Reklama

Polityka obronna

Macedonia Północna dostarcza Ukrainie samoloty szturmowe?

Su-25 Sił Powietrznych Ukrainy
Su-25 Sił Powietrznych Ukrainy
Autor. MON Ukrainy (CC BY-SA 4.0)

Macedonia Północna w ostatnim czasie dość mocno zaznaczyła chęć swojej pomocy Ukrainie, darowując jej swoje wszystkie czołgi T-72A w liczbie 30-31 wozów. Według tamtejszych mediów, w tym portalu MKD, które cytuje Eurasia Times, poza nimi na Ukrainę mają trafić także samoloty szturmowe Su-25, znajdujące się w rezerwie sprzętowej Macedonii Północnej od wielu lat.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Macedonia Północna co prawda posiada 4 egzemplarze samolotów szturmowych Su-25, jednak są one od roku 2004 w rezerwie. Budzi to wątpliwości w kwestii sprawności tych maszyn, które raczej mogą się stać bardziej źródłem części zamiennych niż maszynami bojowymi. Oczywiście, może tak się stać, że już na miejscu maszyny te zostaną przywrócone do sprawności. W ostatnim czasie maszyny tego typu są bardzo aktywne w atakowaniu rosyjskich pozycji za pomocą bardzo wielu rodzajów uzbrojenia, zatem pozyskanie dodatkowych maszyn/części jest bardzo ważne dla ukraińskich lotników, co jeszcze bardziej podkreśla wartość pomocy.

Samoloty szturmowe Su-25, jak i bombowce frontowe Su-24M, ze względu na wysokie nasycenie środków przeciwlotniczych krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu mają mieć jedne z najwyższych procentowych strat w przypadku samolotów bojowych używanych przez Ukraińców. Jednocześnie podobna sytuacja ma miejsce z rosyjskimi Su-25, które często spadają zestrzelone przez pociski wystrzelone z naramiennych wyrzutni takich, jak FIM-92 Stinger czy PPZR Piorun.

Reklama

Czytaj też

Su-25 to samolot szturmowy, przeznaczony do bezpośredniego wsparcia wojsk lądowych. Jest napędzany dwoma silnikami odrzutowymi umieszczony w kadłubie i wyposażony w długie skrzydła o niewielkim skosie. Pod nimi przenosić może łącznie ponad 4,3 t uzbrojenia, które obejmuje przede wszystkim bomby i niekierowane rakiety różnych typów. Bardziej zaawansowane uzbrojenie, to pociski powietrze-ziemia Ch-29 i Ch-25MŁ oraz powietrze-powietrze R-60 i R-73. Stałe uzbrojenie stanowi dwulufowe działko GSz-30-2 kal. 30 mm o szybkostrzelności 3000 strz/min z zapasem 250 nabojów, które znajduje się w dolnej części kadłuba po lewej stronie.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Adam S.

    Warto wspomnieć, że Macedonia Północna dostała te samoloty właśnie od Ukrainy, w krytycznym dla niej czasie zagrożenia zarówno ze strony Serbii, jak i albańskiej mniejszosci: przy bierności Unii Europejskiej, spowodowanej sprzeciwem Grecji. Karma wraca.

Reklama