Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina: zdobyto rosyjski system dowodzenia OPL

Stanowisko dowodzenia obrony powietrznej Barnaul-T 9S932-1
Stanowisko dowodzenia obrony powietrznej Barnaul-T 9S932-1
Autor. OSINTtechnical, Twitter

Kolejne dni rosyjskiej inwazji na Ukrainę ukazują jak wiele rodzajów ciężkiego sprzętu strona atakująca rzuciła do walk. Kolejne dni zapewnie przyniosą jeszcze wiele ciekawostek zważywszy na wycofywanie się części sił z północnej Ukrainy.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Samobieżny haubicomoździerz 2S34 Chosta kalibru 120mm to bardzo rzadki pojazd w siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Jest to już przynajmniej drugi egzemplarz zdobyty na Rosjanach od początku inwazji, zważywszy że ogólna liczba wyprodukowanych maszyn nie przekracza 50, każda tego typu zdobycz przyciąga uwage z racji na swoją unikalność.

Modernizacja polegała przede wszystkim na wymianie 122 mm haubicoarmaty 2A31 na automatyczny moździerz 2A80-1 120 mm. Jest to konstrukcja nazywana też często haubicomoździerzem, gdyż łączy w sobie konstrukcję typową dla haubicy wyposażonej w automat ładowniczy ale strzelającej z niegwintowanej lufy amunicją moździerzową.

Reklama

Czytaj też

System 2S34 Chosta posiada zmodyfikowaną wieżę i podwozie 2S1, ale został też wyposażony w znacznie nowocześniejszy system kierowania ogniem Malachit, co umożliwia zastosowanie kierowanej laserowo amunicji Kitołow-2M. Co ciekawe, 2S34 Chost może być zasilany zarówno specjalną amunicją opracowaną dla tego systemu artyleryjskiego jak też pociskami moździerzowymi kalibru 120 mm. Zasięg ognia z użyciem amunicji moździerzowej przekracza 7 km natomiast specjalne pociski pozwalają osiągnąć donośność 14 km.

Barnauł-T 9S932-1 to rosyjski wóz dowodzenia obroną przeciwlotniczą, zbudowany na zmodernizowanym podwoziu gąsiennicowego transportera opancerzonego MT-LB. Wózy tego typu skupiają różne elementy rosyjskiego systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu (SHORAD). Może być używany przez różne rodzaje sił zbrojnych, głównie wojska lądowe, co jest powodem, dla którego widzimy te systemy na terytorium Ukrainy.

Czytaj też

System jest wysoce zautomatyzowany i może współpracować z systemami kierowanych rakiet ziemia-powietrze Tor-M i 9K35 Strzała-10. W razie potrzeby może być również używany z 9K33-Osa lub przenośnymi systemami obrony przeciwlotniczej (MANPADS), 9K333 Verba.

Barnaul-T 9S932-1
Barnaul-T 9S932-1
Autor. OSINTtechnical, Twitter
Reklama

Komentarze (3)

 1. Prezes Polski

  Poziom beztroski ruskich w porzuceniu najtajniejszego nawet wyposażenia świadczy o tym, że morale tej armii sięga dna. To jest motłoch, może nie taki, jak ten , czerwca 1941, ale blisko. Dezercje, zabijanie własnych oficerów, grabieże, gwałty, tchórzostwo, panika przy niewielkiej aktywności nieprzyjaciela. To jest właśnie druga armia świata. Gdyby zetknęli się z US Army, nie byłoby czego zbierać.

 2. Holub

  Wywiady NATO niedługo będą widzieć więcej o rosyjskim sprzęcie niż sami Rosjanie ;)

  1. tommiss77

   Wiedza absolutnie zbędna bo cały ten złom zostanie na Ukrainie albo cyganie ukradną;)

 3. RadamelFalcao

  Ja się obawiam że Rosjanie jak przyjdą do nas to że sprzętem Chinskim już na wyposażeniu...

Reklama