Reklama

Geopolityka

Biały Dom: nowy pakiet pomocy będzie zawierał m.in. system HIMARS, śmigłowce i radary.

HIMARS
Autor. Lockheed Martin

Dostarczymy Ukrainie bardziej zaawansowane systemy rakietowe i bardziej precyzyjną amunicję - zadeklarował prezydent USA Joe Biden w tekście opublikowanym na łamach „New York Timesa”. Jak zapowiedział Biały Dom, nowy pakiet pomocy wojskowej będzie opiewał na 700 mln dolarów i zawierał m.in. system artylerii rakietowej HIMARS, śmigłowce i radary. Ukraińcy mieli zobowiązać się do nieużywania rakiet do ataków na terytorium Rosji.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Działamy szybko, by wysyłać Ukrainie znaczącą ilość broni i amunicji, aby mogła ona walczyć na polu bitwy i być w najsilniejszej możliwej pozycji przy stole negocjacyjnym. Dlatego zdecydowałem, że dostarczymy Ukraińcom bardziej zaawansowane systemy rakietowe i amunicję, która umożliwi im bardziej precyzyjne uderzanie w kluczowe cele na polu bitwy na Ukrainie" - napisał prezydent na łamach dziennika.

Jak wyjaśnili podczas telefonicznej konferencji prasowej wysocy rangą przedstawiciele Białego Domu, chodzi o systemy artylerii rakietowej HIMARS wraz z rakietami o zasięgu ok. 80 km. Jeden z urzędników zaznaczył przy tym, że Ukraińcy dali USA gwarancję, że nie użyją nowych systemów do uderzenia na terytorium Rosji.

Reklama

Według Białego Domu nowy, jedenasty już pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy będzie wart łącznie 700 mln dol. i oprócz HIMARS będzie zawierał również m.in. radary obrony powietrznej, radary przeciwartyleryjskie, śmigłowce, amunicję oraz części do haubic M777, dodatkowe pociski przeciwpancerne Javelin i pojazdy opancerzone. Pakiet ma zostać szczegółowo zaprezentowany w środę.

Czytaj też

Czytaj też

W tekście w "NYT" Biden zapowiedział również, że nie będzie naciskał na Ukrainę, by czyniła ustępstwa na rzecz Rosji.

"Nie będę naciskał na ukraiński rząd - prywatnie ani publicznie - by czynił jakiekolwiek ustępstwa terytorialne. To byłoby niesłuszne i sprzeczne z ugruntowanymi zasadami" - napisał Biden.

Jak dodali urzędnicy Białego Domu, administracja jest zdania, że jeśli Rosja nie zapłaci wysokiej ceny za swoją agresję, mogłoby to zachęcić inne kraje do podbojów i podporządkowywania sobie innych krajów i w efekcie zniszczyć powojenny porządek.

Biden zapowiedział również, że będzie kontynuował wzmacnianie wschodniej flanki NATO. Dodał też, że mimo retorycznego "wymachiwania nuklearną szabelką" nie ma jak dotąd żadnych przesłanek mówiących o użyciu broni jądrowej przez Rosję. Przestrzegł jednocześnie, że taki ruch - "na jakąkolwiek skalę" - pociągnąłby za sobą "ciężkie konsekwencje".

"Władimir Putin nie spodziewał się tego stopnia zjednoczenia i siły naszej odpowiedzi. Mylił się. Jeśli oczekuje, że zachwiejemy się lub podzielimy w nadchodzących miesiącach, pomyli się równie mocno" - zakończył prezydent USA.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. Ramond

  a jak USA napada inne kraje to nie burzy porządku światowego? powinni zbombardować most na Krym, to ich terytorium. w sumie amerykanie dali im gwarancje bezpieczeństwa i ich nie dotrzymali to czemu ukraińcy mają dotrzymać swoich gwarancji

  1. Chyżwar

   Napadło cię USA? Jeśli tak, to chyba tylko w pijackim śnie. Przeczytaj sobie człowieku treść układu, o którym wspominasz i dopiero później pisz. Odrębną sprawą jest natomiast czy Ukraińcy mają moralne prawo ostrzeliwać z HIMARSów rosję. Otóż mają. Tak samo jak mają prawo ostrzeliwać ruskie bazy na Białorusi. Rosji zaś mają moralne prawo enbąć tak, żeby jej buty od tego spadły. Rzecz w tym, że nie mogą wykorzystać do tego HIMARSów, bo czy im się to podoba czy nie przetrwanie ich kraju zależy od dostaw z państw NATO. A najwięcej sprzętu dostają właśnie z USA.

 2. szczebelek

  To chyba jeden z najdroższych pakietów albo po prostu najdroższy do tej pory. Wcześniej to chyba ten z dwustoma M113 taki był. To przełomowy pakiet oprócz kolejnych transporterów ( to raczej będzie zbiór M113 od poszczególnych gwardii narodowych) , śmigłowców (Czechy w swoim imieniu wysłały) czy pocisków przeciwpancernych, "części do M777" ( inne rzeczy też były w częściach, więc napiszcie ile haubic można z nich złożyć) dołożyli system HIMARS skoro mają gwarancję, że nie użyją ich na terenie FR to mogli dostać te pociski do 150 km. Być może w kolejnym dolożą 50 sztuk swoich samobieżnych haubic, bo po przeliczeniu wyjdzie jakieś 100 sztuk.

  1. Valdore

   @szczebelek,haubic M777 to USajuz wysłąła ok setki wiec te części sa zwyczajnie do tych haubic, będą chcieli wysłąć to wysla kolejne kompletne haubice

 3. Jordan

  Jak się ma HIMARS do systemów MLRS Rosyjskich? Na papierze nie wygląda jakby to była rewolucja, podobny kaliber rakiet, podobny zasięg (wersja którą chce przekazać USA), pytam z czystej ciekawości? Są precyzyjniejsze? Na wiki, jest że Rosja ma setki podobnych systemów, na ile dostawa kilku HIMARSÓW może zrobić różnicę? I to w wersji z rakietami o zmniejszonym zasięgu?

  1. Chyżwar

   A to już zależy co oni do tych HIMARSów dostaną. Jest do tego amunicja precyzyjna. Jest z subamunicją kasetową. Ponadto na wiki stoi jak byk, że rosja ma "miliony" czołgów. No ma. Tylko co z tego, że ma skoro te czołgi niekoniecznie nadają się do użytku?

  2. VVV

   bm-27 zasieg do 50km, bm-30 zasieg do 70km. czas przeładowania wyrzutni bm-27 to 20min, bm-30 to 40min, czas przejscia w tryb bojowy z RECZNA nastawa wyrzutni bm-27 i bm-30 to ponad 15-20min. rozrzut bm-27/30 jest ogromny no chyba ze rosja korzysta z nielicznych kierowanych 300mm rakiet. 270a1/a2 i himars - GLMRS i ER GLMRS 227mm posiada zasięg 60-135km i wiele typów głowic. rakiety posiadaja naprowadzanie gps z CEP 5m a nie 50m jak bm-27/30 gdzie tylko 1/3 rakiet spada w okolicy celu. m270 i himars potrzebują okolo 3-5min do przescia w tryb bojowy z automatyczną nastawa wyrzutni z kabiny i odalenia salwy w tym w równce cele na tym samym kierunku. czas przeładowania to niecale 5-10min. realnie himars/m270 moze oddac 4-5 salw na godzinę i trafić w cel pojedyncza rakieta oraz oddac salve 6-12 rakiet na 50-80km porazajac kilka celow jenoczesnie w roznej lokalizacji ale tym samym kierunku salwy

  3. szczebelek

   Kolega VVV udowodnił, że Himars jest lepszą bronią niż te odpowiedniki z mordoru.

 4. Tchibo76

  Jakie śmigłowce ?

  1. Sky

   w środę podadzą liste czyli najpewniej dzisiaj 1go czerwca. ok?

  2. VVV

   mi-24/35 z czech i moze jeszcze jakies inne transportowe albo bojowe z hellfire 2. KIOVA raczej juz nie maja

 5. Chyżwar

  Przypuszczałem, że nie dostaną HIMARSów. Pomyliłem się. I bardzo dobrze, że się pomyliłem. Jak one dojadą komuś na Ukrainie zrobi się oczień tiopło. No i Biden dobrze gada. Francuskie pieprzenie, że Ukraina ma iść na ustępstwa terytorialne coby putin zachował twarz jest zwyczajnie śmieszne. Inna sprawa, że jeśli Ukraińcom uda się odzyskać co utracili w 2014r. to będą mieli ogromny problem. Tamtejsza ludność żyła w stanie ciągłej wojny. Przestępczość kwitnie. Mieszkańcy tych niby republik nienawidzą Ukraińców i chyba też ruskich. Podczas tej wojny dopuszczali się przeróżnych bestialstw na ukraińskiej ludności cywilnej a kiedy przypomnę sobie niesławnego "motorolę" nie dziwi mnie to nic a nic. Socjalizować tego towarzystwa się chyba nie da. Na dodatek ruscy zalali tam kopalnie, zniszczyli przemysł i zrobili sobie w tych republikach składowisko zużytego paliwa jądrowego.

  1. Sky

   HIMARS M142 rozni sie od MLR M270 podwoziem i liczba prowadnic.. ATCMS nie dostaną, a szkoda..

  2. zenek12

   Spokojnie, nieoficjalnie Ukraina też pewnie niekoniecznie chce te upadłe republiki. Gorzej z Krymem dzięki któremu Rosjanie będą mogli ciągle dźgać Ukrainę na Morzu Czarnym oraz zablokować dostęp do złóż ropy i gazu na południu od Krymu ale i w okolicach Odessy jak i również całkowicie zablokować Morze Azowskie. No ale tam ludność murem za Rosją.

Reklama