Reklama

Siły zbrojne

Południowokoreańska amunicja 155 mm dla Kanady w zamian za przekazaną Ukrainie?

Ukraińska haubica M777 należąca do 44.Samodzielnej Brygady Artylerii im. hetmana Daniła Apostoła
Ukraińska haubica M777 należąca do 44.Samodzielnej Brygady Artylerii im. hetmana Daniła Apostoła
Autor. Ministerstwo Obrony Ukrainy

Kanada dostarczyła na Ukrainę bardzo nowoczesne haubice 155 mm. Dodatkowo zgodnie z zapowiedzią kanadyjskiej minister obrony Anity Anand z 24 maja dostawa będzie obejmować również 20.000 nabojów artyleryjskich kalibru 155 mm. W związku tym kanadyjskie zapasy amunicji wyczerpią się albo spadną poniżej wymaganego poziomu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Rząd Kanady zapytał rząd Korei Południowej o możliwość zakupu 100.000 nabojów kalibru 155 mm. Jako, iż wyprodukowanie takiej liczby nabojów musi potrwać obecnie armia koreańska sprawdza swoje zapasy magazynowe. Jeśli okażą się one wystarczające to możliwe, że zostaną one przekazane do koreańskiej firmy Poongsan Corp. Firma ta będzie mogła wtedy szybko je wyeksportować do Kanady, dodatkowo po niższych kosztach. W ten sposób rząd Korei Południowej częściowo współfinansowałby pomoc dla Ukrainy. Kolejnym krokiem byłoby zamówienie przez armię koreańską 100.000 fabrycznie nowych nabojów 155 mm dla odbudowania swoich zapasów.

Haubica holowana kalibru 155 mm M777 jest bardzo nowoczesnym i najlżejszym rozwiązaniem tej klasy uzbrojenia. Została opracowana w Wielkiej Brytanii zgodnie w wymaganiami amerykańskiego postępowania na pozyskanie ultralekkiej haubicy. Waży ona zaledwie 3770 kg w porównaniu do 23723 kg samobieżnej amerykańskiej haubicy M109, również kalibru 155 mm.

Reklama
Ukraińska haubica M777 należąca do 44.Samodzielnej Brygady Artylerii im. hetmana Daniła Apostoła
Ukraińska haubica M777 należąca do 44.Samodzielnej Brygady Artylerii im. hetmana Daniła Apostoła
Autor. Ministerstwo Obrony Ukrainy

Przed wybuchem wojny na Ukrainie amerykańskie wojska lądowe dysponowały 518 haubicami M777, a amerykańska piechota morska kolejnymi 481 egzemplarzami. Haubicę M777 również eksploatuje Kanada (37 szt.), Australia (54 szt.) i Indie (41 szt.). Aby wesprzeć zdolności bojowe armii ukraińskiej rząd USA zdecydował się przekazać 90 takich haubic. Tą samą drogą poszedł rząd Australii (6 szt.) i właśnie Kanady (prawdopodobnie 4 szt.).

Czytaj też

Jeśli wspomniany plan natychmiastowej dostawy do Kanady amunicji 155 mm zostanie zrealizowany to Korea Południowa stanie się kolejnym krajem wspierającym, choć pośrednio, wzmocnienie potencjału bojowego Ukrainy. Już wcześniej południowokoreańskie wojsko dostarczyło Ukrainie pomocy w wysokości około 2,4 miliona dolarów w postaci nieśmiercionośnego wyposażenia wojskowego jak hełmy czy kamizelki kuloodporne.

Reklama

Komentarze (2)

 1. BadaczNetu

  Porównywanie M777 do M109 jest bez sensu. M777 jest następcą holowanej haubicy M198 która ważyła ponad 7t.

 2. Chyżwar

  Można zrobić tak, żeby przekazać i uzupełnić braki? Jak najbardziej można. Wystarczy chcieć. W ten sposób jest wilk syty i owca cała. Na dodatek Korea pośrednio włącza się w pomaganie Ukrainie. Swoją drogą ciekawe zapasy miała Kanada. Na ile dni poważnej wojny by jej wystarczyły? 3? 5? Państwa NATO. Szczególnie te w Europie, (nas to też dotyczy) powinny poważniej podchodzić do posiadania odpowiednich zapasów amunicji.

  1. xdx

   Można przekazać jak się ma zapasy. Nie oszukujmy się jeszcze przy „głupiej „ amunicji można coś więcej trzymać ale przy już np rakietach to prawie niemożliwe - olbrzymie koszty - no i resurs leci. Oprócz USA to chyba nikt nie robi. Oczywiście dobrze by było ale raczej nie dasz rady sprzedać wyborcą.

  2. Muchozol

   Masz w sumie rację. Przy 37 działach, przy szybkostrzelności 3/min. to w ciągu godziny zużyli by 6660 szt. amunicji, 20.000 nabojów to dla nich około 3 h ciągłego ognia. A gdzie tu mowa o 3-5 dniach walki?

  3. Valdore

   @Chyżwar, do Kanady to najpierw tzreba dopłynąć bo z doleceneim nawet cała WKS naraz miałaby spory problem, wiec po kiego im olbrzymie zapasy amunicji do dział?

Reklama