Reklama

Wojna na Ukrainie

ISW: Ukraina przejmuje inicjatywę strategiczną, dzięki ofensywie na południu

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/ Facebook

Ukraina prawdopodobnie przejmuje inicjatywę strategiczną, kontrofensywami zmusza Rosję do przerzucania wojsk i po raz pierwszy zaczyna aktywnie kształtować przebieg wojny – ocenia w nowym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

Coraz więcej sił rosyjskich przekierowywanych jest na południe Ukrainy i wydaje się, że Rosja porzuciła obecnie wysiłki na rzecz zdobycia Słowiańska i Siewierska w obwodzie donieckim. Rosja przerzuca również sprzęt, w tym artyleryjski i lotniczy, z innych części Ukrainy na okupowany Krym – podkreśla ISW.

Czytaj też

W raporcie podkreślono, że rosyjskie wojska wcześniej wstrzymały ofensywę na Charków, bo ich priorytetem stało się zdobycie obwodu ługańskiego. Wówczas zrobiły to z własnej inicjatywy, odpowiadając na zmianę priorytetów ich dowódców. Obecnie najwyraźniej odpowiadają natomiast na zagrożenie ukraińską kontrofensywą w obwodzie chersońskim i nie działają zgodnie z własnym planem – zaznacza amerykański think tank.

Reklama

Nawet gdy siły ukraińskie udaremniły rosyjski plan zdobycia Kijowa na początku inwazji, Rosjanie mogli sami zdecydować o koncentracji wojsk na wschodzie Ukrainy. Teraz jednak wydaje się, że przygotowania do ukraińskiej kontrofensywy w obwodzie chersońskim w połączeniu z „dramatycznym osłabieniem sił rosyjskich" po raz pierwszy pozwalają Ukrainie zacząć aktywnie kształtować przebieg wojny – ocenia ISW.

Czytaj też

Jeśli Ukraina będzie w stanie mocno naciskać w okolicach Iziumu w obwodzie charkowskim, jednocześnie rozwijając kontrofensywę w obwodzie chersońskim, Rosjanie staną przed bardzo trudnymi wyborami. Będą musieli porzucić wysunięte na zachód pozycje wokół Iziumu, by chronić swoje lądowe linie komunikacji, albo przerzucić na ten obszar więcej wojska z innych obszarów frontu, co z kolei narazi ich pozycje w tych miejscach – twierdzi think tank.

W raporcie zaznaczono, że siły ukraińskie przeprowadziły szereg lokalnych kontrataków między Iziumem a Słowiańskiem, odzyskując pozycje w szeregu miejscowości. Rosjanie próbowali natomiast podejść na północny zachód od Iziumu, kontynuowali ataki lądowe w okolicach Bachmutu i przeprowadzili ograniczony atak lądowy w pobliżu miasta Donieck.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Extern.

    Nie sądzę żeby przynajmniej na razie było to jakieś wielkie przejmowanie inicjatywy, Plan maksimum Ukraińców jest pewno taki aby na tym etapie wojny jeszcze zdążyć odbić Chersoń. A i Rosjanie wiedzą że ten ich przyczółek za Dnieprem jest nie do obrony skoro Ukraińcy dostali trochę dobrej artylerii, bo ich na linii rzeki Ukraińcy odetną od dostaw (odstrzelą im artylerią ogon logistyczny) i będzie pozamiatane. Wątpię więc aby Rosjanie za linię Dniepru wysłali na zmarnowanie jakieś bardziej znaczące siły.. A i Ukraińcy dalej niż za rzekę raczej nie pójdą bo wtedy oni by byli w podobnej sytuacji.

Reklama