętu rozpoznania i walki radioelektronicznej, 2.sprzętu dowodzenia i łączności, 3.wyposażenia systemu obrony powietrznej, 4.zestawów przeciwpancernych pocisków kierowanych, 5.kołowych transporterów opancerzonych, 6.średnich samolotów transportowych, 7.okrętów i sprzętu morskiego, 8.sprzętu elektronicznego, 9.czołgów. 1+2+3 =... 8. To takie ,,masło maślane\" Brak gąsienicowego BWP, artylerii (wszelakiej), nowego BOJOWEGO samolotu oraz oczywiście śmigłowców. Tyle i AŻ tyle.

    1. Gts

      Pisali ci juz ze ktos poszedl na latwozne i skopiowal plan 2001 - 2006?! Po co sie wysilac na wysokim stoleczku, zylka peknie, spadniesz i sie mocno potluczesz.

    2. Pawi

      Projekt kraba jest realizowany, więc po co umieszczać go w nowej perspektywie? A z tym gąsiennicowym bwp to też już nie przesadzajmy. Są baaaardzo drogie a przy naszej siatce dróg możemy obyć sie kto

  24. Helmuth von Arsz

    A jakas dyskusja z suwerenem była ? Bo kasa jest narodu a nie \"zontu\"

  25. werdi

    w tym sezonie modne są czołgi. Wcześniej drony Szoguna, Śmigłowce Antoniego, Zobaczymy co za dwa lata...

    1. Marek

      Czołgi akurat cały czas są modne, bo to jest bardzo pożyteczny, choć niewątpliwie drogi sprzęt. Szkoda tylko tylko, że po obiecującym początku, z owej mody wyszły jeno dwie transze Leopardów z modernizacją pierwszej transzy w toku.