Reklama

Wojna na Ukrainie

Bayraktar dla Ukrainy wylądował na Litwie

Bayraktar TB2 Vanagas
Bayraktar TB2 "Vanagas" podczas prezentacji na lotnisku Szawle.
Autor. Lithuania MoD

Ufundowany przez Litwinów bezzałogowiec Bayraktar TB2 o noszący nazwę własną „Vanagas” wylądował w bazie lotniczej Szawle. Maszyna zostanie, wraz z zakupioną do niej amunicją, przetransportowana do Ukrainy drogą lądową.

Reklama

Maszyna rozpoznawczo-uderzeniowa produkcji tureckiej została przetransportowana do bazy lotniczej w Szawlach na pokładzie litewskiego samolotu transportowego C-27J Spartan. Informacje na ten temat udostępniło 4 lipca ministerstwo obrony Litwy, które zawarło umowę z producentem Bayraktarów TB2 w kwestii ich dostawy.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Litewskie ministerstwo obrony porozumiało się z turecką instytucją odpowiedzialną za sprzedaż sprzętu wojskowego oraz producentem maszyn, spółką Baykar Makina w związku ze zbiórką, jaką zorganizował w internecie Litwin, Andrews Tapinas, aby wesprzeć Ukraińców w walce z rosyjska agresją. Łącznie zebrano prawie 6 mln euro, jednak producent zdecydował się przekazać maszynę bojową za darmo. Za około 1,5 mln euro ze zbiórki zakupiono uzbrojenie dla bezzałogowca a resztę przekazano na cele humanitarne.

„Litewski" Bayraktar TB2 otrzymał imię Vanagas czyli Jastrząb i stosowne logo, w którym jedno skrzydło drapieżnika ma barwy flagi litewskiej a drugie ukraińskiej. Do transportu skrzydła zostały zdemontowane, aby płatowiec zmieścił się w ładowni samolotu. Odrębnie transportowane są skrzydła i uzbrojenie. Najprawdopodobniej bezzałogowiec wraz z uzbrojeniem trafi do Ukrainy drogą lądową przez Polskę.

Ukraińskie siły zbrojne posiadały przed wojną na ponad 20 bezzałogowców Bayraktar TB2. Kolejnych 16 zostało dostarczonych już podczas trwania konfliktu na mocy zamówienia ze stycznia.

Taktyczny bezzałogowiec Bayraktar TB2 ma maksymalną masę startową 650 kg i rozpiętość skrzydeł 12 metrów. Pułap operacyjny do 6750 metrów i promień operacyjny 150 km od stanowiska kierowania zapewniają szerokie możliwości użycia operacyjnego. Prędkość przelotowa maszyny to 130 km/h a maksymalna ponad 220 km/h. Napęd stanowi pojedynczy silnik tłokowy Rotax 912 o mocy 100 KM ze śmigłem pchającym.

Czytaj też

Ogromnym atutem maszyny Bayraktar TB2 jest to, że może nie tylko wykrywać cele i podświetlać je dla amunicji kierowanej, ale sam również przenosi pod skrzydłami uzbrojenie o łącznej masie ponad 75 kg. Dotąd zintegrowano z nim m.in.  kierowane pociski przeciwpancerne UMTAS o masie 37,5 kg oraz ważącą 22,5 kg amunicję precyzyjną MAM-L produkcji tureckiego koncernu Roketsan. Oba rodzaje uzbrojenia są przenoszone na czterech podskrzydłowych pylonach. Używane w Ukrainie maszyny Bayraktar TB2 osiągnęły wiele spektakularnych sukcesów, ale też pewna ich liczba została utracona. W czasie trwania konfliktu do Kijowa dotarły co najmniej dwa transporty z nowymi bezzałogowcami.

Reklama

Komentarze

    Reklama