Reklama

Wojna na Ukrainie

Szwedzkie pociski Hellfire i ciężkie karabiny dla Ukrainy

Robot 17
Szwedzka wyrzutnia i pocisk Robot 17.
Autor. Forsvarsmakte

„Opór, jaki stawia Ukraina, zasługuje na nasze wsparcie słowem i czynem” – mówi minister obrony Szwecji Peter Hultqvist, informując o planach wysłania Ukrainie rakiet „Robot 17”, czyli morskiej wersji przeciwpancernych pocisków kierowanych Hellfire. Wraz z nimi mają zostać przekazane ciężkie karabiny Automatgevär 90 kalibru 12,7 mm wraz z amunicją oraz granatniki.

Reklama

„Rząd proponuje, aby Szwecja wspomogła Ukrainę (pociskami - przyp.red.) Robot 17, Automatgevär 90 z amunicją, kolejnymi 5 tysiącami pocisków przeciwpancernych i dodatkowymi środkami finansowymi na fundusz, który NATO powołało na wsparcie ukraińskich sił zbrojnych" – stwierdził 2 czerwca minister obrony Szwecji Peter Hultqvist, dodając – „Pociski morskie to coś o co szczególnie prosi Ukraina. Robot 17 to bardzo wydajny system, który pomoże zwiększyć zdolność Ukrainy do odparcia nielegalnej, niesprowokowanej inwazji rosyjskiej."

Reklama
    Reklama

    Pod oznaczeniem Robot 17 czy też RB17 w szwedzkiej nomenklaturze kryje się specjalna wersja pocisku przeciwpancernego Hellfire, stworzona przez koncern Bofors na bazie AGM-114C. Pocisk jest dostosowany do zwalczania jednostek morskich i startuje z przenośnej, jednoprowadnicowej wyrzutni obsługiwanej przez dwóch żołnierzy. Broń ta powstała, aby umożliwić jej szybie dostarczenie i rozlokowanie na Szwedzkich wyspach, aby zwalczać jednostki morskie przeciwnika.

    Automatgevär 90
    Automatgevär 90
    Autor. Forsvarsmakten

    Automatgevär 90 to również egzotyczne oznaczenie dość znanej na świecie amerykańskiej broni, ciężkiego karabinu snajperskiego Barrett 82A1na amunicję 12,7x99mm. Pozwala on na zwalczanie celów z dużej odległości, sięgającej 1,5 km i może również skutecznie zwalczać pojazdy oraz innego typu sprzęt techniczny.

    Reklama
      Reklama

      Mowa była również o 5 tysiącach niesprecyzowanych pocisków przeciwpancernych. Może to być np. amunicja do granatników Carl Gustav lub jednorazowe granatniki AT4. Dodatkowo minister finansów Mikael Damberg poinformował, że rząd proponuje 578 mln koron na fundusz ukraińskiego banku centralnego mający na celu wsparcie sił zbrojnych kraju. Łączna wartość wsparcie wyniesie około 1 mld koron szwedzkich. Jest to część dodatkowego budżetu korygującego i jak twierdzi minister Hultqvist nie ma to wpływu na szwedzkie zdolności obronne.

      Reklama

      CBWP. Realna potrzeba czy kosztowna fanaberia? | Czołgiem!

      Reklama

      Komentarze (1)

      1. Chyżwar

        Szwedzi potrafię się znaleźć. Po 2014r. załatwili ruskim bana na powerpacki do Bumerangów, mimo, że sami stracili na tym kupę kasy.

        1. Rain Harper

          Nie wiedziałem. A rano jakiś francuski dziad mówił, że Polska nie dzieli że Skandynawski europejskich wartości.

        2. szczebelek

          Broni ciężkiej też raczej do tej pory nie przekazali, ale możliwe, że więcej zrobili niż Niemcy wysyłający "broń ciężką" do Ukrainy.

      Reklama